FİLTRELE Filtreleri Temizle
  • Ürün Özelliği
  • Renk
  • Malzeme
  • Fiyat Aralığı
Vivense Luna Bedding Vivense
Luna Bedding Yatak Odası Tekstili Serisi
  • TL
97 Ürün

Yatak Odası Tekstili Ürünleri

Hem dekorasyon hem de işlevsellik noktasında oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan yatak odası tekstil ürünleri arasından yaşam alanları için şık, konforlu ve tarz seçimler yapmak mümkün. Yatak odası tekstil ürünleri ile yatak odalarını benzersiz bir görünüme kavuşturmak, mevsim geçişlerinde odanın atmosferini mevsime uygun hale getirmek ve odayı kullanan kişilerin beğenilerini odak noktası yapan seçimlerle yaşam alanlarının benimsenmesini sağlamak çok kolay. 

Yatak odası tekstili ürünleri arasından seçim yaparken öncelikli olarak ihtiyaçların belirlenmesi, sonrasında ise dekoratif dokunuşların seçimlere eklenmesi önerilir. Yatak örtüsü çift kişilik ya da tek kişilik olabilir, nevresim takımı ihtiyacı çamaşır yıkama rutinine göre artabilir ya da azalabilir. 

Fiziksel özelliklere göre ortopedik yastık tercih edilebilir ya da yatağın korunmasını sağlamak adına yatak alezi kullanılabilir. Yatak odası tekstili kapsamında sunulan her ürünü biraz daha yakından tanımak, doğru ürün seçimi yapmaya yardımcı olur. 

Tek ve Çift Kişilik Yatak Örtüleri

Yatak örtüsü modelleri dekoratif etkisi çok yüksek olan tekstil ürünleridir. En önemli işlevleri ise yatağın ve yatakta kullanılan nevresim takımı ya da çarşaf gibi ürünlerin gün boyu tozdan, akardan korunmasına katkı sağlamaktır. 

Yatak örtüleri aynı zamanda düzenli bir görünüm elde etmek ve odanın uyku için kullanılmadığı zamanlarda şık görünmesini sağlamak için de tercih edilebilir. Yatak odası mobilyaları ile uyumlu yatak örtüleri seçmek yaşam alanının dekorasyonunun şık bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olur. 

Yatak örtüsü modelleri oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Yatak örtüsü çift kişilik ya da tek kişilik yatak boyutlarına uygun olarak üretilebileceği gibi King ya da Queen size olarak adlandırılan, standart çift kişilik yataklardan daha büyük ebatlara sahip olan yataklara uygun olarak üretilebilirler. 

Tek kişilik yatak örtüsü modelleri yoğun olarak çocuk ve genç odalarında kullanıma uygun renk ve desen seçenekleri ile sunulurlar. Ancak yalnız yaşan, tek kişilik yatak tercih eden yetişkinlere uygun modelleri bulmak da mümkündür. 

Çift kişilik yatak örtülerinde yatak odası dekorasyonunu destekleyecek kırlent kılıfları da örtülere eşlik edebilir. Yatak örtüsü takımı olarak sunulan ürünlerin içerisinde yastık kılıfı, ayak ucu şalı, kırlent kılıfı gibi dekoratif amaçlı kullanılabilecek parçaların yanı sıra mevsime uygun değişiklikler yapmak için pike de yer alır. 

Dokularına Göre Yatak Örtüsü Çeşitleri 

Yatak örtüleri pamuk, keten, tay tüyü, şönil, saten gibi farklı kumaş seçenekleri ile sunulurlar. 

Pamuk nefes alan yapısı, yumuşak dokusu ve yüksek nem emiciliği ile dikkat çeken dayanıklı bir dokudur. 

Keten özellikle bahar ve yaz aylarında kullanıma uygun, serin tutan yapısı ile konforu arttıran bir malzemedir. Çarşaf ve nevresim takımlarında da sıkça tercih edilir. Modern ve minimal tarzda alanlar yaratmak isteyenlere önerilir. 

Saten yumuşak ve kaygan bir dokuya sahiptir. Işıltılı ve lüks bir görünüm elde etmek isteyenler için doğru seçimdir. Farklı renk ve desen detayları ile sunuldukları için minimal, maskülen ya da avangart gibi çok farklı dekorasyon stillerine uyum sağlar. 

Tay tüyü yatak örtüsü olarak özellikle evcil hayvanlı evlerde rahatlıkla tercih edilen bir dokudur. Tüy tutmaması ve tırmalanmaya karşı dayanıklı olması sebebiyle yatak örtüsü olarak tercih edilebilir. 

Şönil kumaş tüylü ve kadifemsi bir yapıya sahiptir. Bu kumaşın sıcak tutma özelliği ön plana çıkar. Kış mevsiminde şönil kumaş ürünler tercih edilebilir. Dayanıklı bir kumaş olmasının yanı sıra zengin bir görünüm elde etmeye yardımcı olur. 

Birbirinden Şık Nevresim Takımları

Nevresim takımı seçiminde dekorasyona uyum ve kişisel zevkler ön planda tutulsa da konforlu bir uyku deneyimine sahip olmak isteyenlerin detaylı inceleme yapması önerilir. Nevresim uyku süresi boyunca tene temas edeceği için hangi kumaştan üretildiği, sahip olduğu detaylar ve sunduğu konfor oldukça önemlidir. Pamuk, saten, keten ve mikrofiber gibi kullanım konforu sunan dokuların ön planda olduğu nevresim takımları arasından seçim yapılması memnuniyetin artmasını sağlar. 

Çift kişilik nevresim takımı boyutlarına bakıldığı zaman 160 ila 240 cm genişliğinde ürünler olduğu görülür. Bu durumda ölçü belirlerken yorgan ölçülerinin baz alınması gerekir. Tek kişilik nevresim takımı seçiminde de 100 cm genişliğinden başlayan ölçü seçenekleri vardır. Büyük yorgan kullanmayı sevenler, karyola konumu duvara dayalı olmayan evlerde tek kişilik nevresim takımı seçerken 200 cm genişliğe kadar yorgan ve nevresim takımı tercih edebilirler. 

Nevresim takımı seçerken takımların içeriğinin incelenmesi gerekir. Nevresim sadece yorgan için bir kılıf olarak düşünülse de nevresim takımlarında yaygın olarak aynı desen ve renkte yastık kılıfları da bulunmaktadır. Günümüzde farklı ihtiyaçlara cevap verebilmek adına çarşaf ve yastık kılıfı içeren ya da bunlardan sadece yastık kılıfı ile tamamlanan nevresim takımları vardır. 

Nevresim Takımı Seçimi Neden Önemlidir?

Nevresim seçimi yaparken yanlış ürün tercihi yatakta geçirilen sürenin oldukça konforsuz olmasına neden olabilir. Uyku kalitesinde yaşanan düşünün kişinin tüm gününü ve genel sağlığını etkilediği göz önünde bulundurulduğu zaman yatak odası tekstil ürünleri seçiminde özellikle nevresim, çarşaf, yastık ve yorgan gibi kişi ile doğrudan temas eden ürünlerde dikkatli olunmalıdır. Hatalı nevresim seçimi ciltte tahrişe neden olabilir, kişinin mevsim koşullarından olumsuz etkilenmesine neden olabilir. 

Ciltte Tahriş

Çok kalın, kaba ve sert sentetik liflere sahip olan nevresim takımı çeşitleri cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bir cilt problemi olmasa bile bu tür dokular cildin tahriş olmasına ve iritasyon geliştirmesine yol açabileceği için cilt sağlığını olumsuz etkiler. Bu durum hem gece boyu uyku konforunu etkiler hem de meydana gelen tahriş sebebiyle kişi yatakta olmasa dahi rahatsızlık duyabilir. 

Fazla Sıcak ya da Soğuk

Sıcak tutma özelliği olan kumaşların ilkbahar ve yaz aylarında tercih edilmesi uyku kalitesinin azalmasında etkilidir. İdeal uyku sıcaklığının sağlanması aynı zamanda kişiye bağlıdır. 

Bazı insanların uyku esnasında vücut ısıları yüksek olduğundan bu kişilerin kış aylarında da keten gibi serin tutan nevresim takımı tercih etmesi önerilir. Sıcaklık hissinin artması uyku konforunu düşürür, rahatlık arayışı için yatakta dönmeye ve vücut ısısını düzenlemek için sıvı alımının artmasına buna bağlı olarak gece boyunca tuvalet ihtiyacının sıklaşmasına neden olur. 

Gece aşırı ısınmak nasıl bir sorunsa soğuk kalmak da başlı başına bir sorundur. Kişi ısınma zorluğu çekiyor ya da çok üşüyorsa sağlıklı olsa da çok nefes alan kumaşlar yerine daha az nefes alan ve ısıtma etkisi yüksek olan kumaşları tercih etmesi gerekir. Isınmaya çalışmak uyku kalitesinin düşmesine neden olur. 

Uyku Dostu Yastıklar & Yastık Kılıfları

Yastık uyku konforu söz konusu olduğunda en az yatak kadar önemli bir eşyadır. Yastık seçiminde kişisel beklentiler ve konfor ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Yastık ve yastık kılıfı seçiminde öncelikli değerlendirilen ürünlerin ortopedik olmasıdır. Unutulmaması gereken; çeşitli cilt sorunları olanlar için yastık kılıfı seçiminin de dikkat istediğidir.

Yastık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Doğru yastık seçimi uyku kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Yastık seçerken dolgu malzemesi ve sertlik derecesi belirleyici faktörler arasında yer alır. Bunun yanı sıra yastığın kaplamasında kullanılan kumaşın da kaliteli olması gerekir.

Yastık Sertliği 

Yatış pozisyonu yastık seçimini etkileyen kişisel faktörler arasında yer alır. Yatış pozisyonuna bağlı olarak dolgu miktarının ve sertliğinin belirlenmesi önemli olduğu için en sık tercih edilen uyku pozisyonuna uygun seçim yapılmalıdır. 

Yan yatanlar için yatak ile sırtın üst kısmı ve kürek kemikleri arasındaki boşluğu dolduran bir yastık modeli önerilir. Bu desteği sağlamak için özelleştirilmiş bir yastık şekli tercih edilebilir. Ancak standart yastık tasarımı kullanılacaksa dolgun bir model seçilmelidir. 

Sırt üstü uyuyan kişilerin daha düz ve ince tasarımları tercih etmeleri önerilir. Üst sırt ve kürek kemiklerinin yatağa yerleşmesi sebebiyle destek ihtiyacı daha az olacaktır. Omurganın yatarken açılı durması ideal olmadığı için düz durmasını sağlayacak incelikte bir ürün tercih edilmelidir. Yüz üstü yatmayı tercih edenler boynun doğal kıvrımını korumaya yardımcı olacak ince bir yastık seçebilirler. 

Yatak ve Yastık Uyumu 

Yastık satın alırken yatak ile uyumlu bir ürün seçilmesi, uyku esnasında vücudun doğru şekilde desteklenmesini sağlar. 

Yumuşak bir yatakta uyunuyorsa yastığın yan ya da sırt üstü yatmaktan bağımsız olarak daha ince olması önerilir. Yumuşak bir yatakta, vücut yatağa gömüldüğü için ihtiyaç duyulan ürün yüksekliği azalır. Sert yataklarda da durum tam tersidir. Vücut yatağa gömülmediği için boyun ile yatak arasındaki boşluğun doldurulması için dolgun bir ürün tercih edilmelidir. 

Nefes Alabilir Yapı

Ürün dolgusu ne kadar yoğunsa baş ve boyun bölgesi o kadar sıcak olacaktır. Dolgun yastıklar az nefes alan yapıya sahip olurlar bu da yastık sıcaklığının artmasına neden olur. Serin bir yastığa sahip olmak uyku konforu açısından önemlidir. Dolgun bir yastık tercih edilecekse soğutma jelli tasarımlar ya da iç yapısı parçalanmış köpük ve polyester olan, nefes alabilen ürünler tercih edilebilir. 

Hijyen Kuralları 

Alerjik astım gibi bir sağlık sorunu söz konusu ise yastığın düzenli olarak yıkanması önerilir. Bu noktada her yastığın yıkanamadığı unutulmamalı ve sağlık sorunu odaklı seçimlerde yıkanma şartlarına dikkat edilmelidir. 

Yastık Kılıfı Seçimi 

Yastık kılıfı seçimi özellikle cilt ya da alerji sorunları olan kişiler için çok önemlidir. Pamuklu, ipek, saten ya da keten gibi farklı kumaşların tercih edildiği kılıfları temel olarak sağlıklı ürünler olsalar da bakımlarının da yapılması gerekir. 

Ciddi akne problemleri söz konusu olduğunda yastık kılıfının günlük olarak değiştirilmesi önerilir. Çünkü terleme, saçlarda ve ciltte gün boyu biriken kir ve yağlar gece boyunca kılıfa nüfuz eder ve bir sonraki gece yastık kılıfı istenmeyen mikroorganizmalarla dolu hale gelir. 

İpek ya da saten kılıflar hem cilt hem de saç bakımı açısından son yıllarda oldukça popüler olan kumaşlar arasında yer alıyor. Yumuşak yapısı sayesinde cildin ve saçın yastık kılıfı ile sürtünmesi azaltan bu dokular, cilt tahrişini ve saç kırılmasını azaltıyor. 

Yumuşak yapısı ve nefes alan dokusu ile pamuk, uyku konforunu ön planda tutmaya yardımcı olan dokular arasında yer alır. Farklı dokuma türevleri olsa da kılıfın pürüzsüz bir yapıya sahip olmasını sağlayanların tercih edilmesi, gece boyu ciltte iz oluşumunu ve tahrişi önleyebiliyor.

Saten yastık kılıfı tıpkı ipek kılıflar gibi yumuşak bir hisse ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Serin tutan saten aynı zamanda nefes alır. Uyurken vücut sıcaklığı artan kişiler için saten en doğru seçimlerden biri olacaktır. 

Hijyenik Yorganlar ve Yatak Alezi Modelleri

Mükemmel bir uyku deneyimi için yorgan seçiminin de çok önemli olduğu aşikâr. Doğru yorganı bulmak uyku kalitesini üst seviyeye çıkarmanın en etkili yollarından birisi olduğu için seçim yaparken dikkat edilmesi gerekenleri bilmek önemlidir. Yorgan ve alez birlikte uyku grubu ürünü olarak sunulabildiği gibi bağımsız da satın alınabilen tekstil ürünleridir. 

Çift kişilik yorgan seçerken ürün ölçülerinde mutlaka ideal boyutun bulunması gerekir. Her zaman yatağa uygun boyutta seçim yapmak doğru sonuç vermez. Yorgana sarılarak uyuma gibi kişisel alışkanlıklar söz konusu olduğu zaman çift kişilik yorgan seçiminde battal boy ürünler tercih edilebilir. Benzer bir yaklaşım tek kişilik yorgan seçerken de sergilenebilir. 

Uyku Sıcaklığı ve Yorgan Seçimi

Her insan uyurken farklı bir sıcaklığa sahiptir. Bu farklılık uyurken sıcaklayanlar, normal uyuyanlar ve uyurken üşüyenler olarak kategorilendirilir. 

Uyurken sıcaklayanlar, uyurken vücut sıcaklığı normalden fazla yükselen kişilerdir. Bu özellikleri uyku esnasından yatakta soğuk bir nokta bulmak için hareket etmelerine neden olur. Ayrıca uyurken sıcaklayanlar daha fazla su içerler ve bu da gece tuvalet sıklığının artmasıyla uykuyu böler. Uyku esnasında vücut ısıları yükselenler için serinletici yorganlar idealdir. 

Normal uyuyanlar en şanslı gruptadır ek bir ürün ihtiyacı olmadan her yerde rahatlıkla uyuyabilirler. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk günlerden etkilenirler, yaşadıkları yerde aşırı sıcak ya da aşırı soğuk günler çok fazla yaşanmıyorsa standart bir yorgan tercih edebilirler. 

Uyurken üşüyenler için kalın yorganlar önerilir. Uyurken üşümek uykuya dalmayı zorlaştırır, gece uyanmaya neden olabilir. Böyle bir ihtiyaç olması halinde sıcak tutan ürünler arasından seçim yapılması önerilir.  

Alez Seçimi

Yatak ile çarşaf arasında yer alan ve genel olarak yatak koruyucu işlevi ile ön plana çıkan ürünlerdir. Alez satın alırken ihtiyaçların göz önünde bulundurulması gerekir. Yatak alezi özellikle alerji sorunu olan kişiler için önerilen bir üründür. 

Yatak odası tekstil ürünleri sundukları konforun yanı sıra alerji sorunu yaşayanlar için ortamın alerjenlerden arındırılması bakımından son derece fonksiyonel ürünlerdir. Sıklıkla temizlenmeye uygun yapıda olmaları gerekir. Yatak temizliği özel bir makineye sahip olmayı ya da profesyonel hizmet almayı gerektirir. Bir diğer alternatif ise yatak koruyucu ürünler kullanmak ve düzenli olarak bu ürünleri yıkamaktır. 

Alez seçerken ürünün hangi materyalden üretildiğine ve yıkama koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Bebek yataklarında ya da hasta yataklarından alez tercih ederken su geçirmez özelliğe sahip olan ürünler tercih edilebilir. 

Her Ölçüde ve Renkte Çarşaflar

Çarşaf da diğer yatak odası tekstil ürünleri gibi uyku kalitesi söz konusu olduğunda özenle seçilmesi gereken ürünler arasında yer alır. Yatak ile insan vücudu arasında bir katman görevi gören çarşafın, nefes alabilmesi ve yumuşak olması oldukça önemlidir. 

Uyku kalitesini yükseltmek için terletmeyen kumaşların tercih edilmesi en önemli gerekliliklerin başında gelse de çarşaf dokusunun lif yapısına da dikkat edilmesi gerekir. Sert lif yoğunluğu fazla olan çarşaflar uyku sırasında vücudu rahatsız edip ciltte tahrişe neden olabilir.  

Her yatağın farklı boyutlarda çarşaf gereksinimi vardır. Tek kişilik çarşaf çeşitleri genel olarak 100 cm genişliğinde olsalar da bazı durumlarda 80 ya da 90 cm genişliğinde tek kişilik çarşaf gereksinimi olabilir. 

Çift kişilik çarşaf modelleri söz konusu olduğunda da yatak boyuna uygun seçim yapılması gerekir. 140, 160 ve 180 cm genişlik; en yaygın tercih edilen çift kişilik yatak ölçüleri için idealdir. Buna ek olarak 240 cm genişliğine kadar, King size yataklarda kullanıma uygun çarşaf modelleri de vardır. 

Çarşaf seçiminde bir diğer belirleyici unsur lastikli ya da düz tasarım arasında karar vermektir. Lastikli çarşaf modelleri çok tercih edilir. Bunun en temel nedeni de çarşafın yerinden kayma riskinin azaltılmasıdır. Tek kişilik lastikli çarşaf modelleri çocukların hareketliliği göz önünde bulundurulduğunda çocuk yatakları için konforlu bir seçimdir. Eğer king ya da queen size bir yatak için çarşaf tercih edilmeyecekse çift kişilik lastikli çarşaf bulmak daha kolaydır. 

Beğendiğin ürünleri showroomda iç mimarlarımızla paylaşmak ister misin? Hemen üye ol, favori listeni oluştur! ÜYE OL
10 TL indirim kuponu için hemen üye ol! ÜYE OL

Kampanyalardan Haberdar Ol!

Hemen E-posta listemize kayıt ol, en güncel kampanyalar, yenilikler ve duyuruları ilk öğrenen sen ol.

Kampanyalardan haberdar olmak için Ticari Elektronik İleti almayı onaylıyor olacaksın.

Ayrıntılı bilgi için Müşteri Aydınlatma Metnini inceleyebilirsin.