FİLTRELE Filtreleri Temizle
 • Ayak Malzemesi
 • Oturum Yumuşaklığı
 • Fonksiyon
 • Koltuk Tipi
 • Kumaş Materyali
 • Renk
 • Kumaş Değişikliği
 • Ölçü Aralığı
 • Fiyat Aralığı
 • Genişlik
  cm
 • TL
1199 Ürün
+2
Kumaş Değişikliği Seçenekleri
+2
Kumaş Değişikliği Seçenekleri

Vivense Koltuk Takımı & Oturma Grupları

Bir kanepe ya da koltuk takımı seçmek, bu mobilyaların yaşam alanlarında büyük bir etkisi olduğu göz önünde bulundurulduğunda oldukça zorlu olabilir. Bir kanepe ile ilgili en temel beklenti şüphesiz ki konfor sunmasıdır. Ancak konfor beklentisi, tek başına pek çok farklı önemli unsurun bir araya gelmesi ile karşılanabilir. 

Yaşam alanları için doğru koltuk takımı ya da kanepe seçimi yapmak gerektiğinde kalite, malzeme, tasarım, ergonomi, kullanım sıklığı, mobilyayı kullanacak kişi sayısı, depolama ya da yatak alanı gereksinimi gibi belirleyici olması gereken pek çok farklı seçenekten bahsetmek mümkün. Bu seçenekler bir araya geldiğinde karar verme süreci zorlayıcı olabilir. Temel sorulara tek tek cevap verilerek ilerlendiğinde en doğru seçimi yapmak, yaşam alanlarına konfor ve şıklık kazandıracak olan koltuk takımını seçmek mümkün olur. 

İster Tek Kişilik İster Üç veya Dört Kişilik

Koltuk takımı, oturma grubu ya da sadece bir kanepe… Tercihin doğru yapılabilmesi için kullanım alışkanlıklarının ve ihtiyaçların değerlendirilmesi gerekir. Mobilyaların konumlanacağı alanların genişliği ve mobilyayı sık kullanacak kişi sayısı süreçte belirleyicidir. 

Oturma Kapasitelerine Göre Kanepe Çeşitleri 

Yaşam alanını kullanan kişi sayısının dikkate alınması gereken bu tercihte koltuk modelleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekir. 

Klasik Kanepe: Pek çok evde karşılaşılan, sıklıkla tercih edilen klasik kanepe modelleri standart olarak üç kişilik oturma yerine sahiptir. Sandık ya da baza ile depolama alanı sunan tasarımları vardır. Yüksek ayaklı ve kanepe altı temizliğini kolaylaştıran tasarımları da çocuklu, minimal dekorasyonun tercih edildiği ya da evcil hayvanlı evlerde konfor sundukları için ön plandadır. 

Loveseat: İki kişilik oturma alanına sahip olan modellerdir, ikili kanepe olarak da adlandırılır. Tek başlarına kullanılabildikleri gibi bir takımın parçası olarak da tercih edilebilirler. İkili koltukların yatak olarak kullanılabilen modelleri bulunmaktadır.

Çekyat: Yataklı olabilen ve genellikle bir sandık ya da baza ile depolama alanı da sundukları için çok tercih edilen kanepe modelleridir. İki kişilik yatak alanı sundukları için kalabalık ailelerin ya da yatılı misafiri olanların tercih ettiği mobilyalardır. 

Çekyat takımı tercih edileceğinde iki ya da üç çekyatın birlikte konumlanabileceği geniş bir alan olmasına dikkat edilmelidir. Bu tür bir tercihte çekyat modelleri U şeklinde konumlandırılır. U şeklinin esas alındığı bir yerleştirme düzeninde orta sehpa seçimi dikkatle yapılmalı, TV ünitesinin konumlandırılmasının yaşam alanında oturan herkes için ideal seviyede olması için özen gösterilmelidir. 

Futon: Yataklı olan ancak altında bir baza ya da sandık bulundurmayan kanepe modelleridir. Tek, iki ya da üç kişilik oturma alanına sahip olarak tasarlanırlar. Sandık veya baza olmaması tasarımların yüksek ayaklı olmasına ve alt kısımlarının boş kalmasına olanak sunar. Bu da kullanım tercihinde belirleyici bir özelliktir. Tek başlarına minimal bir oda dekorasyonunda tercih edilebilirler. 

Tekli Koltuk: Koltuk takımlarını tamamlamak, bireysel oturma alanı sağlamak ya da oturma alanında okuma köşesi gibi farklı kullanım amaçları olan bölgeleri ayırmak için tercih edilir. Baba koltuğu, ayak uzatma koltuğu ya da TV koltuğu gibi özel işlevleri olan tekli koltuk modelleri koltuk takımlarına eklenebilir. Tek kişilik oturma alanına sahip olsa da yatak olabilen ya da sandıklı tasarımı ile depolama alanı sunan modelleri de vardır. 

Yaşam Alanını Kullanan Kişi Sayısına Göre Kanepe Seçimi 

Koltuk takımları, içerdikleri farklı mobilya seçenekleri ile kalabalık aileler için iyi bir tercihtir. Koltuk takımı içeriğinde yaygın olarak bir adet üçlü koltuk, iki adet tekli koltuk ve bir adet ikili kanepe bulunmakla birlikte bu koltuk takımları farklı kombinasyonlarla sunulabilir. 

Kalabalık ailelerde yatak ihtiyacını da karşılayabilmesi için yataklı kanepe ya da üçlü koltuk içeren takımlar tercih edilebilir. Bu sayede oturma alanında ek bir yatak olması, kalabalık ailelerin yatılı misafirlerini rahat bir şekilde ağırlamasına yardımcı olur. 

Çekirdek aileler ve yalnız yaşayanlar bir koltuk takımı tercih etmek yerine ihtiyaçları doğrultusunda kanepe modelleri ve koltuk modelleri arasında seçimler yaparak özelleştirilmiş takımlar oluşturabilirler. Yaşam alanı için ideal olacak seçimleri yaparken sadece mevcut ihtiyaçları karşılamak bir seçim olabilir. Bu uzun vadede değişebilecek ihtiyaçlara göre oturma alanındaki mobilyalara eklemeler yapma olanağı sunar. 

Kanepeleriniz Sandıklı mı Olsun?

İdeal kanepenin seçilmesinde belirleyici olan önemli unsurlardan birisi de depolama alanıdır. Özellikle küçük evlerde yeterince depolama alanına sahip olmak, mekânlarda ferah bir atmosfer yaratılmasını sağlar. Sandıklı kanepe modelleri sundukları ek depolama alanı sayesinde kalabalık aileler, küçük ya da çok eşyalı evler için ideal seçimdir. 

Kanepelerin Depolama Alanı ile İşlevsel Çözümler Elde Edin 

Tercih edilecek kanepenin sandık ya da baza gibi depolama alanı sunan bir üniteye sahip olup olmaması gerektiğine karar verirken, depolama alanı olan bir kanepenin sunacağı avantajları bilmek gerekir. 

Sandıklı kanepe ya da bazalı kanepeler ile elde edilen depolama alanı;

Mevsime göre yazlık ve kışlık kıyafetlerin saklanması, 

Yatak tekstil ürünlerinin depolanması, 

Hobi malzemelerinin kullanım dışındayken dağınıklık yaratmaması gibi ihtiyaçlar söz konusu olduğunda işlevsel çözümler sunar. 

Yaşam alanındaki depolama ihtiyacına göre sandıklı koltuk takımı tercih ederek tüm oturma mobilyalarının depolama alanı sunması sağlanabilir. Daha az depolama gereksinimi varsa bazalı koltuk ya da sandıklı kanepe gibi tek bir mobilya ile ihtiyaçlar karşılanabilir. Farklı ihtiyaca yönelik tasarlanan koltuk ve kanepe modellerini Vivense’nin geniş ürün yelpazesinde bulabilirsiniz. Sandıklı, bazalı, yataklı gibi fonksiyon odaklı filtrelemeler ile yaşam konforunuzu destekleyecek ürün alternatiflerini hızla görüntüleyebilirsiniz. 

Kolaylıkla Yatağa Dönüşsün İster misiniz?

Kanepe ya da koltuk modellerinin yatak olabilmesi misafir yatak odası bulunmayan ama yatılı misafiri olan evler için oldukça değerli bir özelliktir. Koltuk ya da kanepe seçimi yaparken bu ihtiyacın göz önünde bulundurulması önerilir. Çekyat modelleri günümüzde oldukça modern ve dikkat çekici tasarımları ile ev dekorasyonunda fonksiyonel ve estetik bir tamamlayıcı olarak tercih edilen mobilyalardır. 

Çekyat kavramı pek çok insanın zihninde birbirine benzer renk, doku ve tasarıma sahip üçlü koltuk modellerini akla getirir. Günümüzde dekorasyona olan ilginin artması ve insanların dekorasyona dair beklentilerinin değişmesi ile farklı dekorasyon tarzlarını destekleyen çekyat modelleri bulmak mümkündür. İki ihtiyacı tek bir mobilya ile çözmek hem ekonomik açıdan hem de yer açısından değerli bir tasarruf olduğu için bu seçimi dikkatle yapmak gerekir. 

Konfor Olmazsa Olmaz

Günün yorgunluğunun atıldığı oturma alanlarının konfor beklentisini karşılaması gerekir. Konforu elde etmek içinse tercih edilen koltuk ya da kanepe modelinin belirli özellikleri olmasına özen gösterilmelidir. Oturma alanı, yatak ve baza ihtiyacı gibi faktörler belirlendikten sonra tercih edilebilecek model sayısında bir eleme yapılmış olur. Kalan modeller arasında konfor odaklı bir seçim yapılacağında koltuk derinliği, minder yumuşaklığı gibi kavramlar gündeme gelir. 

Koltuk Derinliği

Koltuk takımı ya da kanepe tercihinde konforlu bir kullanım deneyimi için iç koltuk derinliğine dikkat edilmesi gerekir. Dik pozisyonda oturmayı sevenler için kısa koltuk derinliği idealdir. Pek çok insanın kendini konforlu hissettiği koltuk derinliği 45 - 55 cm aralığındadır. Arkasına yaslanmayı ya da ayaklarını toplayarak oturmayı sevenler için bu derinlik 60 cm’e kadar çıkabilir. 

Koltuk derinliği belirlenirken oturma alışkanlığına ek olarak kişilerin boyu da göz önünde bulundurulmalıdır. Uzun boylu kişilerin kısa oturma derinliğine sahip mobilyalarda hareketleri kısıtlanabilir. Konforun maksimize edilmesi önemli bir gereklilik olduğundan koltuk derinliği önemli bir değişken haline gelecektir. 

Koltuk Sırt Yüksekliği

Koltuk seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer ölçü ise sırt yüksekliğidir. Koltuk yüksekliği koltuk derinliği ile orantılı olmalıdır. Çok derin oturma alanı olan ancak sırt yüksekliği kısa kalan koltuklardan kalkmak biraz zor olabilir. Bu nedenle orantılı ölçülerde tercih yapılması önerilir. 

Minder Seçimi

Koltuk takımı ya da tekli koltuk fark etmeksizin minderin sertliği ve malzemesi konfor açısından belirleyicidir. Bunun yanı sıra kanepe ya da koltuk tasarımında minderin nasıl kullanıldığına da dikkat edilmelidir. 

Minder Dolgusu 

Yaslanma ve oturma alanlarında kullanılan tüy dolgular eşsiz bir konfor sunar. Yumuşak minderli koltuk takımları ilk deneyimde çok cezbedicidir. Tüy dolgulu minderler yumuşak minderli koltuk takımları için olmazsa olmazdır. Minder dolgusu olarak tüy tercih edildiği zaman kullanılan tüy dolgunun düzenli olarak yeniden hacimlendirilmesi ve havalandırılması gerekir

Köpük ve elyaf dolgular ise tek başına kullanımda zaman içerisinde oturma ve yaslanma alanının inceldiği hissine kapılmaya neden olabilir. Tek başlarına yumuşak koltuk tercih etmek isteyenler için uygun tasarımlardır. Ortopedik çekyat gibi mobilyalar için bu dolguların birlikte kullanıldığı alternatifler değerlendirilmelidir. 

Rahat ve dayanıklı bir minder seçimi yaparken tüy, elyaf ve köpük gibi farklı malzemelerin birlikte kullanıldığı tasarımların incelenmesi faydalı olur. Farklı dolgu malzemelerinin birleşmesi, her malzemenin avantajlı olan yönünü öne çıkarmasını sağlarken, tek başına kullanımdaki dezavantajları da minimize edilebilir.

Koltuk Minderinin Tasarımı 

Minderin dolgu malzemesi kadar nasıl sunulduğu da önemlidir. İkili kanepe ya da üçlü koltuk gibi birden fazla kişi için oturma alanı sunan mobilyalarda parçalı minderler yaygındır. Oturacak kişi sayısı ya da kişi sayısının bir eksiği kadar minder kullanımına sık rastlanır. Bu tercih oturan kişilerin kendi konfor deneyimini yaşamalarını sağlar. 

Minimal ya da endüstriyel tasarımlarda koltuğun sunduğu oturma alanından bağımsız olarak tek minder kullanımı tercih edilir. Bu noktada minderin kalitesi çok önemlidir. Kaliteli bir tekli minderde, mobilyanın bir ucuna oturulduğu zaman diğer ucun hareket etmemesi gerekir. 

Klasik modellerde bütünleşik minderli tasarımlar tercih edilirler. Tasarımda ayrı bir minder kullanılmaz. Oturma ve yaslanma alanlarına denk gelen mobilya kasası farklı dolgu malzemeleri ile kaplanır. Bütünleşik minder genellikle ahşap iskeletli tasarımlarda klasik görünümü desteklemek için kullanılır. 

Peki Hangi Renk ve Kumaştan Olsun?

Koltuk ve kanepe seçiminde ihtiyaçlar ve konfor çok önemli olsa da yaşam alanının dekorasyonu da önceliklendirilmesi gereken bir unsurdur. Bir mobilya seçmek ihtiyaçlar ve beklentiler ile estetik anlayış arasında denge kurmak anlamına gelir. Geleneksel tercihlerden modern ve iddialı tasarımlara kadar pek çok alternatif birbirinden farklı renk ve kumaş seçenekleri ile sunulur. 

Koltuk Kumaşı Seçimi 

Kumaş seçiminde doku ve tarz önemlidir. Yaşam tarzına uygun olan kumaş seçenekleri arasından bir tercihte bulunmak, uzun süreli kullanımda yüz güldüren sonuçlar almayı sağlar. 

Keten: Oldukça estetik bir seçimdir ve yaşam alanlarında dikkat çekici bir görünüm elde etmek isteyenler için idealdir. Kırışmaya eğilimli olması ve lekeleri emmesi soru işaretlerini gündeme getirse de minimal, endüstriyel ya da marin dekorasyon için en iyi seçenekler arasında yer alır. 

Deri: Temizlemesi çok kolay olan, uzun yıllar boyunca kullanılabilecek dayanıklılığı ve sofistike görüntüsü ile dikkat çeken bir tercih olan deri, kalabalık aileler için doğru seçim olabilir. Evcil hayvanların tüyleri deri koltuk modellerinden kolayca temizlenebilse de kedilerin deriye olan ilgisi bu kumaşı hedef haline getirebilir. Deri kanepe tercih ederken genellikle kumaş ve deri döşemeli farklı mobilyaların bir arada yer verildiği alanlar oluşturmak, daha enerjik bir dekorasyon elde edilmesini sağlar. 

Kadife: Pürüzsüz, parlak ve narin bir his veren kadife, mobilyalarda çok sık tercih edilen kumaşlar arasında yer alır. Yüzlerce yıldır kadife koltuk kumaşı farklı dekorasyon tarzlarını tamamlamak için kullanılır. Dayanıklılığı yüksek olan kadife koltuk kumaşı özellikle mücevher renklerinde olduğunda dikkat çekici ve ağır bir dekorasyon için olmazsa olmaz kabul edilir. 

Nubuk: Kadifemsi dokusu ile lüksü konforla birleştiren nubuk koltuk kumaşı, her dekorasyon tarzında etkileyici sonuçlar elde etmeye yardımcı olur. Nubuk kumaşı düz kullanıldığı zaman modern, minimal ya da endüstriyel tarzda dekorasyonu tamamlarken; kapitoneli ya da düğme detaylı tercih edildiğinde klasik ve avangart tarzın temsilcisi olur. 

Tay Tüyü: Kadife koltuk kumaşı ile benzer bir görünümde olan ancak kadifeye kıyasla daha kısa iplik boyuna sahip tay tüyü kumaşlar özellikle evcil hayvanların yaşadığı evler için idealdir. Kediler bu kumaşa pençelerini geçiremedikleri için, tayt tüyü kumaş koltuk ve kanepe modelleri kedili evlerde uzun yıllar boyunca kullanılabilir. 

Dekorasyona Uygun Renk Seçimi 

Kumaş seçimi beraberinde renk seçimini de gündeme getirir. Bazı renklerin bazı kumaş türlerinin iddiasını etkileyebildiği göz önünde bulundurularak tercihlerin şekillendirilmesi daha estetik sonuçların alınmasını sağlar. 

Deri koltuk ya da deri kanepe tercihinde taba, kahverengi ve siyah en çok dikkat çeken ve derinin ihtişamını vurgulayan renklerdir. Kadife koltuk kumaşı tercihinde zümrüt, yakut ya da safir gibi mücevherlerle özdeşleşmiş renkler bu kumaşın lüks yanını öne çıkarmak için idealdir. 

Keten koltuk takımı seçiminde krem rengi, kahverengi tonları kısacası keten kumaşın en iddialı görünümünü elde etmeye yardımcı renkler revaçtadır. Tay tüyü ve nubuk koltuk takımı seçerken gri alt tonlu mor, mavi, siyah gibi renkler tercih edilebilir.

Renk seçiminde yaşam alanındaki diğer mobilyaların da göz önünde bulundurulması gerekir. Endüstriyel tarzda bir TV ünitesi ile siyah ya da kahverengi deri, nubuk ya da tay tüyü kumaşlar tercih edilebilir. Akdeniz esintili bir orta sehpa tasarımına keten kumaşlar eşlik ederken, avangart bir dekorasyonda altın detaylı işlemeli vazolara ve taşlı aydınlatmalara koyu lacivert bir kadifenin dokunuşu tamamlayıcı olabilir. 

İsterseniz Kumaşı da Değiştirilebilir

Koltuk ve kanepeler yaşam alanlarının en çok kullanılan mobilyaları oldukları için en çok kirlenen mobilyalar olma unvanını da ellerinde tutarlar. Kabalalık aileler ve çocuk evlerde koltuklarda yiyecek, içecek ve boya lekesi gibi inatçı lekelere sıklıkla rastlanır. Bu noktada değiştirilebilir kılıflara sahip ürünler tercih edilmesi kullanım konforu sunar. Sürekli olarak profesyonel koltuk temizleme hizmeti almak yerine kılıfı değiştirilebilen, gerektiğinde döşeme kumaşı da değiştirilmeye uygun tasarımlar arasında seçim yapılabilir. 

Oturma Odanızı Uzman İç Mimarlar Tasarlasın

Yaşam alanlarında sürdürülebilir, huzur verici, dinginleştirici ve bütünleştirici bir dekorasyona sahip olmak; dekorasyonun tarzından bağımsız bir gerekliliktir. Uzun süre zaman geçireceğiniz, güzel anılarınıza eşlik edecek oturma odanızın dekorasyonunda iç mimarlar ile çalışmak isterseniz Vivense iç mimarlık hizmeti opsiyonunda faydalanmalısınız. 

Ön görüşmede ihtiyaçları, beklentileri ve dekorasyonu yapılacak alanın ölçülerini Vivense iç mimar ekibine aktardıktan sonra size ve beklentilerinize yapılmış özel ürün seçimleri, yerleşim planı ve 3D modelleme ile sunulan teklifi değerlendirebilirsiniz. 

Beğendiğin ürünleri showroomda iç mimarlarımızla paylaşmak ister misin? Hemen üye ol, favori listeni oluştur! ÜYE OL
10 TL indirim kuponu için hemen üye ol! ÜYE OL

Kampanyalardan Haberdar Ol!

Hemen E-posta listemize kayıt ol, en güncel kampanyalar, yenilikler ve duyuruları ilk öğrenen sen ol.

Kampanyalardan haberdar olmak için Ticari Elektronik İleti almayı onaylıyor olacaksın.

Ayrıntılı bilgi için Müşteri Aydınlatma Metnini inceleyebilirsin.