FİLTRELE Filtreleri Temizle
  • Parça Sayısı
  • Kaç Kişilik
  • Ürün Tipleri
  • Renk
  • Malzeme
  • Fiyat Aralığı
Vivense Collection Tabak Serisi
  • TL
64 Ürün

Servis ve sunumun en önemli parçaları arasında yer alan tabaklar hem yemeklerin daha şık bir görünümle sunulmasını sağlar hem de sofraların daha düzenli gözükmesine yardımcı olur. Özel günler için seçilen incecik porselen tabak çeşitlerinin yanı sıra farklı renk ve desen seçenekleri ile sunulan günlük yemek tabağı modelleri arasından seçim yaparken ihtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda karar verilmesi, uzun süre kullanılabilecek ürünler bulmayı sağlar. 

Mutfak dekorasyonu ve düzeninin olmazsa olmazı mobilyalarla depolama alanlarından en özenli sofraların ardındaki sırra dönüşen sunum ve servis gereçlerine dek kaliteli ve uygun fiyatlı seçenekler Vivense’de sizleri bekliyor. Siz de Vivense’yi ziyaret ederek sofralarınıza ve yemek sunumlarınıza ayrı bir güzellik katacak, yemek servislerinizi kolaylaştıracak tabak modellerini keşfedebilir; ihtiyaçlarınıza uygun seçimler yaparak evinize ve alışkanlıklarınıza en uygun sofraları kurmanın konforunu yaşayabilirsiniz.

Tabak Modelleri ve Çeşitleri!

Yemek alışkanlıklarına, sofrada bulunan kişi sayısı ortalamasına ve misafir ağırlama sıklığına göre farklı tabak modelleri arasından seçim yapmak gerekir. Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ya da sadece tatlı ve aperitif servisi yapılan misafir ağırlamaları için farklı seçimler yapılmalıdır. Bu noktada ise tercih edebileceğiniz tabak çeşitleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak işe yarar. 

Güne Harika Bir Başlangıç İçin Birbirinden Şık Kahvaltı Tabakları 

Kahvaltı her evde farklı bir yerde konumlanan ama ortak olarak hafta sonu keyfinin olmazsa olmazı kabul edilen bir öğündür. Özellikle tüm ailenin genelde evde olduğu pazar günleri ve bayram sabahları kahvaltının önemi her zamankinden biraz daha artar. 

Kahvaltı tabakları; kahvaltı servisi için kullanılan, boyutları pasta tabakları ile benzer olan ve yaygın olarak 18 - 21 cm aralığında sunulan tabaklardır. Kahvaltı servisinde farklı bir seçim yapmak isteyenler için peynir, zeytin, reçel gibi kahvaltılıklara özel hazneleri bulunan tabaklar da bulunmaktadır.

Kahvaltı sunumu ve servisi için ek olarak bir kahvaltılık tercih edilmiyorsa kahvaltı tabak takımı kullanılarak sofrada bütünsel bir şıklık elde edilirken kahvaltılık yiyeceklerin sunumu da takım içerisindeki farklı boyut ve şekillere sahip sunumluk tabaklar ile yapılabilir.

Unutulmaz Sunumlar İçin Tercih Edebileceğiniz Kâseler 

Yemek kültüründen bağımsız olarak her mutfakta kâse oldukça yaygın kullanılan bir gereçtir. Çorba, komposto, hoşaf, sütlü ya da jöleli tatlılar, mısır gevreği, salata gibi pek çok farklı yiyecek türünün servisinde kâseler kullanılır. 

Kâseler kullanılacakları amaca göre farklı boyutlarda üretilir. Tek porsiyon olarak hazırlanan ya da servis edilen çorba, mısır gevreği ya da tatlı gibi yiyecekler için 15 - 17 cm çapındaki kâseler tercih edilirken sofrada salata ya da meyve sunumu için kullanılabilecek daha geniş kâse tasarımları da vardır. 

Aperitif ve Ordövr Servislerine Özel Sunum Tabağı Çeşitleri

Sofralarda ana yemeğe eşlik edecek farklı lezzetlerin sunumu için tercih edilen özel tabaklar vardır. Sunum tabağı olarak kullanılacak ürünlerin sofra düzenine ve yemek alışkanlıklarına göre seçilmesi önemlidir. Uzun yemek masalarında her yiyeceğe erişimi kolaylaştırmak ve insanların görüş alanını kısıtlamamak için bir yiyecek çeşidi iki kayık tabakla sofranın iki tarafına koyulabilir. Aperitif olarak zeytinyağlılar gibi hafif sulu yiyecekler sıkça yapılıyorsa kenarları hafif yüksek tabaklar önerilir.

Tatlı ve Meyve Servisinin Vazgeçilmezleri: Pasta ve Meyve Tabağı

Yemek sonrasında tatlı ya da meyve tüketimi oldukça yaygındır. Yemeksiz misafirlere de tatlı ve tuzlu lezzetlerin sonrasında meyve servisi yapılabilir. Tatlıların sunumu için tercih edilen pasta tabakları, sade tasarımlarıyla kahvaltı ya da meyve tabağı olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, pasta tabakları çay saatlerinde konsepti tamamlayacak detaylara da sahip olabilir.

Pasta ve meyve tabağı seçiminde sık tüketilen meyvelerin, tatlı ve tuzlu atıştırmalıkların göz önünde bulundurulması gerekir. Örneğin şerbetli tatlılar söz konusu olduğunda kenarları hafif yükselen tabaklar güvenilir sunumlar için idealdir. Çekirdekli meyveler sıkça tercih ediliyorsa tabak boyutlarının artırılması önerilir.

Yemek Sofralarının Olmazsa Olmazı: Yemek ve Servis Tabağı Çeşitleri

Her sofranın yıldızı olan ana yemeklerin sunumunda oldukça önemli yere sahip yemek tabakları ile lezzetlerin görselliği bir üst seviyeye taşınabilir. Ana yemek servisinde yaygın olarak kullanılan iki tabak çeşidi vardır. Servis tabakları; sulu olmayan, daha çok garnitür ile servis edilen yemekler için tercih edilir. Yemek tabakları ise yüksek kenarlı ya da hafif çukur tasarımlarıyla sulu yemek servisi için uygundur.  

Hangi Tabak Türünü Seçmelisiniz?

Doğru tabak çeşidinin seçilmesi depolama ihtiyaçlarının azalmasından satın alınacak ürün sayısının ideal seviyede tutulmasına kadar pek çok açıdan fayda sunar. Bir yemek seti almak yerine tek bir tabak ya da altılı tabak seti almak özellikle günlük kullanım için yaygın bir tercihtir. Bu seçim kullanım ihtiyaçlarına göre yapılabilir. 

Yemek Alışkanlıkları: Tabak seçiminde yemek alışkanlıklarının mutlaka göz önünde bulundurulması gerekir. Sıkça sulu yemek yapılıyorsa çukur ya da kenarlı yemek tabağı mutfakta mutlaka yer bulmalıdır. Izgara yemeklerin çok tercih edildiği mutfaklarda ise servis tabağı kullanımı yaygındır. 

Yemek alışkanlıklarına bakarken öğünlerdeki yemek ve aperitif sayısını da atlamamak gerekir. Çorba, ana öğün ve salata şeklinde klasik bir öğün planlaması varsa çorba kasesi, servis ya da yemek tabağı ve salata kasesi alınmalıdır. Aperitif lezzetlere sofrada sıkça yer veriliyorsa farklı boyut ve şekillerde sunum tabağı edinmek gerekir. Zeytinyağlıların yanı sıra yoğurtlu aperitiflerin sunumu için de kenarları yüksek sunumluk tabaklar tercih edilebilir.

Yemek sonrasında tatlı ya da meyve tüketimi tercih ediliyorsa tatlı ya da meyve tabağı mutfaklarda yer bulması gereken tabaklar arasında yer alır. Kalabalık olmayan ya da depolama sorunu olan evlerde meyve tabağı biraz büyük seçildiği takdirde tatlı ya da kahvaltı tabağı olarak da kullanılabilir. 

  • Malzeme: Tabak çeşitleri arasından seçim yaparken malzemenin de belirleyici olması gerekir. Misafir ağırlamak için tabak seçerken sır gibi ışıltılı detaylara sahip porselen tabak çeşitleri öne çıkarken sık kullanılan günlük yemek tabağı seçiminde ise bulaşık makinesinde yıkamaya uygunluk gibi pratik kullanımı destekleyen tabaklar ilgi görür. Seramik, cam, üzerinde yaldız bulunmayan porselenler genellikle bulaşık makinesinde yıkamak için uygundur ancak ürün seçimi yaparken dekoratif detaylara göre ürün özelinde inceleme yapılması önerilir. Bunun yanı sıra emaye, ahşap ya da bambu gibi malzemeler görsel olarak çok şık olsalar da bulaşık makinesinde yıkamaya uygun değildir. 
  • Kullanım Alışkanlığı: İş, okul ya da seyahatler kişilerin yemek saatlerinde değişikliğe neden olabilir. Bu aynı zamanda öğünlerin içeriklerinde de değişiklik yaşanabileceği anlamına gelir. Kişilerin beslenme düzenlerine ve alışkanlıklarına uygun tabak seçimleriyle yemek servislerinin daha konforlu yapılması sağlanabilir.

Eğer farklı zamanlarda sık sık yemek yeniyorsa tabak takımı yerine tekli seçimler yapılabilir. Tüm yemekleri tek bir tabakta toplamak isteyenler için geniş servis tabakları çözüm olurken her yemeği ayrı ayrı almak isteyenler için ufak kaseler ve kahvaltı tabakları idealdir.

Bambu Tabak Modelleri

Son yıllarda dekorasyonda ahşap ile birlikte çok sık kullanılan bambu, artık sofralarda da popüler malzemeler arasında yer alıyor. Bambu tabak modelleri sofralarda sadece şıklık beklentisine cevap vermiyor, aynı zamanda çevre dostu ve sürdürülebilir olmalarıyla da beğeni kazanıyor. 

Bambu tabaklar dayanıklılıklarıyla dikkat çekerken aynı zamanda hem mikrodalgada hem de buzdolabında kullanılabilmeleriyle de sıkça tercih ediliyor. Günlük kullanımdan konsept organizasyonlara kadar farklı ihtiyaçlara uygun olan bambu tabak modelleri doğru bakım uygulamalarıyla uzun yıllar boyunca kullanılabiliyor.

Bambu Tabak Bakımı 

Bambu tabakların ılık sabunlu suyla yıkanması genel temizlikleri için yeterlidir. Belirli aralıklarla sirke ya da limon ile temizlenmeleri de önerilir. Özellikle, yemek kokusu sindiği düşünülüyorsa bambu tabağın sirkeli suyla silinmesi, koku hâlâ devam ediyorsa tabak üzerine limon sürülmesi faydalı olacaktır. Bambu tabaklar için bir diğer genel bakım önerisi de tabakların 2 – 3 ayda bir, gıdaya uygun mineral yağ ya da zeytinyağı ile yağlanmasıdır. 

Genel bakımın yanı sıra, bambu tabaklarda lekelenmeler olduğunda karbonat kullanılabilir. 1 ölçü karbonat 2 ölçü su ile karıştırılır ve tabaktaki lekenin üzerine sürülerek birkaç dakika bekletilir. Kabartma tozu yıkanır ve tabak kurulanır. Eğer bu yeterli gelmezse kabartma tozu ve su karışımına biraz limon sıkılabilir. 

Tabak Modelleri Vivense.com'da!

Birbirinden şık ve kullanışlı servis tabağı, sunum tabağı ve çok daha fazlası Vivense’de sizi bekliyor. Şık ve özenli sofralar kurmak, yemeklerin servisini konforlu bir şekilde yapmak, unutulmaz anıların eşlik ettiği sofraların görselliğini eksiksiz bir şekilde tamamlamak için ihtiyacınız olan tüm sunum ve servis ürünlerini bir tıkla alabilirsiniz. 

Yemek odası ve mutfak alanları için ihtiyacınız olan mobilyalardan yemek hazırlığınızda kullanacağız hazırlık gereçlerine dek oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan Vivense’den son trendlere uygun sofra ürünlerini uygun fiyatlarla satın alabilir, unutulmaz yemek davetleri vermenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Beğendiğin ürünleri showroomda iç mimarlarımızla paylaşmak ister misin? Hemen üye ol, favori listeni oluştur! ÜYE OL
10 TL indirim kuponu için hemen üye ol! ÜYE OL

Kampanyalardan Haberdar Ol!

Hemen E-posta listemize kayıt ol, en güncel kampanyalar, yenilikler ve duyuruları ilk öğrenen sen ol.

Kampanyalardan haberdar olmak için Ticari Elektronik İleti almayı onaylıyor olacaksın.

Ayrıntılı bilgi için Müşteri Aydınlatma Metnini inceleyebilirsin.