FİLTRELE Filtreleri Temizle
  • Renk
  • Malzeme
  • Ürün Tipleri
  • Fiyat Aralığı
  • TL
1265 Ürün

Ev Tekstili Ürünleri

Yılın hangi zamanında, hangi coğrafyada yaşandığından bağımsız olarak herkesin ev tekstili ürünlerine ihtiyacı vardır. Yorgansız bir yatak odası, perdesiz bir ev, kurulama bezi olmayan bir mutfak ya da kılıfsız dekoratif kırlentler… 

Bu eksiklerle eksiksiz yaşam alanları hayal etmek zor, bu nedenle de ev tekstili ürünlerinin insanların yaşamında büyük bir öneme sahip olan ürünler olduklarını kabul etmek gerekiyor. Ev tekstil ürünleri temel olarak evlerin döşenmesinde kullanılan, temel üretim malzemesi kumaş olan ürünlerdir. 

Sabah uyandığınız zaman yere ilk bastığınızda, yumuşacık dokusu ile size eşlik eden kilimler, yüzünüzü yıkadıktan sonra kurularken kullandığınız havlular, kahvenizi demlerken bardak altına serdiğiniz mutfak bezi… Gün içerisinde yaşam alanında kullanılan tekstil ürünleri hem işlevleri hem de dekorasyona katkıları ile dikkat çekiyor. Dekorasyon değiştirmek istendiği zaman mobilya değiştirmek gibi radikal bir karardan önce perdelerin, halıların, kırlent kılıflarının değiştirilmesi pratik bir yöntem olarak öne çıkıyor.

Dekorasyon değişiminde ev tekstili ürünlerinin ön plana çıkması “dekoratif ev tekstili nedir?” sorusunun sorulmasına da neden olur. Dekoratif ev tekstili, yaşam alanlarında ihtiyaç duyulan tekstil ürünlerinin dekoratif detaylar odağında seçilmesine olanak sunan bir kategori olarak ifade edilebilir. Mutfakta işlevselliği ile öne çıkan kurulama bezleri de banyolarda hijyen için sunulan yüz havluları da işlevsellikleri için ideal malzemelerden üretilmeleri şartı ile dekoratif olarak kullanılabilir. 

Birbirinden Şık Perde Modelleri

Farklı renk, desen, boyut ve tasarım detayları ile sunulan perde modelleri, ev dekorasyonu için çok önemlidir. Perde seçiminde yanlış bir karar vermek odanın tüm ambiyansını bozmak anlamına gelebilir. Perde modelleri arasından seçim yaparken tek önemli unsur tasarım detayları değildir. Perde temizliği, kumaş, renk ve kullanım amacı gibi süreçte çok önemli olduğu fark edilecek detaylar, perde seçimimin önemli unsurları arasında yer alır.

Perde Seçerken Bilinmesi Gerekenler 

Perde seçimi söz konusu olduğunda tasarım odaklı iki temel unsur vardır: Renk ve kumaş. Bu iki unsura bir sonraki adımda pile sayısı, perde kordonu gibi detaylar eklenir. İşlev söz konusu olduğunda ise kullanım şekli ve yeri önemlidir. Ayrıca tercih edilen kumaş perdenin fonksiyonuna da etki edeceği için seçim sürecinde tüm unsurlar bir bütün olarak ele alınmalıdır. 

Perde Rengi 

Perde rengi seçmek oldukça zordur. Özellikle perde seçilecek alanın kesinleşmiş renk seçimleri bilinmiyorsa çeşitli ikilemlerle karşılaşılması mümkündür. İç tasarımda renk seçiminde belirleyici unsur, söz konusu ürünün odak noktasında olup olmadığıdır. 

Pencereler odanın ilgi odağı ise perdeler de dekorasyonun önemli bir belirleyicisi olarak cesur tasarımlara sahip olabilir. Daha temel kural ise oda nötr bir etkiye sahipse perdelerin dramatik bir etki yaratması; oda dekorasyonunda renkler ve desenler ön planda ise perdenin nötr kalması gerektiğidir. Bu sade dekore edilmiş, sakin renkler kullanılmış bir odada iddialı perde modelleri kullanılabileceği anlamına gelir.

Perde renklerinin solabileceği gerçeği, perde modelleri seçimi esnasında göz önünde bulundurulmalıdır. Gün boyu güneşe maruz kalan perdelerde solma kaliteden bağımsız gerçekleşen bir sonuçtur. Dekorasyonu sık değiştirenler için perdelerin güneşe maruz kalması sorun olmasa da daha uzun süreli kullanım beklentisi olduğunda perde seçiminde açık renklerin tercih edilmesi önerilir.

Perde Kumaşı 

Kumaş seçimi sadece dekorasyonla ilgili gibi gözükse de aslında sunduğu faydalarla da ilgilidir. Saten, kadife ya da ipek gibi kumaşlar ağır bir etki bırakmak, ihtişamlı bir perde tercih etmek isteyenler için idealdir. Ancak saten ipek kumaşların uzun süreli kullanımı için astarlanması gerekir. Keten ya da pamuk perdeler modern, minimal ya da endüstriyel dekorasyon tarzlarında tercih edilebilir. 

Perde kumaşı pencerelerden gelen sıcağın ya da soğuğun durdurulması, ışığın azaltılması gibi işlevlere sahip olabilir. Yatak odalarında karartma perdeleri uyku kalitesini artırmak için tercih edilir. Büyük pencerelerde ise izolasyon sağlamaya yardımcı kalın kumaşlardan üretilmiş perdeler ön plana çıkar. 

Boyut

Perde seçiminde yapılan yaygın hatalar arasında pencere ile zemin arasındaki boşluğa odaklanmak yer alır. Bu rustik ya da stor perde modelleri söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken ölçüdür. Tavandan asılan ve yere uzanan perdeler odanın daha yüksek olduğu hissini verir. Türkiye’de de ev mimarilerine yaygın olarak tavana monte edilen kornişlere takılan perde modelleri uygundur. 

Modern bir görünüm elde etmek için perdelerin zemin üzerinde durması ancak duvarın görünmesini engelleyecek kadar uzun olması gerekir. Perde ölçüsünde yükseklik tek ölçü değildir. Perdenin genişliği de önemlidir. 

Sadece pencere genişliğinde bir perde güzel bir görünüm elde etmenin çok uzağındadır. Ayrıca kullanım deneyimi açısından da ışık sızdırmaya çok müsait olacağından rahatsız edicidir. Perdelerin genişliği artarken pile sayısının artması daha ağır ve klasik bir görünüm oluşturmaya yardımcı olur. 

Temizlik 

Perdelerin insanlar ile teması olmadığı için çok kolay kirlenmeyecekleri düşünülse de bulundukları odadaki hava kirliliği doğrudan perdeleri etkiler. Yemek yapılan bir ortamda yemek buharı ve yağ, dışarıdan gelen hava kirliliği, evde bulunan tozlar doğrudan perdeleri kirleten unsurlar arasında yer alır. Çevresel faktörlere sıklıkla maruz kalmaları perdelerin düzenli olarak temizlenmesi gerekliliğini gündeme getirir. 

Tercih edilen perdeler çamaşır makinesinde yıkanabiliyorsa kullanım konforu yüksektir. Ancak bazı modeller için kuru temizleme ihtiyacı olabileceği unutulmamalıdır. Stor perdeler söz konusu olduğunda ise profesyonel temizlik hizmeti alınması gerekir. Seçim sürecinde temizliğin nasıl yapılacağına dair karar verilirse konforlu bir kullanım deneyimi elde edilmiş olur.

Banyo Tekstilinde İhtiyacınız Olan Her Şey

Banyo dekorasyonunda değişiklik yapmak istenildiği zaman öncelikli olarak değiştirilmesi gereken ürünler havlu, banyo paspası ve varsa duş perdesidir. Banyo dekorasyonunu değiştirmek için vitrifiye ürünlerin değiştirilmesi çok ciddi maliyetler anlamına geleceği için banyo tekstil ürünleri ile farklılık elde edilmesi tercih edilir. 

Banyo tekstili odağında tasarlanan çok sayıda ürün vardır. Bu nedenle ihtiyaç duyulan ürünlerin belirlenmesi ve tercihlerde birbirleri ile uyumlu seçeneklerin ön planda tutulması gerekir. Peştemal, banyo havlusu, bornoz, el havlusu, ayak havlusu, banyo perdesi, banyo paspası ve klozet örtüsü en çok tercih edilen banyo tekstili ürünleri arasında yer alır. 

Banyo tekstil ürünleri arasından seçim yaparken işleve bağlı olarak tercihlerde bulunulması önemlidir. Dekor olarak kullanılacak havlular söz konusu olduğunda renk, desen ve tasarım detaylarına dikkat edilmesi sadece görünüm odaklı bir tercih yapıldığı için fazlası ile yeterlidir. Kurulanmak için tercih edilen havlularda ise kaliteli ve mikroorganizmaların çoğalmasına izin vermeyecek hızda kuruma özelliği olan havlu modelleri tercih edilmelidir. 

Banyo havlusu, bornoz, ayak havlusu gibi doğrudan cilt ile temas eden ürünlerde pamuk, bambu gibi sağlıklı dokuların kullanılması önerilir. Bu ürünlerin ıslak kalmasını engellemek, mikroorganizma oluşumunun önüne geçmek açısından çok değerlidir. Banyonun dekorasyonunu değiştirirken doğrudan cilt ile teması olan tüm ürünlerin özenle seçilmesi, diğer ürünlerde ise genel dekorasyona uyumlu seçimlerin yapılması önemlidir. 

Banyo dekorasyonunda tekstil ürünlerinin yanı sıra farklı dekoratif objeler ve işlevsel ürünler de tercih edilebilir. Farklılık arayanlar için banyolarda konumlandırılan yeşil bitkiler ortama canlılık kazandırmak isteyenlerin ilgisini çekmeyi başarır. Çeşitli banyo düzenleyici ürünler kullanmak da hem banyolarda dağınıklık oluşmasının önüne geçer hem de dekorasyona hoş bir katkı sağlar.

Şık ve Kullanışlı Mutfak Tekstili Ürünleri

Diğer ev tekstil ürünleri gibi mutfak tekstili söz konusu olduğunda da işlevsellik ve şıklık aynı önceliğe sahiptir. “Ev tekstili ürünleri nelerdir?” sorusuna yanıt verirken asılında evde yaşamı kolaylaştıran ve güzelleştiren ürünlerden bahsedilir. Bunun en güzel örneği de mutfak tekstili ürünleridir. Hem dekoratif hem de işlevsel olmaları ile ön plana çıkan çok sayıda mutfak tekstili ürünü vardır. Bu ürünlerin işlevlerini bilerek ürün tercihi yapmak, mutlu edici seçimler yapmanın anahtarıdır. 

Masa Örtüsü: Güzel bir yemek sofrasında en çok tercih edilen mutfak tekstili ürünleri masa örtüleridir. Sofranın dekoruna uygun ya da yemek yenilen alanın dekorasyonuna uygun seçenekler kullanılabilir. Masa örtüsü sadece şıklık ve dekorasyon odaklı bir ürün değildir. Kalabalık ailelerde, çocuklu sofralarda dekorasyonun yanı sıra masanın korunmasına ve temiz kalmasına yardımcı olur. 

Masa örtüsü kullanımı ile sofrayı toplamak çok daha kolaydır. Yemek kırıntılarının yere dökülmesini engelleyen bu ürünler su geçirmez ve leke tutmaz özelliklerle sahip olarak sunulabilirler. Çocukların eğlenerek yemek yedikleri masalarda, ebeveynlerin gerginlik yaşamaması; bir dikkatsizlik sonucu meydana gelen kaza sonucunda can sıkılmaması için leke tutmaz özelliklere sahip olan masa örtüleri kullanılabilir. 

Supla / Amerikan Servis: Şık ve özenilmiş bir sofra hazırlarken sunduğu işlevler sebebiyle de sıkça tercih edilen mutfak tekstili ürünleri arasında supla ya da Amerikan servis olarak adlandırılan ürünler ön plana çıkıyor. Yemek tabaklarının altına konulan bu ürünler hem şık bir görünüm elde etmeye yardımcı oluyor hem de kırıntıların masaya dökülmesini engelliyor. 

Tek başlarına doğrudan masa üzerine konulabildikleri gibi masa örtüleri ile birlikte de tercih edilen Amerikan servisler, sundukları dekoratif görünüme eşlik eden işlevsellikleri ile çok seviliyorlar. Özellikle yemek sofralarında konsept sunumlar yapmayı sevenler, mevsime uygun renklerle masa kurmaktan keyif alanlar için bu ürünler dekorasyonu istenilen şekilde değiştirme noktasında büyük kolaylık sağlıyor. 

Runner: Klasik masa örtülerinden farklı olarak daha dar olarak sunulan, masanın ortasında konumlandırılan sofraların şıklığını artırmaya yönelik tercih edilen mutfak tekstili ürünleridir Masa örtüsü tercih etmek istemeyenler için Amerikan servisleri ile birlikte kullanılabilen runner modelleri aynı zamanda masanın yerleşiminin kolaylaşmasını sağlar. 

Masada konumlanacak salata, ara sıcak, ordövr tabağı gibi lezzetlerin runner sınırları içerisinde konumlandırılması, masanın daha düzenli gözükmesini sağlarken aynı zamanda dökülen ya da damlayan yemeklerin masaya temasını da engeller. 

Mutfak Önlüğü: Mutfak işlerini yaparken kıyafetleri korumanın en etkili yöntemi mutfak önlüğü kullanımıdır. Yemek yaparken kıyafetlere yağ, salça ya da yemek suyu gibi sıçrama ihtimali olan gıdalara engel olur; bulaşık yıkarken ya da makine yerleştirirken kıyafetlerin ıslanmasına izin vermez. 

Mutfakta zaman geçiren kişileri ve kıyafetlerini koruma işlevinin yanı sıra kıyafetlerden iplik, toz gibi partiküllerin yemeklere dökülmesini engellemeye yardımcı olan önlük modelleri işlevsel ürünlerdir. Cepli tasarımlar mutfakta sık kullanılan eşyaların önlükte taşınmasına imkân sunar. Kurulama bezi, mutfak eldiveni gibi eşyaların yerleştirildiği cepler sayesinde daha hızlı hareket etmek mümkün olur. 

Mutfak Havlusu / Kurulama Bezi: Mutfakta en çok ihtiyaç duyulan tekstil ürünleri mutfak havluları ve kurulama bezleridir. Bir mutfakta gün içerisinde çok sayıda havlu ve bez ihtiyacı olabilir. Bu ürünler sadece işlevsel olarak seçilebilecekleri gibi dekorasyona olan uyumlarıyla da tercih edilebilirler. Geniş renk ve desen seçeceği ile sunulan pamuk, keten gibi sağlıklı dokularla üretilen mutfak havlu ve kurulama bezi çeşitleri bir mutfağın olmazsa olmazları arasında yer alır. 

Peçete: Dekoratif açıdan şıklığı ön plana çıkarılan masaların olmazsa olmaz tamamlayıcısı peçete modelleridir. Mutfak tekstilinde dekorasyon odağı en yüksek ürünler olsalar da yemek esnasında konukların kıyafetlerini korumalarına yardımcı olurlar. Kumaş peçeteler yemeklerde kucağa serilmek ve olası kazalara karşı önlem almak için kullanılan ürünlerdir. Bu peçetelerin şıklığı ise peçete halkaları ile tamamlanmalıdır. 

Sunum Aksesuarları: Sofra sunum aksesuarları doğrudan sofranın enerjisini değiştirecek, şıklığı tamamlayacak ürünlerdir. Peçete halkaları, servis cepleri sofralarda en çok tercih edilen sunum aksesuarları arasında yer alır. Ev tekstili aksesuarları olarak da tanımlanan bu ürünler, sofrada farklı sunum denemeleri yapmak; her sofrayı ayrı bir konseptte hazırlamak istenildiği zaman pratiklik sunan ürünlerdir.  

Yatak Odası ve Oturma Odası Tekstili

Tekstil ürünlerinin başrolde yer aldığı alanlardan birisi de yatak odalarıdır. Yatak odası tekstili kapsamında sunulan ürünler sadece dekorasyonu tamamlamakla kalmaz aynı zamanda kaliteli bir uyku deneyimi yaşamayı da mümkün kılar. Bu nedenle yatak odası özelinde ürün seçimi yaparken dokuların ve dolgu malzemelerinin detaylı bir şekilde incelenmesi çok önemlidir. 

Yatak Odası Tekstili Ürünleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Doğru yastık seçiminde hem kişinin yatış pozisyonu hem de yatak sertliği önemlidir. Yastık, yatak ile boyun arasında kalan boşluğun ideal şekilde doldurulmasını sağlamalıdır. 

Kişinin uyurken üşümesi ya da sıcaklaması uyku konforunu doğrudan etkiler. Bu nedenle uyku esnasındaki ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmalıdır. 

Yastık, yorgan, nevresim, alez ve çarşaf seçiminde kullanılan kumaşlara dikkat edilmesi önerilir. Cilt ile temas eden kumaşların nefes alabilen yapıda olması, pürüzsüz bir yumuşaklık sunması önemlidir. Ciltte tahrişe neden olabilecek sert dokulardan kaçınmak gerekir. 

İpek, pamuk, keten, tensel, mikrofiber ve viskoz yatak odası tekstili için ideal dokulardır. Nefes alan yapıları, yüksek nem emicilikleri ve yumuşak dokuları sayesinde oldukça konforlu bir kullanım deneyimi sunar. 

Yatak odalarında kullanılan ürünler, odayı kullanan kişilerin ihtiyaçlarına hitap etmelidir. Akne sorunu olan kişilerin ipek dokulu yastık kılıfları tercih etmeleri ve her gün yastık kılıflarını değiştirmeleri önerilir. 

Alerjisi olan kişilerin belirli aralıklarla yataklarını, yastıklarını ve yorganlarını yıkamaları gerekir. Yastık ve yorgan yıkanabilir seçenekleri sunulan ürünler olsa da yatak yıkamak zordur. Bu noktada alez gibi ek ürünlerin kullanımı tercih edilmelidir. 

Oturma Odalarının Havasını Değiştiren Tekstil Ürünleri 

Ev tekstili ürünleri arasında dekorasyonda farklılık yaratma noktasında en etkili ürünler koltuk şalları, yastık ve kırlent modelleri olabilir. Kış mevsimine giriş yaparken yün, kadife, şönil gibi iç ısıtan dokuların ön plana çıktığı tasarımlar, yaz aylarına girerken yerlerini keten ve pamuk dokulu seçeneklere bırakırlar.

Dokuları ve renkleri eşleştirerek dekorasyon bütünlüğü sağlama noktasında oldukça geniş bir yelpazede sunulan ev tekstili ürünleri arasında yer alan kırlent modelleri ile en sade alanlara bile hoş bir hareket kazandırmak mümkün. Geniş renk ve desen aralığına sahip olmalarının yanı sıra, dikkat çekici doku seçenekleri ile sunulan ve tasarımları farklı aksesuarlar ile desteklenen kırlent modelleri yaşam alanını güzelleştiren ev tekstili aksesuarları arasında yer alıyor. 

Oturma odası dekorasyonunda öne çıkan bir diğer ev tekstili eşyası da koltuk şalları. Özellikle soğuk havalarda yumuşak ve iç ısıtan bir dekorasyon elde etmekten çok daha fazlasını sunan koltuk şalları, dekorasyon tarzına uyum sağlayacak doku ve aksesuar detayları ile sunulurlar.

Beğendiğin ürünleri showroomda iç mimarlarımızla paylaşmak ister misin? Hemen üye ol, favori listeni oluştur! ÜYE OL
10 TL indirim kuponu için hemen üye ol! ÜYE OL

Kampanyalardan Haberdar Ol!

Hemen E-posta listemize kayıt ol, en güncel kampanyalar, yenilikler ve duyuruları ilk öğrenen sen ol.

Kampanyalardan haberdar olmak için Ticari Elektronik İleti almayı onaylıyor olacaksın.

Ayrıntılı bilgi için Müşteri Aydınlatma Metnini inceleyebilirsin.