FİLTRELE Filtreleri Temizle
  • Kaç Kişilik
  • Renk
  • Malzeme
  • Fiyat Aralığı
SALINCAK + HAMAK
  • TL
34 Ürün

Güzel bir havada bahçede rahatlamak, keyifli zaman geçirmek ya da biraz şekerleme yapmak için tercih edilebilecek hem dekoratif hem de konforlu seçenekler arasında salıncak ve hamak modellerinin ayrı bir yeri bulunuyor. Bir hamağa uzanıp kitap okumak ya da rahat bir salıncakta sallanıp uzakları izlemek oldukça iyi bir fikirken beklentilerin eksiksiz bir şekilde karşılanması için doğru ürün seçimi yapmak önem taşıyor. 

Farklı kurulum ihtiyaçları olabilen, alana ve beklentiye göre seçildiğinde en verimli sonuçları almaya yardımcı olan hamak ve salıncak modelleri Vivense’nin geniş ürün yelpazesinde farklı ihtiyaçlara ve bütçelere uygun seçeneklerle sunuluyor. Bahçe mobilyalarında şık bir görünümün yanı sıra konfor sunan parçalar olarak önce çıkan salıncak ve hamak modelleri armut koltuk ya da şezlonglar ile bir arada kullanılabileceği gibi tek başlarına da tercih edilebiliyor.

Salıncak mı, yoksa hamak mı? Balkon ve bahçe salıncak modelleri arasından hangisini seçmeli? Peki ya ayaklı hamak modelleri? En doğru kararı vermek için bu mobilyaları daha yakından tanımak ve onları incelerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek gerekiyor. Nokta atışı seçim yapmak içinse mobilyaların sunduğu avantajları ve aynı zamanda beklentileri değerlendirmek son derece önemli.

Bahçe Keyfini Maksimuma Çıkaran Salıncak & Hamak Modelleri

Bahçede çiçek ve ağaç kokularının, kuş cıvıltılarının ve esen hafif rüzgârın eşlik ettiği bir uyku uyumak için güzel ve konforlu bir hamağa; biraz keyifli zaman geçirmek, güzel bir sohbet etmek ya da bir müzik eşliğinde sallanarak çocukluğa geri dönmek içinse iyi bir salıncağa ihtiyaç olduğu düşünülebilir. Ancak doğru seçimler yapıldığında balkon ya da bahçe hamak ve salıncak modellerinin ikisi de bu farklı beklentilere cevap verebilir.

Hamak ve Salıncak Arasındaki Farklar

Bahçe ve balkonlarda kullanılan salıncak ve hamak modelleri pek çok yönden benzer olsalar da aslında onları birbirinden ayıran özellikler oldukça ayırt edicidir. Uyku için geniş bir salıncak modelini denedikten sonra hamak tercihinden vazgeçmek mümkün olabilir. Ya da salıncağın konforunun yanında gelen kolay salınım özelliği daha sabit bir kullanım isteyenler için doğru seçim olmayabilir. 

Hamak modelleri kurulum için iki sabit noktaya ihtiyaç duyulan ya da kendine ait bir çerçevesi bulunan seçeneklerle sunulur. Hamak tipik olarak uyku pozisyonları için ideal bir seçimdir. Yaygın olarak denizciler, kaşifler ve askerler tarafından kullanılan hamak modelleri günümüzde de kamp yapanların sıkça tercih ettiği, balkon ya da bahçe dekorasyonunda yer verilen eşyalar hâline gelmiştir. 

Oturmak için de kullanılabilen ahşap hamak modelleri vardır. Bez hamak modelleri kadar yaygın olmasalar da bu tasarımlara balkon ve bahçe dekorasyonunda yer verilebilir.

Salıncak modelleri ise hamaklardan farklı olarak konforlu bir şekilde oturmak için de tercih edilebilen mobilyalardır. Bahçe ya da balkon salıncağı denildiği zaman akla ilk gelen, çocukların eğlenceli zaman geçirmesini sağlayan tasarımlar olsa da dekorasyonda bahçe mobilyası olarak değerlendirilen salıncaklar aynı zamanda keyif yapmak için ideal eşyalardır.

Salıncak modelleri tasarımına bağlı olarak aynı anda birden fazla kişinin kullanabildiği ve genellikle ahşap, çelik, demir gibi malzemelerden üretilen ve malzeme kalitesi sayesinde de uzun ömürlü olan eşyalardır. 

Her iki ürünün farklı özelliklerine bir arada sahip olmak isteyenlerse hamak salıncak modellerini inceleyebilir, oturma kısmının hamakla değiştirildiği bir salıncak deneyimini yaşayabilirler.

Hamak ve Salıncak Tasarımlarında Konforu Artıran Detaylar 

Hamak ve salıncak gibi keyifli anlara eşlik etmesi için tercih edilen mobilyaların seçiminde bazı detaylara özellikle dikkat edilmesi önerilir. Salıncak ya da hamak tasarımlarına eklenen özellikler konforu destekler. 

Gölgelikli salıncak tasarımları güneş koruması sağlayarak kullanım konforunu artırır. Gölgelik sayesinde hem güneşten korunmak mümkün olur hem de sıcak havanın olumsuz etkileri azaltılabilir. Gölgelikli tasarımlar, gölgelik kısmında kullanılan malzemeye göre çiseleyen yağmura karşı da koruma sağlar. Hafif yağmurlu havalarda bahçenin tadını çıkarmak için gölgelikli tasarımlar oldukça idealdir. 

Minder seçimi de hamak ve salıncaklarda konforu artırmaya yardımcı olur. Hem oturma hem de yaslanma için ayrı minderlerin olduğu salıncaklarda uzun süreli kullanımı konforlu hâle getirmek için minder dolgusunun ve kılıf kumaşının özenle seçilmesi gerekir. Ayrıca özel konfor beklentilerinin karşılanması için hamak ve salıncak koltuk modelleri olarak adlandırılabilecek seçenekler de değerlendirilebilir.

Tüm bu unsurlar salıncak ve hamak fiyatları üzerinde etkili olsa da uzun süreli kullanım için tercih edilen bahçe mobilyalarında kalite ve konfordan ödün vermeyen tasarımlar tercih edilmelidir. Vivense’de avantajlı balkon ve bahçe salıncak fiyatları ile alışveriş yaparak ihtiyaçlarınızı konforlu ve güvenli bir şekilde temin etmenin ayrıcalığını siz de yaşayabilirsiniz.

Makrome, Ahşap & Çeşitli Materyallerde Salıncak & Hamak Modelleri

Farklı dekorasyon tarzlarına uygun, farklı beğenilere ve kalite beklentilerine hitap eden, farklı bakım ihtiyaçlarına sahip malzemelerden üretilen hamak ve salıncak modelleri bulunur. Malzeme özelinde değerlendirme yaparken ürünleri farklı açılardan ele almak gerekir. 

Salıncak ve hamak modellerinin tasarımına bakıldığında iki temel parçadan oluştuğu görülür. Bu alanlar oturma alanı ve çerçeve olarak ifade edilebilir. Oturma alanında konfor ön plandayken çerçeve kısmında ise dayanıklılık oldukça önemlidir.

Askı ya da Ayak Malzemesine Göre Salıncak ve Hamak Modelleri

Ahşap Salıncak ve Hamak Modelleri: Ahşap malzeme, bakımı aksatılmadan yapıldığı ve düzenli olarak cilalandığı zaman açık havada kullanıma uygundur. Bununla birlikte güneş ve yağış ahşaba çok kolay zarar verebileceği için gerekli önlemlerin alınması uzun süreli kullanımın olmazsa olmazıdır. Bahçe ve balkon dekorasyonunda sıkça tercih edilen bu malzeme dayanıklı ve doğal olması ile dikkat çeker. 

Ahşap salıncak ya da hamak çerçevesi tercih edildiğinde bağlantı malzemelerinin paslanmaz çelik gibi dayanıklı metallerden olmasına da dikkat edilmelidir. Düzenli olarak bağlantı noktalarının kontrol edilmesi ve gerekli bakımlarının yapılması önemlidir. 

Metal Salıncak ve Hamak Modelleri: Metal malzeme dayanıklılığı ile bahçe mobilyalarında sıkça kullanılan bir malzemedir. Farklı dekorasyon tarzlarını desteklemek için metalin kullanım şekli değişebilir. Romantik bir ortam yaratmak için ferforje kullanılabilirken endüstriyel görünümü korumak için mat siyah borulu tasarımlar tercih edilebilir. Bunun yanı sıra bahçe mobilyalarında sıklıkla karşılaştığımız demir salıncak ve hamak modellerinde de kullanılır.

Metal salıncak ya da hamak çerçevesi tercih edildiğinde malzemenin paslanmaz olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Metal dayanıklı bir malzeme olsa da salıncağın düzenli olarak boyanması, ayrıca bağlantı malzemelerinin de düzenli olarak yağlanması gerekebilir. 

Oturma İskeletinin Malzemesine Göre Salıncak ve Hamak Modelleri

Hamak ve salıncak tasarımlarında oturma alanında kullanılan malzeme konfor açısından oldukça önemlidir. Rahat bir oturma ya da uzanma deneyimi için malzemenin hem dayanıklı hem de uzun ömürlü olması önerilir. Oturma alanının iskelet tasarımında kullanılan malzemelerin yanı sıra minderler de konforu etkileyen unsurlardır.

Makrome Salıncak ve Hamak Modelleri: Makrome örgü dekoratif olarak romantik ve bohem bir tarz elde etmek için sıkça tercih edilen bir örgü türüdür. Salıncak ve hamak tasarımlarında da makrome kullanımı oldukça yaygındır. Makrome salıncak ve hamakların tasarımlarında el örgüsü teknikleri kullanılır, üretimlerinde keten ya da pamuk ipliklerin yanı sıra dayanıklılığı artırmak için polyester ve naylon katkılı malzemeler de tercih edilir. 

Makrome salıncak ya da hamaklarda kısa süreli kullanımda makrome örgü ile elde edilen file tek başına yeterli olsa da uzun süreli kullanımda konfor için tasarımın minderle desteklenmesi önemlidir. Makrome örgünün sunduğu fileli yapı nefes alabildiği için kullanım konforunu destekler. 

Rattan Salıncak ve Hamak Modelleri: Doğal bir malzeme olması sebebiyle dikkat çeken rattan sağlıklı ve dayanıklıdır. Bahçe ve balkon mobilyalarında sıkça kullanılan bu malzeme uzun ömürlü olmasının yanı sıra bakımının da oldukça kolay olmasıyla beğeni toplar.

Doğal renkleri ile bahçe ve balkon dekorasyonuna kolayca uyum sağlayan; sıcak ve samimi bir ortam yaratmak için tercih edilen rattan malzemenin kullanıldığı tasarımlarda konforu desteklemek için rattan ile uyumlu kumaşlardan kılıfı olan minderler kullanılır.

Plastik Salıncak ve Hamak Modelleri: Oturma alanının plastikten yapıldığı tasarımlar malzemenin hafif ve kolay bakılabilir olması ile öne çıkar. Uzun süre güneş görecek salıncak ve hamak modellerinde plastik tercihi yapılırken ısınmaya karşı mukavemeti yüksek bir plastik malzeme kullanılmış olmasına özen gösterilmelidir. Plastik salıncak ve hamak modellerinde de oturma ya da uzanma için minder kullanımı gereklidir. 

Ayaklı & Askılı Seçenekler

Salıncak tasarımlarında iki temel model vardır. Askılı ve ayaklı salıncak modelleri alana, kullanım ihtiyacına göre tercih edilebilen en temel salıncak tasarımları olarak kabul edilir. 

Askılı Salıncak Modelleri: Yaygın olarak tek kişilik salıncaklarda kullanılan sistemdir. Damla ya da armut salıncak olarak da adlandırılan askılı salıncak modelleri alttan geniş, üste doğru incelen bir görünüme sahiptir ve ev içi kullanıma uygun, çok yönlü mobilyalardır. Ayrıca yer kaplayacak ek bir iskelet ya da ayağa sahip olmadığı için bu tasarımlar balkon ya da veranda gibi daha dar alanlarda da tercih edilir.

Ancak tavana asılarak kullanıldıkları için bu tasarımların yerlerini değiştirmek kolay değildir. Güvenli bir kullanım için montajlarının dikkatli yapılması gerekir.

Ayaklı Salıncak Modelleri: Yerde duran ve ayakları olan tasarımlardır. İki ya da üç kişilik salıncak modellerinde yaygın olarak ayaklı tasarım tercih edilir. Bu modeller taşınabilir oldukları için daha özgür bir kullanım imkânı sunar. 

Ayaklı tasarımlarda mobilyanın duruşu askılı tasarımlara göre daha sağlam olsa bu salıncakların park salıncakları gibi kullanılmaması gerektiği güvenlik açısından unutulmamalıdır.

Tek, Çift & Üç Kişilik Salıncaklar

Hamak tasarımları tek kişinin konforlu şekilde uyumasını ya da uzanmasını sağlamak için tasarlansa da oturmak için de tercih edilebilir. Salıncaklarda ise tek kişinin yanı sıra aynı anda daha fazla kişinin kullanımına uygun modeller bulunur.

Son yıllarda dekorasyona hoş bir hareket kazandırmak ya da oturma alanında özelleştirilmiş ayrı bir bölüm oluşturmak için tekli salıncak modelleri sıkça tercih edilmektedir. Tekli salıncaklar aynı zamanda balkonlarda da alan tasarrufu sağlayan tasarımlardır. 

Daha geniş alanlarda kullanım ihtiyacına göre çift kişilik salıncak modelleri öne çıkarken büyük bahçelerde 3 kişilik salıncak modelleri tercih edilebilir. Ağırlıklı olarak dekoratif amaçla kullanılan salıncakların bahçe sandalyelerine ya da armut koltuklara eşlik etmesi tercih edildiğinde, tekli tasarımlar dekorasyona hareket kazandırmak için uygundur. Dekorasyonda yıldız parça salıncak olacaksa 2 ya da 3 kişilik salıncak modelleri tercih edilebilir. 

Vivense’nin kaliteli, şık ve modern parçalara yer verdiği geniş bahçe mobilyaları koleksiyonunda yer alan balkon ya da bahçe salıncağı ve hamağı modelleri arasından size en uygun olanı kolayca bulabilir, uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Beğendiğin ürünleri showroomda iç mimarlarımızla paylaşmak ister misin? Hemen üye ol, favori listeni oluştur! ÜYE OL
10 TL indirim kuponu için hemen üye ol! ÜYE OL

Kampanyalardan Haberdar Ol!

Hemen E-posta listemize kayıt ol, en güncel kampanyalar, yenilikler ve duyuruları ilk öğrenen sen ol.

Kampanyalardan haberdar olmak için Ticari Elektronik İleti almayı onaylıyor olacaksın.

Ayrıntılı bilgi için Müşteri Aydınlatma Metnini inceleyebilirsin.