FİLTRELE Filtreleri Temizle
  • Renk
  • Yatak Ölçüsü
  • Malzeme
  • Fiyat Aralığı
MONTESSORİ ÇOCUK ODASI
  • TL
9 Ürün

Bebeklerin ve çocukların özgürlüğün sunduğu öğretici ve keşfedici deneyimi kendi özel alanlarında da yaşamaları adına özel olarak tasarlanan Montessori bebek odası ve Montessori çocuk odası modelleri Vivense’de avantajlı fiyatlarla sizlerle buluşturuluyor.

Montessori eğitim modeli çocukların bireysel yeteneklerini ve sahip oldukları potansiyellerini harekete geçirmeye çalışan, bu amaç uğruna kontrollü bir özgürlük ortamı sunulması gerektiği felsefesi ile uygulanan bir metottur. 1900’lü yıllardan bu yana dünya genelinde okul öncesi dönemdeki çocukların eğitimi için tercih edilen bu yaklaşım, çocukların gelişimini desteklemek adına özel çevresel koşulların yaratılması gerektiği prensibini savunur.

Çocuk odası dekorasyonunda çocukların kendi kendilerine yetebilmeleri, potansiyelleri doğrultusunda öz disiplinlerini oluşturabilmeleri ve öğrenme deneyimini içselleştirebilmeleri gibi amaçlar güden Montessori felsefesi giderek yaygınlaşmaktadır. Montessori yatak, Montessori oyuncak dolabı, Montessori gardrop gibi temel Montessori mobilya çeşitlerini barındıran Montessori yatak odası modelleri çocuklara güvenli ve özgür bir ortam sunma hedefiyle tasarlanırlar.

Montessori Eğitimin İlkeleri Doğrultusunda Tasarlanan Koleksiyonlar

Montessori eğitim yaklaşımının temel dayanaklarından biri çocukların kendi kendilerine yetebilme becerisini kazanabilmeleri ve özgürce hareket edebilmeleri için kendi seçimlerini kendilerinin yapabileceği bir ortama ihtiyaç duydukları düşüncesidir. Fiziksel ve psikolojik gelişimde duyu deneyiminin öneminden yola çıkarak tasarlanan Montessori çocuk odası çocukların güvenli keşifler yapmasını sağlayacak özelliklere sahiptir.

Çocuklar, potansiyellerini desteklemek üzere dizayn edilen Montessori yatak odasında zaman geçirdiklerinde yerden yüksekliği çok az olan yataklarına istedikleri zaman çıkabilirler, istedikleri zaman güvenle yataklarından inebilirler. Erişebilecekleri ölçülere sahip Montessori oyuncak dolabı içerisindeki istedikleri oyuncağı alabilir ve oyunları bittiğinde yerine kaldırabilirler. Montessori masa sandalye kendi fiziksel özelliklerine uygun şekilde tasarlandığından hiçbir yardım almadan masa başında aktivite yapabilirler.

Montessori çocuk odası, tam olarak çocuklara göre dizayn edilen ve onlarda faydalı davranış değişikliği yaratmayı hedefleyen çocuk odalarıdır. Çocuk gelişimi ve mekân arasındaki bağlantı sonucu giderek popülerleşen Montessori oda takımı modelleri ile siz de çocuğunuzun erken dönem gelişim sürecinde ideal ortamı yaratabilirsiniz.

Montessori Özel Koleksiyonları Eğlenceli ve Eğitici Bir Deneyim Sunar

Bebeklik döneminden itibaren çocukların bireysel keşifler yapabilmesi ve öğrenme deneyiminin desteklenmesi amacıyla tasarlanan Montessori çocuk ve bebek odaları eğlenceli ve eğitici bir deneyimin kapılarını aralar. Farklı renklerde, farklı yatak ölçülerine sahip, farklı malzemelerden üretilen Montessori oda takımı çeşitleri Vivense kalitesiyle sizlerle buluşturuluyor.

Çocukların kendilerine ait alanlarda eğitimleri ve öğrenimleri için ideal fiziksel ortamın yaratılması gerekliliğinden yola çıkarak özel olarak tasarlanan Montessori çocuk odası modelleri eğlenceyi ve eğitimi bir arada sunuyor. Çocukların kendi dünyalarında özgürce karar verebilmeleri ve kararları sonucunda isteklerini keşfetmelerini sağlayan Montessori oda takımları avantajlı fiyatlarla Vivense’de.

Montessori Çocuk & Bebek Odaları

İsmini dünya genelinde uzun yıllardır okul öncesi dönemdeki çocukların eğitiminde kullanılan Montessori yaklaşımından alan çocuk ve bebek odaları, dayanıklı malzemelerden üretilir ve çocukların tek başlarına ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayan ölçülere sahiptir. Birçok farklı mobilya türünü barındırabilen Montessori yatak odası tasarımlarında olmazsa olmaz ürünler de opsiyonel olarak tercih edilebilecek olanlar da bulunmaktadır.

Montessori bebek odaları maksimum güvenli olacak şekilde dizayn edilir. Bebeklerin uyurken ve uyandıkları sırada yüksek güvenlik ile buluşmasını sağlayan Montessori yatak ve Montessori karyola modelleri yatakta geçirilen zamanda endişeleri ortadan kaldırır. Neredeyse yer hizasında konumlanan bu mobilyalar düşme riskini minimize ederken çocuğun özgürce hareket edebilmesine imkân tanır. 

Birbirinden renkli tasarımları ve kaliteli dokuları ile dekorasyonda dikkat çekici bir etki yaratan bebek odası tekstili ürünleri ile odalar çocuklara ait renkli dünyalara dönüştürülebilir.

Montessori bebek odaları söz konusu olunca sade oda takımları tercih edilebilse de çocukların büyümeleri ve algıların genişlemesiyle birlikte odadaki Montessori mobilyalarının çeşitlendirilmesi gerekli hâle gelir. Böylece çocuğun gelişen fiziksel becerilerinin daha kapsamlı deneyimlerle desteklenmesi mümkün olabilir. 

Bebekler ve çocuklar için oda tasarımı söz konusu olduğunda aydınlatmanın son derece önemli olduğunun göz ardı edilmemesinde fayda var. Odalarda genel aydınlatma, görev aydınlatma ve vurgu aydınlatma aksesuarlarına ek olarak gece lambası olarak kullanılabilen tasarım aydınlatmalara da ihtiyaç duyulabiliyor. Çocuk odası için özel olarak tasarlanan sarkıt avizelere, abajurlara, ışıklı toplara ve daha fazlasına çocuk ve genç odası aydınlatmaları kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Montessori bebek ve çocuk odalarına görsel algıyı destekleyen, sahip oldukları fonksiyonlarla çocukların kendi başlarına zaman geçirmelerini sağlayan tamamlayıcılar eklenebilir. Vivense bebek odası tamamlayıcıları kategorisini ziyaret ederek siz de Montessori çocuk odası eğitici kitaplık, Montessori oyuncak dolabı, Montessori oyuncak çocuk mutfağı ve duvar dekorları gibi ürünlere avantajlı fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Montessori Yatak & Karyolalar

Çocukların bebeklik döneminden itibaren Montessori yaklaşımı ile eğitilmeleri adına çevresel alanların belirli standartlar doğrultusunda dizayn edilmesinin gerekli olduğu bilinmektedir. Fiziksel ve mental gelişim ile mekânsal ilişkinin bağlantısına dayanan bu görüş Montessori yatak ve Montessori karyola kullanımını her geçen gün artırmaktadır. Özgüveni yüksek, yaratıcı, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen ve potansiyelini keşfedebilen çocukların güvenliğinin maksimumda tutulduğu Montessori yatak modelleri geniş bir çeşitlilik barındırıyor. 

“Montessori yatak nedir?” sorusuna “çocukların kendi başlarına zorlanmadan inip çıkabilecekleri, rahat bir şekilde ulaşabilecekleri, yerde veya yerden çok az yukarıda konumlandırılan yataklardır.” şeklinde yanıt verilebilir.” Temelde bir “Montessori yatak” varlığından söz edilemez, bu kullanım Montessori eğitim felsefesinin prensiplerinden ilham alınarak tasarlanan yatakları ifade eder.

Montessori yatak bebekler ve çocuklar için kısıtlayıcı bir alan olmaktan uzaktır. Düşme riskini minimize eden tasarımlara sahip olmaları bebeklerin ve çocukların güvenliklerini sağlamalarına yardımcı olur. Sağlıkları için zararlı olmayan ve kimyasal barındırmayan materyallerden üretilen Montessori yatak çeşitlerinin en önemli özelliklerinden biri yeterince geniş bir alana sahip olmalarıdır. Bu özellikleri çocukların yatakta herhangi bir kısıtlama olmadan rahat bir şekilde hareket edebilmelerini sağlar. 

Montessori karyola ürünlerinin geniş bir çeşitliliğe sahip olduğu ve tasarımsal çeşitliliklerinin fonksiyonlarına da yansıdığı bilinmektedir. Bazalı, bazasız ve yavru karyola fonksiyonlarına sahip olan karyola çeşitleri arasında seçim yaparken çocukların yaşı ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Çatılı ve çatısız dizaynlara sahip olabilirler, çocukların kısıtlanmayacakları ölçüde minimal yükseklikte korkuluk barındırabilirler.

Bebeklik dönemi için bazasız yataklar ideal olurken, çocukluk dönemine geçiş yapanlar için hem bazalı hem de yavru karyola fonksiyonlu ürünler daha doğru tercihler olabilir. İhtiyaçlar farklılaşsa da Montessori yatak seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken temel kriterler bulunmaktadır.

Montessori Yatak Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Montessori yatak sağladığı güvenlik ve sunduğu özgürlük ortamı ile 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için sıklıkla önerilmektedir. Çocukların uykuları geldiğinde kendileri gidip yatabilecekleri, uyandıklarında kendileri kalkabilecekleri ve rahat edebilecekleri bir özellikte olması gereken Montessori yatak ve karyola modelleri arasından seçim yaparken ek olarak dikkat edilmesi gerekenler de bulunur.

Kalite ve Dayanıklılık

Montessori yatak odası takımları bebeklik ve çocukluk çağını kapsayan zaman dilimi için uygun nitelik taşırlar. Uzun yıllar boyunca kullanılabilmeleri için kalite ve dayanıklılık kriterlerini karşılamaları son derece önemlidir. Çocukluk dönemindeki aşırı hareketliliğe dayanabilecek yapıya sahip olan yataklar hem daha güvenli hem de daha ekonomik tercihler hâline gelebilir. 

Montessori karyola üretiminde tercih edilen malzeme ve işçilikle kaliteye etki eder. Bu noktada dikkat edilmesi gereken üretimi yapılan malzemenin sağlık için herhangi bir zararının olmaması olarak öne çıkar. Ahşap, ağaç ve MDF gibi malzemeler hem dayanıklılıkları hem de sağlık için zararsız olmaları ile sıklıkla kullanılırlar.

Çocuğun Yaşı

Montessori yatak odası takımlarının bebeklik çağından itibaren kullanılmaları önerilmekle birlikte erken çocukluk döneminde de tercih edilmeleri mümkün olabilir. Çocukların yaşı gerek yatak ve karyola tasarımına karar verilirken gerekse oda tasarımı sırasında belirgin bir etki yaratabilir. 

Yürüyebilen ve kendi başına ayağa kalkabilmeye başlayan çocuklar için yerden yüksekliği bir miktar fazla olan bazalı Montessori karyola ya da yuvalı karyola alternatifleri konforlu tercihlerdir. 

Tasarım

Montessori yatak ve karyola seçimi sırasında tasarım hem güvenlik beklentisinin karşılanmasında hem yatakların daha eğlenceli mekanlara dönüştürülmesinde hem de ek fonksiyonlar kazanmasında etkili olabilir. Ev çatılı yataklar, çalışma masalı yataklar, kaydıraklı Montessori karyolalar en çok beğeni toplayan modellere örnek olarak gösterilebilir. 

Montessori oda takımı satın alınacağı zaman çocukların beğenisine başvurulması da mümkündür. Böylece kendi renkli dünyalarının kendi istekleri doğrultusunda dizayn etmeleri sağlanabilir ve yaşadıkları deneyim daha keyifli hâle getirilebilir.

Ölçü

Montessori yatak ölçüleri farklılık gösterebiliyor. Ölçü seçimi sırasında karyola tasarımı da bu yatak odası takımının kullanım süresi ile ilgili istekler de belirleyici olabiliyor. Montessori yatak ölçüleri 90 x 190, 90 x 200, 100 x 200 ve 60 x 120 gibi alternatifler ile sunuluyor.

Vivense’de avantajlı Montessori yatak fiyatları sizleri bekliyor. Montessori yatakları, karyolaları ve Montessori yatak koruyucu ürün seçeneklerini filtreleyebileceğiniz Vivense online mağaza sayfasında renk, materyal ve fiyat aralığı gibi kriterler doğrultusunda aramalarınızı derinleştirebilirsiniz. Avantajlı fiyatlardan yararlanarak keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Montessori Masa ve Sandalyeler

Bebek ve çocuk odaları kaliteli, rahat ve keyifli bir uyku ortamı sunmanın çok daha ötesinde işlevlere sahiptir. Çocukların keyifli ve hayal güçlerini harekete geçiren, kendi başlarına zaman geçirebilecekleri, kendi ilgi alanlarını özgürce keşfedip kendi potansiyellerini ortaya çıkarabilecekleri çalışma alanları da odalarda yer almalıdır. 

Montessori masa sandalye ürünleri çocukların aktivite zamanlarında kullanabilecekleri işlevsel mobilyalardır. En temel özellikleri çocukların rahat edebileceği boyutlara sahip olmalarıdır. Çocuklar Montessori masa ve sandalyeler bulunan odalarında kendi istedikleri zaman masa başı aktivitelere yönelebilir, istedikleri zaman farklı bir aktiviteye geçiş yapabilir. Kendilerine ait zaman dilimlerini yönetme becerilerinin gelişmesini sağlayan bu seçim özgürlüğü çocukların ileriki yıllarda akademik başarıları adına gereksinim duydukları alışkanlıkları kazanmasını kolaylaştırabilir.

Montessori Felsefesini Yansıtan Masa ve Sandalyeler ile Keyifli Deneyim

Çıkmak için yardım almayacakları bir sandalyeye, boylarına uygun bir masaya sahip olmak çocukların yaşayacağı deneyimi destekleyen gereksinimlerdir. Kendi başlarına aktivite zamanı için karar vermek, resim ya da boyama yapmak ve hatta ödevlerini tamamlamak için tercih edebilecekleri bu Montessori mobilya çeşitleri konforlarını artırıcı etkiye de sahiptir.

Farklı tasarımlar ve renk seçenekleri ile sunulan Montessori çocuk odası takımı modelleri gibi çeşitlenen masa ve sandalyelerin çeşitli tamamlayıcılara ihtiyaç duyması da mümkündür. Nitekim Montessori çocuk kitaplıkları odaların vazgeçilmezleri arasındadır. 

Montessori Kitaplık Modelleri ile Odalar Daha Düzenli ve İşlevsel

Montessori çocuk odası takımlarına dahil olabileceği gibi sonradan da takımlara ilave edilebilen Montessori kitaplıklar tek başlarına ya da çalışma masasına entegre olarak sunulabiliyor. Çocukların boyama kitaplarının, aktivite defterlerinin ve okuma kitaplarının konumlandırılabileceği kitaplıklar da Montessori felsefesi dahilinde çocukların erişebileceği yapıya sahip olarak tasarlanıyor.

Duvara monte ve ayaklı kitaplık modelleri plastik ya da ahşap malzemelerinden üretilebiliyor, farklı kapasitelere sahip olabiliyor. Odanın dekorasyonunu tamamlarken minimal çizgileri ile en dar alanlarda dahi kullanabilmeleri çocuklarda düzen oluşturma alışkanlığının desteklenmesini sağlayabiliyor. 3 raflı, 4 raflı, 5 raflı ve askılıklı modelleri bulunan kitaplık modelleri ile çocuk odalarının işlevselliği artırılabiliyor.

Montessori Dolap & Konsollar

Montessori yatak modelleri ile sıklıkla bir arada sunulan dolap ve konsollar odaların dekorasyonunu bütünlerken işlevsel özellikleri ile de oda takımlarının vazgeçilmezleri olarak değerlendiriliyor. Montessori oyuncak dolabı, oyuncakların düzenli bir şekilde tutulması adına da önem taşıyor. 

Montessori dolap ve konsol tasarımları çocukların hem eşyalarına hem de dolap içerisine koyulabilen oyuncak veya aktivite materyallerine konforlu bir şekilde erişmelerini sağlıyor. Dolabın yüksekliğinin çocuğun boyu ile orantılı olması eğitim felsefesinin temel gereksinimi olarak kabul ediliyor. Montessori dolap seçiminde öncelik çocukların konforu ve ihtiyaçları olsa da odanın alanının da bu kapsamda değerlendirilmesi gerekiyor. Böylelikle mobilya boyutlarının, raf sayılarının ve genişliğinin doğru belirlenmesi mümkün olabiliyor.

Montessori çocuk odası takımı içerisinde yer alan şifonyerlerin ölçüleri çocukların erişebileceği özelliklere sahip oluyor. Böylece kullanım amaçları ne olursa olsun çocuklar şifonyerlerin içerisine konulan eşyalara farklı bir kişinin desteği olmadan erişebiliyor.

Montessori yatak odası tasarımlarında bir diğer önemli Montessori mobilya ise Montessori gardırop. Montessori gardrop modelleri birçok farklı şekilde karşımıza çıkabiliyor. Modeller arasında seçim yaparken hem saklama alanı kapasitesinin hem tasarımın hem de ihtiyaçların göz önünde bulundurulması önemini koruyor. 

Montessori gardırop modellerinin sunduğu işlevsellik sayesinde çocuklar kendi kıyafetlerini düzenleyebiliyor, istediklerinde üstlerini değiştirebiliyor ve düzenli olmanın yol açtığı sonuçları deneyimleyerek kalıcı davranışlarını şekillendirebiliyor.

Çeşitli Renk ve Malzemelerden, Uygun Fiyatlarla

Sahip olduğu geniş ürün yelpazesi ve kaliteli hizmet anlayışı ile Vivense eviniz için ihtiyaçlarınızı karşılarken avantajlı fiyatlardan yararlanmanızı kolaylaştırıyor. 0-6 yaş aralığındaki çocuklarınızın fiziksel ve mental gelişimlerini optimal ölçüde desteklemek için özel olarak tasarlanan Montessori oda takımları Vivense farkıyla sizlerle buluşturuluyor.

Çeşitli renklerde, sağlık için zararlı olmayan malzemelerden üretilen Montessori yatak, karyola, yatak koruyucu ve Montessori masa sandalye gibi oda takımlarının temel bileşenlerini temin etmek için siz de hemen Vivense ürünlerini inceleyebilir; çocuğunuzun özgür, güvenli ve konforlu bir alanda zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Montessori Oda Nedir?

Montessori oda, çocukların istediklerini yapabilecekleri fiziksel özelliklere sahip, güvenli ve konforlu ortamları ifade eder. Montessori eğitim yaklaşımı prensipleri doğrultusunda tasarlanan çocuk odalarında çocukların kendi başlarına inip çıkabilecekleri ve bu esnada güvende olabilecekleri yatak ve karyolalar, kendi boylarına uygun gardıroplar, rahatlıkla oturup çalışabilecekleri masa ve sandalyeler, zorlanmadan erişebilecekleri kitaplıklar gibi mobilyalar bulunur. Montessori odalar 0- 6 yaş çocuklar için ideal olsalar da daha büyük çocuklar ve hatta gençler için de tercih edilebilir. Önemli olan bu eğitim yaklaşımın güvenlik, özgürlük ve konfor vurgusunun yansıtılmasıdır.

Montessori Oda Nasıl Olmalı?

Montessori odalarda bulunması gereken özelliklerin başında güvenlik gelir. Çocukların bilişsel gelişimleri için güvenli, konforlu, hayal güçlerini harekete geçiren, özgürlüğü maksimize eden ve çocukların kendi başlarına istediklerini yapabilme hissiyatını yaşayacakları özelliklere sahip odaların tasarlanması temel hedeftir. Bu hedefe ulaşmak için odadaki mobilyaların, aktivite alanlarının ve kitaplıkların, genel olarak her bir ögenin dayanıklı, çocukların erişebileceği ölçülerde ve konfor beklentisini karşılayacak nitelikte olması gerekir.

Montessori Yatak Kaç Yaşa Kadar Kullanılır? 

“Montessori yatak kaç yaşına kadar kullanılır?” sorusuna verilebilecek kesin bir yanıt bulunmaz. Yaklaşımın kendisi katı kurallar barındırmamakla birlikte gelişime katkı sunan etkisinin ergenlik dönemi itibarıyla azalacağı kabul edilir. Çocukların ve ergenlik dönemindeki gençlerin konforlu bir şekilde yatabildikleri süre boyunca bu yatakları kullanmalarında bir sakınca bulunmamaktadır.Beğendiğin ürünleri showroomda iç mimarlarımızla paylaşmak ister misin? Hemen üye ol, favori listeni oluştur! ÜYE OL
10 TL indirim kuponu için hemen üye ol! ÜYE OL

Kampanyalardan Haberdar Ol!

Hemen E-posta listemize kayıt ol, en güncel kampanyalar, yenilikler ve duyuruları ilk öğrenen sen ol.

Kampanyalardan haberdar olmak için Ticari Elektronik İleti almayı onaylıyor olacaksın.

Ayrıntılı bilgi için Müşteri Aydınlatma Metnini inceleyebilirsin.