FİLTRELE Filtreleri Temizle
  • Ürün Tipleri
  • Renk
  • Malzeme
  • Fiyat Aralığı
  • TL
81 Ürün

Mutfak tekstil ürünleri hem mutfak dekorasyonunu desteklemek hem de mutfakta geçirilen zamanda yapılan işlerde kolaylık sağlamak için tercih edilir. Mutfağa çeki düzen verecek ve dekorasyonda çok küçük dokunuşlarla dikkat çekici bir bütünleyici etki elde etmeye yardımcı olan mutfak tekstil ürünleri ile her anı şık bir mutfağa sahip olmak mümkün. 

Mutfak tekstili söz konusu olduğunda çok geniş bir ürün yelpazesinden bahsetmek mümkündür. Amerikan servis, supla, mutfak önlüğü, mutfak havlusu, yemek masası örtüsü, runner örtü ve hatta kumaş peçete mutfak dekorasyonunun en ince tamamlayıcıları arasında yer alır. 

Mutfak tekstili söz konusu olduğunda yıllara meydan okuyan klasik tasarımlardan son dönemlerin trendlerini yansıtan dikkat çekici parçalara kadar geniş bir ürün yelpazesine Vivense ile ulaşabilirsiniz. Zengin tasarım ve renk seçenekleri ile sunulan mutfak tekstil ürünleri arasından mutfağınıza enerji ve neşe katacak parçaları seçebilirsiniz. 

Birbirinden Şık ve Kaliteli Masa Örtüleri

Şık ve özenli seçilmiş bir yemek masası örtüsü, yemeğin lezzetini katlayan bir detay olarak akıllarda yer eder. Mutfak masa örtüsü seçerken sadece yemek zamanına hoş bir şıklık kazandırmaktan çok daha fazlasını sunan bir ürün tercihinde bulunulduğunun bilinmesi gerekir. 

Masa örtüsü ve peçete takımları doğru seçildiği takdirde doğrudan yemeğin nasıl gözüktüğüne de etki eder. Masa örtüsü modelleri sadece yemek masalarını korumakla kalmaz, sofranın hoş bir görsel çekiciliği olmasına yardımcı olur. En önemlisi de yemek organizasyonunda yemek katılımcıları için yapılan hazırlığın özenini vurgulamanın en iyi yöntemlerinden biri olmasıdır. 

Masa Örtüsü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Masa örtüleri söz konusu ise oldukça geniş bir ürün yelpazesinden bahsetmek mümkündür. Özenle işlenmiş ipek bir yemek masası örtüsünden tek kullanımlık plastik örtülere kadar geniş bir yelpazede sunulan masa örtüleri arasından seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken unsurlar vardır. 

Boyut 

Masa örtüsü seçiminde masanın ve örtünün boyutu göz önünde bulundurulmalıdır. Örtünün masadan sarkacak olan kısmı da örtü seçiminde etkilidir. Masa örtüsü günlük kullanım için tercih ediliyorsa masanın kenarlarından 15 - 20 cm kadar sarkması yeterli olur. Eğer daha resmi bir yemek organizasyonu için kullanılacaksa 25 - 35 cm kadar sarkma ideal kabul edilir. 

Renk 

Günlük kullanılacak masa örtüsü tercihinde yemek masasının konumlandığı alanın ya da mutfağın hâkim renginin göz önünde bulundurulması gerekir. Bunun yanı sıra yemek masası, sandalye ya da sandalye kılıfı renk seçmede belirleyici olabilir. Masa örtüleri yemeğe uyum sağlayacaksa, yani yemek organizasyonunda bir konsept ya da ön plana çıkarılmak istenen bir duygu varsa seçimde bu unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. 

Zengin ve lüks bir ortam için tertemiz, ütülenmiş saten dokusu ile göz alıcı bir şıklık sunan beyaz ya da krem rengi masa örtüleri önerilirken, aile ortamında samimi bir hava yakalamak için kareli desenlere sahip örtüler tercih edilebilir. Elbette resmi ortamlarda her zaman açık renkli masa örtüsü tercih edilmesi bir zorunluluk değildir. 

Yemeğin konseptine göre dramatik bir etki yaratmak için güçlü renklere yer verilebilir. Bu noktada sunum ve servis için tercih edilen yemek takımı, çatal bıçak takımı gibi masada önemli role sahip parçaları da göz önünde bulundurmak gerekir. Sofra düzenlemesinde kullanılan her bir parçanın uyumlu seçilmesi, kullanılacak masa örtüsünün de bu parçalara uygun tercih edilmesi şık ve dikkat çekici bir sofra düzeni için yeterlidir. 

Malzeme 

Pamuk, keten, polyester, mikro petek gibi çok çeşitli malzeme seçeneği arasından tercihte bulunmak zor gelse de temel kullanım alışkanlıkları doğrultusunda doğru bir seçim yapılması önemlidir. Günlük kullanım için kolay temizlenebilir ve kolay ütülenebilir malzemeden üretilen mutfak masa örtüsü modelleri konforlu bir seçimdir. Özel günlerde ve organizasyonlarda ise dokusu ile gösteriş sağlayan, ütülendiği zaman kalıp gibi görünümü ile göz dolduran malzemelerden üretilen masa örtüsü modelleri tercih edilebilir. 

Amerikan Servis & Runner Modelleri

Şık bir masa düzenlemesi için kullanılması önerilen mutfak tekstil ürünleri arasında Amerikan servis ve runner modelleri yer alır. Amerikan servis modelleri supla olarak da adlandırılmaktadır. 

Amerikan Servis & Supla

Amerikan servis veya supla modelleri renkleri, tasarımları, dokuları ve detayları ile sofra düzenine yeni bir dokunuş katmak için ideal ürünlerdir. 

Yemek takımı, çatal ve bıçak takımı, hatta bardak takımı bile sık değiştirilen servis ürünleri olmadığı için yemek sofralarında hoş bir değişiklik için ilk akla gelen ürünler Amerikan servislerdir. Bu ürünler yemeğin daha dikkat çekici bir şekilde sunulmasına yardımcı olur. Masada yer belirlemeyi kolaylaştırır ve dağınık bir görünüm oluşmasının önüne geçer. 

Kare, dikdörtgen, yuvarlak ve oval en yaygın supla kesimleridir. Bunların yanı sıra daha düzensiz, dağınık ya da salaş olarak ifade edilebilecek şekillere sahip supa modelleri de vardır. Bambu Amerikan servis modelleri genellikle kare ya da dikdörtgen olarak sunulur ve yuvarlanarak kolayca kaldırılacak şekilde tasarlanmıştır. Hasır Amerikan servis modelleri ise bu malzemenin daha kolay şekillendirilebilmesi sebebiyle farklı geometrik şekillerde olabilir. 

Farklı renk, doku ve şekil seçeneklerinin olması elde edilecek görünüme doğrudan etki edeceği için ürün seçimi özenle yapılmalıdır. Çatal bıçak takımı ya da yemek tabakları ile zıt renkte Amerikan servis seçmek yemek masasına enerji kazandırmak için idealdir. PVC ya da vinil supla modelleri bu modellerdeki desen çeşitliliğinin çok daha fazla olmasından dolayı özellikle mevsimsel masalar için iyi bir tercihtir.

Özel bir davet için dantel detayların yer aldığı bir supla modeli tercih edebilir, kutlama organizasyonlarında güçlü renklerin vereceği dramatik etkiden yararlanabilirsiniz. Hazırlığın neden yapıldığından bağımsız olarak Amerikan servisi tercih ederken masa örtüsü ile aynı ya da yakın renkte olmamasına daha şık bir görünüm elde edilebilmesi için dikkat edilmelidir. 

Runner 

Bir masanın daha çekici, şık ve düzenli gözükmesi için runner örtü kullanımı tercih edilir. Pek çok yemek masası ve mutfak masası için runner kullanmak iyi bir fikirdir. Masa örtüsü olmadan ya da isteğe bağlı olarak masa örtüsü ile kullanılabilen runner modelleri arasından seçim yaparken bazı unsurları göz önünde bulundurmak gerekir. 

Masa örtüsü modellerinde olduğu gibi runner örtü modelleri de söz konusu olduğu zaman geniş bir ürün yelpazesinden bahsetmek mümkündür. Runner modelleri pamuk, keten, jüt, mikro petek veya kadife gibi oldukça geniş bir kumaş yelpazesi ile sunulur. 

Masa örtüsünde kullanılan kumaş ile runner örtü kumaşı uyumlu olduğu zaman daha şık bir görünüm elde edilebilir. Masa örtüsü olmadan runner tercih edilecekse örtünün rengi ile yemek masasının üretildiği malzeme ve masanın renginin uyumlu olması daha iyi sonuçların alınmasına katkıda bulunur.

Runner örtü, masada hatları belirlemek ve bir düzen oluşturmak için idealdir. Bunun yanı sıra dekorasyon açısından da oldukça etkili bir parçadır. Bazı modeller masadan daha kısa olacak şekilde kullanıma uygundur, bazı tasarımlar ise tıpkı bir masa örtüsü gibi masanın kenarlarından aşağı doğru iner. Oldukça geniş bir tasarım yelpazesine sahip olduğu için her parça masanın bambaşka bir görünüme bürünmesine yardımcı olur. 

Konsept yemek masalarında ya da mevsimsel sofra hazırlıklarında runner modellerinin üzerine mevsime ait süslemelerin yerleştirilmesi masanın daha şık bir görünüme sahip olmasını sağlar. Bahar dalları, çam kozalakları ya da yaz çiçeklerinin eşlik ettiği sofralarda akılda kalıcı anılar yaratmak kolaylaşır. 

Su Geçirmez Mutfak Önlükleri

Önlük kullanımı oldukça eski bir geçmişe sahiptir. İlk kullanım yeri mutfaklar olmasa da önlükler zamanla mutfakların da vazgeçilmez tekstil ürünleri arasında yer almayı başarmıştır. Pratik, işlevsel ve estetik açıdan şık mutfak tekstil ürünleri arasında yer alan mutfak önlüğü modelleri, yemek dökülmesi ya da sıçraması gibi durumlarda kıyafetlerin kirlenmesini önlemek için önemli bir koruyucu olarak ön plana çıkar. 

Mutfak Önlüğü Çeşitleri 

Kullanım amacına ve ihtiyaçlara göre farklı çeşitleri olan mutfak önlüğü modelleri mutfakta daha profesyonel bir duruş yakalanmasına da yardımcı olur. 

Şef Önlüğü 

Klasik mutfak önlüğü modelleri ile benzer bir tasarım sahiptir. Gövde koruması oldukça yüksektir, güzelce bağlandığı zaman vücudun yanlarını da koruyacak şekilde tasarlanır. Mutfaklarda oldukça fazla tercih edilen modellerdir. Önünde bir ya da iki cep bulunması tercih sebebidir. Bu ceplerde mutfakta ihtiyaç duyulan ekipmanları taşımaya ya da elleri kurulamak için havlu yerleştirmeye uygundur. 

Bel Önlüğü 

Belden bağlamalı, bel ile diz arasında koruma sağlayan önlük modelidir. Genellikle servis sektöründe ya da tezgâhta bel hizasında temizlik işleri yapılırken koruma elde etmek için tercih edilir. Bu önlük modellerinin boyu doğal bacak hareketini desteklemek için dizin hemen üzerine kadar uzanır. 

Servis Önlüğü

Gövdeyi tam olarak kapatmayan konforlu önlük modelleri servis personellerinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak çok sayıda cebe sahip olacak şekilde tasarlanır. Bu cepler servis esnasında ihtiyaç duyulan ekipmanların taşınmasına yardımcı olur. Kahverengi, lacivert, siyah mutfak önlüğü gibi yapılacak işe gösterilen özeni ön planda tutacak, daha şık bir görünüm sunacak modelleri vardır. Evde yemek hazırlığını farklı mutfak aletlerine hızlıca ulaşarak yapmak isteyenler için de iyi bir tercihtir. 

Bulaşık Önlüğü 

Bulaşık yıkamak ya da makineye bulaşık yerleştirmek için sunulan önlükler su geçirmez mutfak önlüğü olarak da adlandırılır. Bu önlüklerin “bulaşık önlüğü” olarak adlandırılma nedeni suya ve ısıya dayanıklı olmasıdır. 

Bulaşık yıkama ya da makineye yerleştirme sürecinde kişinin kuru ve temiz kalmasını sağlayan su geçirmez mutfak önlüğü modelleri gövdeyi koruyacak şekilde tasarlanır. Bu sayede, tek bir önlük seçilecekse, elde bulaşık yıkama miktarına ve mutfakta su ile temas etme miktarına göre su geçirmez mutfak önlüğü tercih edilebilir. 

Mutfak Havlusu Modelleri

Mutfak bir yaşam alanındaki en yoğun alanlardan birisidir. Yemek hazırlamak, bulaşık yıkamak, yemek yemek ya da içecek servis etmek gibi pek çok farklı amaçla kullanılan mutfakların gizli kahramanları ise mutfak havlularıdır. Temizleme ve kurulama gibi temel işlevlerinin yanı sıra nihale ya da diğer sıcak nesneleri tutmak için koruyucu olarak da kullanılabilen mutfak havluları mutfakta konfor sunan ürünlerdir. 

Mutfak Havlusu İçin Uygun Malzeme Seçimi 

Mutfaklarda çeşitli kullanım amaçları ile yer bulan mutfak havlusu modelleri vardır. Havlularda kullanılan malzemeler, bu ürünlerin işlevlerine doğrudan etki eder. Bu da mutfak havlusu tercih ederken malzeme hakkında bilgi sahibi olmayı önemli kılar. 

Pamuk: Yüksek nem emiciliği ve sağlıklı bir doku olması sebebiyle mutfak havlusu üretiminde en çok tercih edilen malzemedir. Sağlam bir malzeme olmasının yanı sıra sahip olduğu doğallık bu malzemeden üretilen mutfak tekstil ürünlerinin dayanıklılığında etkilidir. 

Keten: Kurulama bezi olarak ideal bir malzemedir. Kullanım sonrası arkasında herhangi bir şekilde iplik ya da tiftik bırakmaz. Ayrıca hızlı kuruduğu için de mutfaklarda popüler bir malzemedir. Hazırlık sürecinde kullanılan yemek hazırlama ve pişirme ekipmanlarının kurulanmasında da tercih edilen malzeme genellikle ketendir. Doğal olması, kullanıldıkça yumuşaması ve kullanımda daha etkili sonuç almayı mümkün kılması mutfak tekstilinde keteni vazgeçilmez yapan özelliklerdir. 

Havlu: Tezgâh ya da masa silme gibi işlerde kullanılan, süngerimsi dokuya sahip, pamuklu karışım olarak tanımlanan bir malzemedir. Havlu formu özellikle cam ve koyu renkli yüzeylerde tiftik bırakmaya meyilli olduğu için kullanım alanı dikkatle seçilmelidir.

Mikrofiber: Süper ince mikrofiberden yapılan, yüzeylerdeki kiri ve yiyecek parçalarını toplanmasında kullanılan mutfak havlusu modelleri için tercih edilir. Tezgahlardaki zorlu lekeleri çıkarmak için uygun bir malzemedir ancak formu çabuk bozulduğu için bulaşık yıkamak gibi eylemlere uygun değildir.

Desenli Kumaş Peçete Setleri

Sofralarda şıklığı desteklemek için tercih edilen kumaş peçete modelleri aynı zamanda çevre dostu olmaları, kullanıldıkları masaya ve ihtiyaca göre daha samimi ya da daha resmi bir hava kazandırmaları ile ön plana çıkan mutfak tekstili ürünleridir. Bez peçete temel olarak iki işleve sahip olarak sunulur. 

Yemek esnasında kucağa serilerek yemek kırıntılarının kıyafete dökülmesini engellemek, kâğıt peçete alternatifi olarak yemek esnasında gerek duyulduğunda ağız bölgesini silmek bez peçete kullanımının tercih edildiği iki durumdur. 

Resmi organizasyonlarda peçeteler yaygın olarak dizlerin üzerine serilerek kullanılsa da sıcak ve samimi bir yemek sofrasında tercih edilen desenli peçete modelleri hem sofralara hoş bir hava katmak hem de samimi bir şekilde ihtiyaca göre kullanılmak üzere masada yer alır. Çevre dostu olması sebebiyle tek kullanımlık ürünler için ideal bir alternatif olan kumaş peçete modelleri genellikle pamuk ya da keten malzemeden üretilir. 

Kumaş peçete tasarımları söz konusu olduğunda, dikkat çekici genişliğe sahip bir ürün yelpazesinden bahsetmek mümkündür. Desenli peçete modelleri mevsim konseptli sofralara şık bir dokunuş yapmak için iyi bir tercih olurken, tek renk kumaş peçete modelleri de renklerine göre farklı tarzlara sahip yemek sofralarında tercih edilebilir. 

Kırmızı peçete yılbaşı sofrası gibi konseptlerde etkileyici bir tercih olurken, masif ahşap bir yemek masası üzerinde ya da siyah yemek takımlarının tercih edildiği bir sofrada dikkat çekici bir görünüm elde edilmesi için idealdir. Beyaz, fildişi gibi renkler riskli renkler oldukları için günlük kullanımdan ziyade özel organizasyonlarda daha çok tercih edilir. Baskılı peçete modelleri günlük kullanım için ideal seçimdir.  

Peçete kullanımı zaman zaman çatal bıçak servislerinin sunulması için de tercih edilebilir. Bazı tasarımlarda çatal kaşık kılıfı olarak ifade edilen bir cebin bulunması bu modellerin çok yönlü olmasına yardımcı olur. Peçeteleri düzgün bir şekilde katlayıp içine çatal ve kaşık yerleştirmek şık ve farklı bir görünüm yaratmayı sağlayabilir. 

Şıklığı ile göz dolduran, tam olarak istediğiniz havayı yaratabildiğiniz mutfaklarda zaman geçirmek keyif vericidir. Yaşam alanlarının en yoğun kullanıldığı ortak alanlarından olan mutfaklarda doğru parçaların bir araya gelmesi yaşanmışlığın ön plana çıkarılmasına yardımcı olur. 

Her adım atıldığında enerjisi ile insana huzur ve rahatlık veren bir alan yaratmak için ihtiyacınız olan mutfak tekstil ürünlerini Vivense’de bulabilirsiniz. Her zevke ve bütçeye uygun seçeneklerin bir araya geldiği, binlerce çeşit arasından hayalinizdeki ürünü isteğinize yönelik filtrelemeler ile bulabileceğiniz Vivense’de evinizin şıklığını tamamlamak çok kolay. 

Beğendiğin ürünleri showroomda iç mimarlarımızla paylaşmak ister misin? Hemen üye ol, favori listeni oluştur! ÜYE OL
10 TL indirim kuponu için hemen üye ol! ÜYE OL

Kampanyalardan Haberdar Ol!

Hemen E-posta listemize kayıt ol, en güncel kampanyalar, yenilikler ve duyuruları ilk öğrenen sen ol.

Kampanyalardan haberdar olmak için Ticari Elektronik İleti almayı onaylıyor olacaksın.

Ayrıntılı bilgi için Müşteri Aydınlatma Metnini inceleyebilirsin.