FİLTRELE Filtreleri Temizle
  • Renk
  • Ürün Tipleri
  • Malzeme
  • Fiyat Aralığı
HAZIRLIK + MUTFAK
  • TL
75 Ürün
+8
Tasarım Seçenekleri
+8
Tasarım Seçenekleri
+8
Tasarım Seçenekleri

Yemek yapmanın keyfini çıkarmak için en iyi yöntem doğru mutfak gereçlerini kullanmaktır. İhtiyaca ve kullanım alışkanlıklarına göre yapılan tercihler yemek hazırlama süresini kısaltırken aynı zamanda daha sağlıklı öğünler hazırlamaya ve daha pratik olmaya yardımcı olur. 

Bir mutfakta olması gereken ürünlerin listesini yapmak oldukça zordur. Bir tava ve bir tencerenin yeterli gelebileceği mutfak rutinlerinin yanı sıra benmari kaplarının, buharda pişirme ekipmanlarının olmazsa olmaz kabul edildiği mutfaklar da vardır. İster yeni bir mutfak için alışveriş yapın ister mevcut mutfak eşyalarını yenileyin Vivense’nin geniş hazırlık ve pişirme gereçleri yelpazesinde mutlaka beklentilerinizi karşılayacak ürünleri bir arada bulabilirsiniz. 

Yüksek Kaliteli Tencere & Tava Setleri

Doğru seçilmiş, kaliteli pişirme gereçleri sayesinde yemek yapmak oldukça keyifli ve eğlenceli bir deneyime dönüşebilir. Tencere veya tava seti satın alırken doğru seçim yapmak uzun vadede mutfak deneyiminizin nasıl olacağını belirlemeyi sağlar. Bu nedenle tencere ya da tava seçimi yaparken çok yönlü düşünmek ve farklı unsurları göz önünde bulundurmak gerekir. 

İhtiyaç Belirleme

Bir mutfağın olmazsa olmazlarını belirlerken hangi çeşit yemeklerin yapılacağını hesaba katmak gerekir. İhtiyaçlar tam olarak belli değilse ve ilk kez bir mutfak düzeni oluşturulacaksa öncelikle genel olarak en çok kullanılacağı düşünülen tencere ve tavalar satın alınabilir, sonrasında farklı ihtiyaçlar gündeme geldikçe yeni seçimler yapılabilir.

Tencere ve tava setleri en temel ölçülerde seçenekleri bir araya getirir. Setler aynı materyalden üretilmiş tencere ve tavaları barındırır. Çelik tencere seti ya da granit tencere seti olarak adlandırılan ürünlerde çelik ve granit, tencerenin iç yüzeyindeki kaplamayı ifade eder. Bir set içeriğinde genellikle pilav ve karnıyarık tenceresi, çorba tenceresi, sosluk ve 18 - 28 cm çap aralığında iki adet tava bulunur. 

Bir set tercih etmek yerine tek tek ürün seçmek de bir tercih olabilir. Bu noktada en az bir adet yanmaz yapışmaz tava, bir adet ızgara tava, bir adet kızartma tavası, bir adet 2 ya da 3 litrelik küçük boy tencere, bir adet 4 litre üzeri büyük boy tencere alınması gerekir. 

Aşure ya da salça gibi büyük porsiyonlu yiyecek hazırlıkları için bir adet kazan boy tencere ve hızlı yemek pişirme ihtiyacı için düdüklü tencere yeterlidir. Mutfak söz konusu olduğunda seçeneklerin sınırsız olduğu, ihtiyaçlara göre bu listeye wok tava, döküm tencere ya da döküm tava gibi eklemeler yapılabileceği de unutulmamalıdır. 

Doğru Materyal Seçimi

Tencere ve tava üretiminde çok farklı malzemeler kullanılabilir. Çelik, granit ve bakır gibi malzemeler oldukça yaygındır. Bunların yanı sıra porselen, borosilikat, döküm ve emaye gibi farklı malzemelerde üretilmiş modeller de pişirme alışkanlıklarına göre tercih edilebilir. 

Paslanmaz Çelik: En yaygın kullanılan, uzun ömürlü malzemedir. Hem tencere hem de tava üretiminde sıkça kullanılır. Bakım ihtiyacı çok yüksek değildir ancak uzun vadede kızartma yemeklerden kalan lekeleri çıkarmak zorlayabilir. 

Teflon: Yanmaz yapışmaz tencere ve tava olarak sunulan pişirme gereçleri teflon kaplamadır. Pişirme gerecinin dış malzemesi çelik, alüminyum gibi malzemelerden birisi olsa da iç kısımda teflon olarak bilinen bir kaplama vardır. Isı iletkenliği dış kaplama malzemesine bağlı değişen, kolay temizlense de dikkatli davranılması ve çizilmemesi gereken ekipmanlardır. 

Döküm: Son yıllarda popülerliği giderek artan pişirme gereçleri arasında döküm tava ve döküm tencere modelleri yer alıyor. Lezzetli bir et pişirmek, ekmek yapmak ya da yumuşacık pişmiş bir et yemeği hazırlamak için döküm ürünler tercih ediliyor. Yüksek ısıya dayanıklı olması sebebiyle fırında da kullanılabilen döküm tencere ve tavalar bakım ihtiyacı yüksek ekipmanlardır. Nazikçe temizlenmeleri, her kullanım sonrasında özenle ısıtılmaları ve yağlanmaları gerekir. 

Yaygın kullanılan çelik, teflon ve döküm malzemesinin yanı sıra granit, emaye, alüminyum ve bakır gibi materyallerin kullanıldığı seçenekler olduğu da unutulmamalıdır. Son yıllarda sıcaklığın eşit dağılması ve uzun süreli korunmasını sağlayan, yapışmaz bir yüzey ile sunulan granit tava ve granit tencere modelleri de oldukça popülerdir. Tencere ve tava tercihi yaparken son teknolojileri incelemek gerekir. 

Ocak Tipine Uygun Seçim 

Tencere ve tava setleri arasından seçim yaparken kullanılacak ocağa dikkat edilmesi gerekir. Gazlı ocakların alevlerinin kararsız olması ısının eşit yayılmasını zorlaştıracağı için yuvarlak tabanlı tencere ve tavalar tercih edilmelidir. Seramik ve cam ocaklarda yüzeyi çizme ihtimali olan döküm tencere ve tavalar dikkatli kullanılmalıdır. Son yılların popüler ocakları arasında yer alan indüksiyonlu ocaklarda ise bu ocaklarda kullanım uygun malzemeden üretilmiş tencere ve tava modelleri tercih edilmelidir. 

Büyük İşler Yapan Küçük Ev Aletleri

Küçük mutfak aletleri, yemek ve içecek hazırlarken geçen sürenin ve enerjinin azalmasını sağlayan, hayatı kolaylaştıran ve daha keyifli hâle getiren ürünlerdir. Küçük ev aletleri arasından seçim yaparken alışkanlıkları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurmak gerekir. 

Yemek Hazırlığının Değerli Yardımcıları 

Yemek hazırlığında ön plana çıkan küçük ev aletleri arasında mikser, el blender gibi ürünler yer alır. Çırpma ve karıştırma işlemleri için bir mikser kullanmak işlemin daha etkili ve kısa sürede tamamlanmasını sağlar. Hamur işi ve tatlı tarifleri hazırlamayı sevenler için stand mikser ön plana çıkarken yumurta çırpmak, puding ya da krem şanti hazırlamak gibi daha basit işlemler için el mikseri yeterlidir. 

Blender modelleri soğuk içecek hazırlamak, çorbaları daha pürüzsüz hâle getirmek, püre yapmak, smoothie tarifleri denemek için idealdir. Blender modelleri arasından seçim yaparken de hazneli ya da el blender modelleri incelenmelidir. 

Rondo ya da mutfak robotu tercih ederken rondo modellerinin daha çok bıçak doğraması odaklı işlemler için ideal olduğu, mutfak robotlarının ise parçalama, dilimleme, karıştırma ya da rendeleme gibi farklı amaçlar için kullanılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. 

Mutfağın Pratik ve Hızlı Üyeleri 

Sabah kahvaltısı hazırlamak, hızlı bir şekilde çay demlemek ya da rahatlatıcı bir bitki çayı yapmak için küçük ev aletlerinin pratikliğinden yararlanmak mümkündür. Kısa sürede mutfağın kızarmış ekmek kokusu ile dolmasını sağlayan ekmek kızartma makineleri, çay demleme süresini kısaltan ya da sıcak su ihtiyacını hızlı bir şekilde karşılamaya yardımcı olan elektrikli su ısıtıcı modelleri el altında olması istenen küçük ev aletleri arasında yer alıyor. 

Çok Kullanışlı Baharat Takımları & Kavanoz Setleri

Yemek yaparken ihtiyaç duyulan malzemelere kolayca erişebilmek, malzemelerin sağlıklı bir şekilde saklandığından emin olmak gerekir. Yemek yapmanın olmazsa olmazlarından kabul edilen baharatlar aromalarını ve kokularını koruması gereken malzemelerdir. Bu nedenle de uygun şekillerde saklanmaları önemlidir. Baharat takımı olarak sunulan setler baharatların ideal şartlarda saklanmasına yardımcı olur. Baharatlık modelleri takım ya da tekli olarak sunulabilir. 

Baharatlık takımı içerisinde en çok kullanılan baharatların isimlerinin yazdığı kaplar olabileceği gibi üzerinde isim bulunmayan kapların yer aldığı setler de vardır. Mutfakta kullanılan baharat sayısına göre takım ya da tekli ürünler alınabilir. Yoğun baharat kullanımı söz konusu ise içi kolay gözükebilen cam baharatlık modelleri tercih edilebilir. 

Baharatların yanı sıra bakliyat, un ve makarna gibi malzemelerin de doğru şekilde saklanması önemlidir. Gıda saklama söz konusu olduğunda cam malzeme ya da gıda ile teması uygun olarak etiketlenmiş plastikten üretilmiş ürünler tercih edilmelidir. Cam kavanoz ile gıda saklamak oldukça pratiktir. Mutfak ve kiler düzenlemesinde şık bir görünüm elde ederken aynı zamanda gıdaları doğru koşullarda saklamak için cam kavanoz seti tercih edilebilir. 

Bakliyat saklama kabı olarak sunulan ürünler bakliyatların kolayca alınmasını sağlamak ve böceklenme gibi durumların önüne geçilmesine yardımcı olmak için özel olarak tasarlanır. Tüm saklama kapları bakliyat gibi malzemeleri koymak için kullanılabilse de bakliyat saklama kabı özelinde tasarlanan ürünlerin ağız kısımlarında kullanılan ek lastikler hava geçirgenliğini azaltarak malzemelerin taze kalmasına katkı sunar.  

Yemek Hazırlığına Dair İhtiyacınız Olan Her Şey

Yemek hazırlamayı kolaylaştıran, mutfakta güvenliği sağlamanın yanı sıra hazırlık sürecini kısaltan ekipmanlar arasından seçim yaparken önceliği en temel ürünlere vermek, sonrasında ise ihtiyaçlara göre tercihlerde bulunmak önerilir. 

Yemek hazırlığının olmazsa olmazı kabul edilen ekipmanlar;

Bıçak,

Doğrama tahtası, 

Servis araçları, 

Rende, 

Havan,

Soyacak,

Süzgeç olarak sıralanabilir. 

Bu gereçlerin yanı sıra farklı yemek hazırlık gereçleri olsa da öncelik en temel ihtiyaçların karşılanması olmalıdır. 

Bıçak: Yemek yapılacaksa bıçak mutlaka temin edilmesi gereken bir ekipmandır. Çoğu zaman hızlı yemek yapma rutinine sahip olmak için bıçak bütçesinin yüksek tutulması önerilir. İyi bir bıçağa sahip olmak yemek hazırlama sürecinden keyif almaya yardımcı olur. 

Bir mutfakta bir adet şef bıçağı mutlaka olmalıdır. Bunun yanı sıra bir adet tırtıklı domates, ekmek ya da sos bıçağı olarak da adlandırılan bıçaklardan olması ve bir adet de soyma bıçağının bulunması yeterlidir. Üç temel bıçağa sahip olduktan sonra daha geniş bir ürün yelpazesi incelenebilir. 

Doğrama Tahtası: Yemek hazırlığında hem güvenlik hem de hijyen açısından en önemli gereçlerden birisi doğrama tahtasıdır. Besin grupları özelinde doğrama tahtası tercih edilebilir. Eğer çok sayıda ürün kullanılmak istenmiyorsa cam kesme tahtası tercihi ile kesme tahtası yüzeyinde oluşabilecek çiziklerde besin ve bakteri birikimi engellenebilir. 

Servis Araçları: Kepçe seti, mutfak spatulası seti gibi isimlerle sunulan yemekleri karıştırmak ya da servis etmek için kullanılan ekipmanlar servis araçları olarak adlandırılır. Kepçe, spatula, makarna kaşığı, salata kaşığı, servis kaşığı ve kızartma kepçesi gibi farklı seçenekler arasından ihtiyaçlara göre seçim yapılabilir ya da temel gereksinimleri karşılayan bir set tercih edilebilir. 

Spatula çeşitleri ahşap, silikon, sert plastik ya da metal olarak sunulur. Spatula seti satın alırken kullanılan pişirme gereçlerine uygun ürünler tercih edilmelidir. Teflon ürünler için metal kepçe takımı tercih etmek riskli olurken silikon spatula seti çok daha doğru bir tercih olacaktır.  

Rende: Yemek hazırlama sürecinde en çok kullanılan ekipmanlardan birisi de rendedir. Rende havuç, salatalık, peynir ve kereviz gibi pek çok farklı yiyeceğin istenilen boyutlara getirilmesine yardımcı olur. Yaygın kullanılan çok amaçlı rende modellerinde dilimleme, ince ve kalın rendeleme olmak üzere 3 tipte bıçak bulunur. Rende seti olarak sunulan ürünlerin içerisinde ise jülyen doğrama, ince ve kalın dilimleme gibi işlevlere sahip farklı bıçak seçenekleri de vardır. 

Rende işlevine göre hazneli olarak tercih edilebilir. Hazneli rende modelleri rendelenen gıdanın dağılmasının önüne geçer. Bazı rende modelleri farklı doğrama ve parçalama ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanır. Sebze dilimleyici ya da sebze doğrayıcı olarak adlandırılan bu ürünler kollu bir tasarıma sahiptir. Mutfakta pratik sebze doğrayıcı kullanmak farklı tarifler denemeye, çocukların dikkatini cezbedecek sebze yemekleri hazırlamaya ve şık salata sunumları yapmaya yardımcı olur. 

Havan: Baharatları, aromatik bitkileri ve kuru yemişleri küçük parçalara bölmek için kullanılan havanlar mutfaklarda kurtarıcı ekipmanlar arasında yer alır. Demir ya da mermer havan modelleri sahip oldukları ağırlık sayesinde parçalama ve ufalama işlemini kolayca yerine getirir. 

Soyacak: Meyve ya da sebzelerin kabuklarını soymak ve çok ince dilimleme işlemleri yapmak için sebze soyacağı olarak da adlandırılan ekipmanlar kullanılabilir. Sebze ya da meyve soyacağı tasarımında kullanılan bıçak önemlidir. Tırtıklı bıçaklar havuç, kereviz gibi sert sebzeleri soymak için uygundur. Düz bıçaklı sebze soyacağı ise salatalık, kivi ve domates gibi gıdaları soymak için tercih edilebilir. 

Süzgeç: Haşlanmış makarna ya da bakliyatları süzmek, gıdaları suda bekletmek, yoğurt ya da peynir süzmek gibi işlemler için süzgeç kullanılır. Tel süzgeç pirinç ya da bulgur gibi daha küçük gıdaları süzmek için tercih edilirken daha büyük deliklere sahip olan çelik süzgeç ya da makarna süzgeci büyük taneli gıdaların süzülmesinde kullanılabilir. 

Bir adet tel süzgeç ve bir adet makarna süzgeci olarak iki farklı süzgeç tercih edilmesi kullanım konforu açısından önemlidir. 

Mutfağınızı Düzenli Tutmak Çok Kolay

Yemek hazırlama süreçlerinde mutfak düzeninin sağlanması oldukça önemlidir. Düzeni sağlamak için saklama kapları, kavanoz modelleri ve mutfak düzenleyici ekipmanlar kullanılabilir. Düzenli bir görünüm için farklı mutfak gereçleri arasından seçim yapılabilir. Baharatlar için baharatlık kullanmak, bakliyatları uygun kavanoz çeşitleri içerisinde saklamak, kahvaltılıklar için özel saklama kapları tercih etmek de mutfağın daha düzenli gözükmesine yardımcı olur. 

Saklama kapları artan yemeklerin buzdolabında hijyenik bir şekilde saklanması, ayrı saklanması gereken ya da kokusu diğer besinlere sinebilecek yiyecekler için özel bir depolama alanına ihtiyaç duyulması gibi durumlarda kullanılabilir. Saklama kapları ayrıca paketli gıdaların ambalajı açıldıktan sonra hava ile temasının sağlıklı bir şekilde kesilmesi için de tercih edilebilir. 

Mutfaklarda düzeni sağlamak için kağıt havluluk, çekmece içi kaşıklık, hasır sebzelik, ekmek sepeti, tezgah üstü kaşıklık, bıçaklık ve mutfak sepeti gibi farklı ürünler kullanılabilir. Düzen sağlama noktasında kişisel beklentiler önceliklidir. Bazı insanlar için her eşyanın bir yeri olması ve düzenli durması öncelikli olurken bazı insanlar için eşyalara kolay erişim sağlanması ön plandadır. Bu noktada düzenleyici ürün seçimi yaparken beklentiler göz önünde bulundurulmalıdır. 

Mutfakta düzeni sağlarken dekorasyonu destekleyecek seçimler yapabilmek mümkündür. Havluluk tercihi yaparken ahşap havluluk ya da metal havluluk modelleri arasından seçim yapılabilir. Ekmeklik seçiminde sepet ya da kutu tercihi ile mutfak dekorasyonu desteklenebilir ya da ahşap doğrama tahtası sunum için kullanılabilir. Ahşap kaideli tezgah üstü bıçaklık modelleri de yine mutfakta dekorasyonunu tamamlarken düzeni sağlamaya yardımcı olacak ürünler arasında yer alır. 

Kahve Makineleri, Çaycılar & Su Isıtıcı Modelleri

Keyifli bir an yakalamanın, günü güzelleştirecek bir mola vermenin ya da sevdiklerinizle hoş bir sohbet başlatmanın en kolay yolu sıcak içecek hazırlamaktır. Kahve ve çay günümüzün en yaygın tüketilen sıcak içecekleridir. Çay ve kahve hazırlamayı kolaylaştıran, farklı damak zevklerine hitap etmeye yardımcı olacak lezzetler elde etmeyi sağlayan özel makineler sayesinde birbirinden güzel içecekler hazırlanabilir. 

Sabah kahvaltılarının favorisi olduğu kadar gün içerisinde de sık sık tüketilen bir sıcak içecek olan çay, demleme ile hazırlanır. Çay demleme sürecini kolaylaştıran, çayın uzun süre ideal sıcaklıkta kalmasına yardımcı olan çay makinesi modelleri sayesinde kısa sürede lezzetli bir çay demlemek mümkündür. 

Kahve de gün içerisinde sıkça tüketilen bir başka sıcak içecek olarak insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Farklı kahve demleme yöntemlerine göre tasarlanan kahve makinesi modelleri arasından damak zevkine uygun seçim yapılabilir. Espresso bazlı pek çok farklı kahveyi hazırlayabilmek için bir espresso makinesi almak gerekirken sadece taze demlenmiş filtre kahve isteyenler için filtre kahve makinesi tek başına yeterlidir. 

Çay ve kahve demleme süreçlerinde manuel ekipmanlar kullanmayı tercih edenler içinse süreci kolaylaştırmak için su ısıtıcı modelleri ön plana çıkar. V60, chemex, aeropress, French press gibi farklı manuel demleme yöntemleri için ihtiyaç duyulan sıcak suyu temin etmek için kettle kullanmak oldukça pratik bir tercihtir. 

Uygun su ısıtıcı kettle fiyatları başta olmak üzere sıcak içecek hazırlama makineler, mutfak gereçleri, pişirme ve hazırlık ekipmanları, mutfak düzenleyiciler için en uygun fiyatlar Vivense’de sizi bekliyor. 

Beğendiğin ürünleri showroomda iç mimarlarımızla paylaşmak ister misin? Hemen üye ol, favori listeni oluştur! ÜYE OL
10 TL indirim kuponu için hemen üye ol! ÜYE OL

Kampanyalardan Haberdar Ol!

Hemen E-posta listemize kayıt ol, en güncel kampanyalar, yenilikler ve duyuruları ilk öğrenen sen ol.

Kampanyalardan haberdar olmak için Ticari Elektronik İleti almayı onaylıyor olacaksın.

Ayrıntılı bilgi için Müşteri Aydınlatma Metnini inceleyebilirsin.