FİLTRELE Filtreleri Temizle
  • Renk
  • Ürün Tipleri
  • Malzeme
  • Fiyat Aralığı
AVİZE + SARKIT
  • TL
1409 Ürün
+2
Tasarım Seçenekleri
+2
Set İçeriği Seçenekleri
+2
Tasarım Seçenekleri

Avize ve sarkıt lamba modelleri bir alanın havasını tamamen değiştirmeye yardımcı olan, sadece aydınlatmadan çok daha fazlasını sunan dekorasyon ürünleridir. Avize modelleri arasından seçim yaparken bu ürünlerin ışıltılı dünyasında kaybolmak çok kolaydır. Özellikle de showroomlarda avize ya da sarkıt lamba seçerken dikkat edilmesi gerekenleri göz önünde bulundurmadan ortamın ambiyansı ile yapılan seçimler tatmin edici sonuçlar alınmasına engel olabilir. 

Avize seçimi yapmadan önce avize tasarımları ve stilleri hakkında bilgi sahip olmak gerekir. Bunların yanı sıra avize seçiminde konumlandırma, montaj yüksekliği ve avizedeki ışıkların parlaklık seviyelerinin de önemli olduğu unutulmamalıdır. 

Birbirinden şık avize modelleri ile sizleri buluşturan Vivense’de karşılaşacağınız uygun avize fiyatları beğeninizi kazanacak. Şık, dikkat çekici ve modern avize tasarımları arasından seçim yaparken hem yaşam alanlarınızı hem de ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak en doğru parçaları seçmek için Vivense’nin geniş ürün yelpazesini incelemeyi unutmayın. 

Şık ve Modern Avize ve Sarkıt Lamba Modelleri

Avize temel olarak tavandan sarkan bir aydınlatma armatürü olarak tanımlanır. Ancak bir aydınlatmadan çok daha fazlasını sunar. Avizeler yaygın olarak yemek odası ve salonlarda kullanılsa da herhangi bir odada özel bir ambiyans yaratmak ya da dekorasyona ifade eklemek için tercih edilir. 

Avizeler çok katmanlı tasarımlara sahipken sarkıt lambalar genellikle bir gölge ya da ışık kaynağı ile sunulur. Bu da seçim yapmadan önce avize ve sarkıt lamba arasındaki temel farkların bilinmesi gerekliliğini gündeme getirir. 

Avize ve Sarkıt Lamba Arasındaki Farklar 

Tavandan sarkan bir avizeyi tanımlamak çok kolaydır. Çünkü avize modelleri ihtişamlı, zarif ve dikkat çekici bir görünüme sahiptir. Avize dekorasyonda temel olarak odayı bütünleştiren parlak bir nokta görevi görür. Sarkıt lambalar da avizeler gibi tavandan sarkan bir görünüme sahip olsalar da genellikle tekli bir armatüre sahiptir. Metal bir çubuk, zincir ya da kordon ile asılan tekli aydınlatmalar tek başlarına ya da seri olarak kullanılabilir.

Görünüm

Avizeler birden fazla ışığı bir araya getiren çok kollu tasarımlara sahiptir. Sarkıt lambalara kıyasla ışık sayısının fazla olması sebebiyle avizeler karmaşık, gösterişli ve dikkat çekici bir görünüme sahip olabilir. Bu tanımlamalar ile avizelerin sadece belirli stillerde kullanılabileceği düşünülse de günümüzde her dekorasyon tarzına uyum sağlayacak bir avize modeli bulmak mümkündür. Modern salon avizeleri, mutfak avizeleri ve hatta dar alanlar için hol avizeleri tercih edilebilir. 

Sarkıt lambalar ise yaygın olarak daha minimalist bir görünüme sahiptir ama onlar için de sonsuz sayıda stil olduğu unutulmamalıdır. Minimalist bir avize ve avangart bir sarkıt lamba bulmak mümkündür. Bu da temel olarak iki aydınlatmanın ışık sayısı ve yapısı ile ayrışmasına odaklanmayı gerektirir.

Kullanım 

Avizeler daha fazla ortam aydınlatması sağlamanın yanı sıra zarafet ve estetik kaynağı olmaları, arzu edilen bir ortam yaratmaları için özel olarak tasarlanır. Odada ışık sağlayan dekoratif bir obje olarak düşünülen avizelerde aydınlatma kaynağı dolaylı olacağından kullanılan alanda ek ışık kaynaklarına ihtiyaç duyulabilir. 

Sarkıt lambalar işlevsellikleri ile ön plana çıkar ve amaca yönelik tasarımları ile doğrudan ışık kaynağı olarak tercih edilir. Tasarım detayları ile dekorasyonu destekleseler de tezgâh üzerinde kesme tahtasını net bir şekilde görebilmek, antrede portmanto çevresinde aranılan eşyaların bulunması için ideal ışık kaynağı olmak sarkıt lambaların görevidir. 

Konum 

Sarkıt lambalar çoğunlukla herhangi bir odada kullanılabilecek tasarıma sahiptir. Avizeler söz konusu olduğunda oda büyüklüğü ve yaratılmak istenen etki de göz önünde bulundurulmalıdır. Avizeler boyutları sebebiyle genellikle salon, yemek odası ve oturma odası için tercih edilse de ev dekorasyonunda etkileyici bir giriş etkisi yapmak için antre ve hollerde de yer bulabilir. Koridor avize modelleri daha küçük tasarımlara sahip olsa da ihtişamlı bir karşılama için tasarlanır.

Hem Salon Hem Diğer Odalarınızda Kullanabileceğiniz Avize Modelleri

Aydınlatma ürünleri arasından seçim yaparken avizelerin her zaman farklı bir yeri vardır. Avizelerin yarattığı ifade ve etkiye belirli alanlarda özellikle ihtiyaç vardır. Salon başta olmak üzere farklı alanlarda avize kullanmak için doğru değerlendirme yapmak yaşam alanında istenilen sonucu almaya yardımcı olur. 

Salon avizeleri denildiği zaman ilk akla gelen kristal avizeler olsa da günümüzde modern, minimalist, endüstriyel gibi çok farklı stilde avize tasarımına erişmek mümkündür. Kristal avize fiyatları ve iddiası ile ön plana çıksa da hasır avize gibi seçenekler de dekorasyona farklı dokunuşlar yapmak için tercih edilebilir.

Avize Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Avize Çapı 

Bir alan için avize seçerken avizenin boyutu ile odanın boyutlarının orantılı olması gerektiği unutulmamalıdır. Temel hesap oda genişliği ile oda uzunluğunun toplanması sonucunda inç karşılığında bir avize çapı belirlenmesidir. 5 metre genişliğinde, 6 metre uzunluğunda bir oda için 11 inç çapında yani 27-28 cm çapında bir avize tercih edilmesi önerilir. 

Avize çapı sadece oda ölçüleri ile belirlenmek zorunda değil. Yemek odalarında yemek masası üzerinde kullanılacak bir avize söz konusu oluğunda yemek masasının boyutlarına uygun seçim yapılması gerekir. Mutfak için avize seçerken mutfak adası, mutfak masası ya da genel mutfak aydınlatması göz önünde bulundurulmalıdır.

Oturma alanında kullanılacak bir avize için sadece o alanın boyutlarının hesaplamaya dâhil edilmesi gerekir. Büyük bir salonda sadece oturma gruplarının konumlandığı bir alan için avize çapı hesaplanırken tüm oda değil yalnızca aydınlanma gereksinimi olan alan dikkate alınmalıdır.

Avizenin Yüksekliği 

Avize konumlandırılacak alan için avize çapı belirlendikten sonra avizenin yüksekliğinin de belirlenmesi gerekir. Bu yükseklik ürünün kendi yüksekliğidir. Yerden yüksekliğin de ayrıca hesaplanması gerekir. 

Avizenin yüksekliğinin belirlenmesi için tavan yüksekliğinin hesaba katılması gerekir. (Cm olarak tavan yüksekliği / 30) x 2,5 ve (Cm olarak tavan yüksekliği / 30) x 3 formülleri ile avizenin sahip olması gereken yükseklik belirlenir. 240 cm tavan yüksekliği varsa avizenin yüksekliği 20 - 24 inç aralığında olmalıdır. Bu da yaklaşık 50 - 60 cm aralığında bir yükseklik anlamına gelir. 

Avizenin Yerden Yüksekliği 

Avize montajında yerden yüksekliğin belirlenmesi hem ideal aydınlatma etkisi hem de güvenlik açısından önemlidir. Montaj esnasında yerden yüksekliğin en az 200 cm olması gerektiği unutulmamalıdır. Bu sayede avizeye kafa çarpma ihtimali olabildiğince azaltılmış olur. Yaşam alanında daha uzun boylu kişiler varsa gerekli ayarlamalar yapılması önerilir. 

Avizelerin yerden yüksekliğinin minimum 200 cm olması 210 - 240 cm tavan yüksekliklerinde genellikle doğru tercihtir. Oda 350 cm ve üzerinde bir tavan yüksekliğine sahipse ışığın zeminden yaklaşık olarak 240 cm yüksekliğe asılması önerilir. Yerden yükseklik ölçülerinin avizenin kullanılacak alana uygun bir çap ve yüksekliğe sahip olduğu durumlarda anlamlı olacağı unutulmamalıdır. 

Yemek masası üzerine konumlandırılacak avizelerde yükseklik hesabı farklı yapılır. Avizenin masadan yüksekliğinin 76 - 86 cm aralığında olması önerilir. Bu öneri de yine avizenin yemek masası ölçülerine uygun seçildiği durumlarda işlevseldir. Kare, dikdörtgen ve yuvarlak yemek masaları özelinde avize konumlandırma kriterleri farklılık gösterebilir. 

Aydınlatma Kapasitesi 

Avize satın alırken mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bu tasarımların birincil ışık kaynağı olmadığıdır. Avizeyi birincil ışık kaynağı olarak tercih etmek yapılabilecek temel dekorasyon hatalarından birisidir. Avizenin temel amacı ortama stil ve ambiyans kazandırmasıdır. Avizelerin yaratacağı ambiyansın desteklenmesi için alanda farklı aydınlatmaların da kullanılması gerekir. Lambader, duvar aplikleri gibi alternatifler ile dikkat çekici bir aydınlatma sağlanabilir. 

Tekli, İkili ve Üçlü Avize ve Sarkıt Lamba Seçenekleri

Aydınlatma için avize ya da sarkıt lamba tercih edilirken odadaki ışık ihtiyacının belirlenmesi önemlidir. Avizelerin birincil aydınlatma olarak kullanımı doğru tercih olmamakla birlikte sahip oldukları lamba sayısına bağlı olarak birincil aydınlatma görevini de yerine getirebilmeleri mümkündür. Sarkıt lambalar ve avizeler çok ışıklı ya da tek ışıklı olarak sunulur. 

Tekli avize ve sarkıt lamba modelleri yatak odası ve genç odası gibi alanlar için uygundur. Yatak odası için avize seçimi yaparken uyku faktörü göz önünde bulundurulmalıdır. Kaliteli bir uyku deneyimi için aydınlatmanın açıkken göz yormaması gerekir. Ders çalışma esnasında aydınlatmanın ideal şekilde sağlanması için bu alanlarda birkaç farklı aydınlatma kullanımı gerekir. Tavan ve yer aydınlatması kombinasyonunda tekli avize ve sarkıt lambalar rahatlıkla tercih edilebilir. 

İkili avize modelleri iki duy girişi olan tasarımlardır. Duy girişleri farklı ampul boylarını gerektirebileceği için ürün seçiminde bu unsura dikkat edilmesi gerekir. İkili sarkıt avize modelleri tüm oda tiplerinde kullanıma uygundur. Avize veya sarkıt lamba tasarımındaki duy sayısı arttıkça kullanım alanı kısıtlanabilir. 12’li duya sahip olan bir tasarım dikey formda ise büyük bir yemek masası üzerinde tercih edilebilir ya da geniş bir salonda değerlendirilebilir. 

3lü sarkıt avize modelleri de ikili sarkıt avize tasarımları ile benzerdir. Uzun bir antrede ya da merdiven girişinde kullanılabilir. Bu tasarımlarda kullanılan duy yüksek kelvin değerine sahipse kritik noktalarda birincil aydınlatma olarak da tercih edilebilir. 

2li ve 3lü sarkıt avize kavramı set olarak sunulan aydınlatmalar için de kullanılabilir. Çok ışıklı tasarımlarda odak genellikle aydınlatmanın güçlü olmasını sağlamaktır. Tek tasarımdaki lamba sayısına ek olarak büyük odalarda kombin yapabilmek için set hâlinde sunulan sarkıt lamba ve avize tasarımları da bulunur. 

Farklı ebatlarda tasarımların yer aldığı birbirini tamamlayan parçaların bulunduğu setler dekorasyonda bütünlüğü kolay bir şekilde yakalamak için tercih edilebilir. Bu sayede yemek masası üzerinde konumlanacak daha ufak çaplı bir avize ihtiyacı ile salonda tercih edilecek büyük çaptaki avize ihtiyacı bütünlüğü koruyacak şekilde karşılanabilir. 

Zevkinize Göre Ahşap, Cam ve Kristal Avizeler

Avizeler bir alanda odak nokta olma ihtimali yüksek olan aydınlatmalardır. Dekorasyonu tamamlamak ve beğenileri en dikkat çekici şekilde yansıtmak için tercih edilir. Avizelerin abartılı, gösterişli ve her dekorasyon tarzına uymayacağı düşüncesi tamamen yanlıştır. Ahşap, cam, kristal ve plastik avize modelleri farklı dekorasyon tarzları için kullanıma uygundur.

Ahşap Avize 

Klas bir görünüm elde etmek isteyenlerin tercih edebileceği ahşap avize modelleri modası geçmeyen tasarımlara sahiptir. Otantik bir hava yaratmak, Orta Çağ konseptine sahip bir alan elde etmek ya da sadece dikkat çekici bir tarz oluşturmak için ahşap avizeler tercih edilebilir. 

Geleneksel avizelerin göz alıcı görüntüsünün yanı sıra daha modern ve endüstriyel bir tarz elde etmek için modern detayların yer aldığı ahşap tasarımlardan yararlanılabilir. Siyah metal bağlantı parçaları kullanılan ahşap avize modelleri ile modern ve şık bir görünüm elde edilebilir. 

Metal Avize 

Yaşam alanlarında endüstriyel bir tarz yakalamak ya da art deco bir görünüm elde etmek için metal detayların vurgulandığı avize modelleri tercih edilebilir. Metal askılar üzerine asılan opak gölgelik ya da abajur olarak adlandırılan, ışığı yumuşatan ve dağıtmaya yardımcı olan aparatlar ile tamamlanmış tasarımlar ideal seçimdir. 

Siyah avize tasarımları özellikle endüstriyel dekorasyon stilinde tercih edilebilir. Bu tasarımlar oturma odalarında, çalışma alanlarında kullanılabilir. Metal avize modelleri ağır ve kasvetli alanlara biraz enerji kazandırmak için de tercih edilebilir. 

Cam Avize 

Adını malzemesinden alan bir diğer avize türü de cam avizelerdir. Işıkla buluştuğu zaman camın göz alıcı bir görünüme kavuşması cam avize modellerinin popülerleşmesinin temelinde yer alan nedendir. Camın çok farklı stillerde kullanılabilen bir malzeme olması sebebiyle cam avize kullanımına uygun olmayan bir alan bulmak oldukça zordur. 

Kristal Avize 

Avize denildiği zaman ilk akla gelen tasarımlar şüphesiz ki kristal taşlarla bezenmiş olanlar. Kristal avizelerin tasarımları da dekorasyon tarzlarına eşlik edecek şekilde değişiyor.

İnce uzun kristal parçaların eşlik ettiği avize tasarımları sarmal merdivenleri aydınlatmak için tercih edilebilir. Merdiven boşluğundan zemine doğru asılan kristal avize modelleri oldukça dikkat çekici bir görünüm elde etmeyi sağlar. Yağmur damlası kristallerden oluşan avize modelleri büyük salonlar için ideal seçenekler arasında yer alır. 

Onlarca Renkte Avize ve Sarkıt Lamba Modelleri

Dekorasyondaki çok yönlü etkileri ile dikkat çeken avize ve sarkıt lamba modelleri iç tasarımın temel parçaları arasında yer alır. Bu da tasarımda değerli bir çeşitliliğin ortaya çıkmasını sağlar. Her oda ve zevk için kullanılabilecek bir parçanın olması da gelenekselden moderne dek farklı dekorasyon tarzlarında renkli avize modelleri kullanmayı mümkün kılar. 

Renkli cam avize modelleri tipik olarak renkli camların tercih edildiği, metalik detayların ön plana çıktığı tasarımlara sahiptir. Avize ve sarkıt lamba tasarımlarında sunulan çeşitlilik oldukça fazlayken seçim sürecine renklerin de dâhil olması kafa karıştırıcı olabilir. Ancak avizenin renkli olmasını tercih etme nedenine göre seçim yapmak süreci kolaylaştırabilir. 

Minimalist bir dekorasyon tarzında renkli bir alana sahip olmak istenildiği zaman avize aydınlatmasının yaşam alanındaki ışığı da etkileyeceği göz önünde bulundurularak pastel tonların tercih edilmesi önerilir. Renklerin yoğun ve iddialı kullanılmadığı alanlarda ise bir renk patlaması etkisi için renkli avize modelleri tercih edilebilir. 

Renkli avize modelleri arasından seçim yaparken odada kullanılan renkleri dikkate almak, ortamda tamamlayıcı bir etki için renk paletine uygun seçim yapmak gerekir. Eğer avizenin ortamın yıldızı olması isteniyorsa en iddialı eşyanın avize olmasına izin verilmelidir. 

SSS: Avize Nasıl Takılır?

Avize takma işleminde elektrik işlerinde uzman bir profesyonelden destek alınması önerilir. Her avizenin kablo yapısı farklı olabileceği için kablolama sürecinde destek almak en güvenilir çözümdür. Avize takılırken öncelikle avizenin yerden yüksekliğinin ideal şekilde belirlenmesi gerekir. Sonrasında avize kablolarındaki tellerin elektrik hattına bağlanması için hazır hâle getirilmesi ve her bir kablonun özenle birbirine bağlanması gerekir. 

SSS: Avize Nasıl Temizlenir?

Avizeler zaman içerisinde tozlanan ve tozlanma ile birlikte ışıltısı azalan aydınlatma ürünleridir. Gösterişli ve dikkat çekici görünümlerini korumaları için düzenli olarak temizlenmeleri ve tozlarının alınması önerilir. Avize temizliği yaparken avizenin türü belirleyicidir. Kristal avizeler söz konusu olduğunda temizlik işi bazı durumlarda her bir kristalin tek tek çıkarılması ve temizlenmesi şeklinde oldukça detaylı olabilir.

Avize temizliği öncesinde avizeye gelen elektriğin kesilmesi yani lamba anahtarının kapatılması gerekir. Bir sonraki adımda avizenin tozları alınır. Toz alma işleminde bu işlem için özel tasarlanan fırçalar ya da mikrofiber bez kullanılır. Avizenin tasarımında kullanılan materyallere uygun bir temizleyici ile avize silinir. Bu işlemi yaparken özellikle taşlı avizelerin temizliğinde kaza riskini en aza indirmek için avizenin altına bir örtü serilebilir.

Beğendiğin ürünleri showroomda iç mimarlarımızla paylaşmak ister misin? Hemen üye ol, favori listeni oluştur! ÜYE OL
10 TL indirim kuponu için hemen üye ol! ÜYE OL

Kampanyalardan Haberdar Ol!

Hemen E-posta listemize kayıt ol, en güncel kampanyalar, yenilikler ve duyuruları ilk öğrenen sen ol.

Kampanyalardan haberdar olmak için Ticari Elektronik İleti almayı onaylıyor olacaksın.

Ayrıntılı bilgi için Müşteri Aydınlatma Metnini inceleyebilirsin.