FİLTRELE Filtreleri Temizle
 • Kanat Sayısı
 • Renk
 • Ürün Tipleri
 • Malzeme
 • Ölçü Aralığı
 • Fiyat Aralığı
 • Genişlik
  cm
 • Yükseklik
  cm
 • TL
442 Ürün
+5
Ölçü Seçenekleri
+5
Ölçü Seçenekleri

Evinizi Güzelleştirecek Perde Modelleri

Perde, geçmişten günümüze evlerin pencerelerini süslemiş; dışarıdan gelen ışığı yumuşatma, kesme, ısı kontrolüne yardımcı olma ve mahremiyet sağlama gibi özellikleri ile her dönem evlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Günümüzde ise perdeler artık işlevselliğin yanında mekân tasarımını da yücelten başlıca unsurlardan bir tanesidir. 

Ev dekorasyonunun en önemli parçalarından biri olan perde, bir mekânın havasını baştan sona değiştirme gücüne sahiptir ve bu özelliğiyle tasarımın tamamlayıcı ögesi konumundadır. Çok çeşitli malzemelerden üretilen, farklı stillerdeki perdeler evlerden iş yerlerine kadar tüm alanların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Şık ve güzel perde modellerini bir arada bulabileceğiniz Vivense; kalitesiyle olduğu kadar uygun fiyatlarıyla da evinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmenizi sağlar.

Perdeler kullanılan renk, desen, kumaş ve modelin kombinasyonuna bağlı olarak bir odayı daha ferah, daha geniş, daha çekici, daha estetik gösterebildiği gibi; odadaki diğer dekorasyon unsurlarının da birbiri ile uyumunu artırır. Evinde klasik ve zarif bir dokunuş arayanlar tül perde, bir perdeden daha fazlasını isteyenler fon perde, hem pencere modeliyle uyumlu olsun hem de göze hitap etsin diyenler ise stor perde tercih edebiliyor. 

Perde çeşitleri zengin seçeneklerle tüketicilere sunulurken; farklı beğeniler ile tasarım tarzlarını destekleyen ve her ekonomik bütçeye uyabilen çok sayıda özgün tasarımlar bulunuyor. 

Modern ve Zarif Fon Perdeler

Özellikle son yıllarda ev tasarımının en trend parçalarından biri haline gelen fon perde, farklı kumaş ve malzemeden üretilebilen dekoratif parçalar olarak tanımlanmaktadır. Tek veya çift kanatlı olabilen fon perde modellerinin öne çıkan amacı dekorasyona şıklık katmaktır. Bulundukları odayı güzelleştiren fon perdeler üretildikleri malzemeye göre güneşlik perde olarak da kullanılabilmektedir. Sadece evlerde değil oteller, restoranlar ve diğer bazı işyerlerinde de fon perdeler sıklıkla tercih edilmektedir. 

Fon perdeler iki farklı başlıkta ele alınabilir. Standart fon perdelerin eni kısadır ve tülün sağ-sol kenarlarına bir perde tutucusu ile takılarak dekoratif bir etki yaratır. Bir de mekanizmalı fon perdeler vardır. Kruvaze perde şeklinde tül perdeye eş olarak üretilen mekanizmalı fon perdelerin kendine ait bir çekme aparatı bulunur. Böylece perde hem açıldığında hem de zarif ve şık bir şekilde toparlanarak kapalı tutulduğunda hoş bir görünüm yaratır. 

Fon perde modelleri düz renk olabildiği gibi farklı renk ve desenlerde de üretilmektedir. Bu bakımdan yaşam alanında özel bir etki yaratmak isteyenler için alternatif modeller sunulmaktadır. Evinizi güzelleştiren mobilya ve dekoratif ürünlerin adresi Vivense’de şık, modern, özgün ve zarif fon perde modellerine uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Fon Perde Seçimi 

İç mekân dekorasyonunu zenginleştiren fon perdeler doğru seçilmelidir. Bu noktada 3 önemli seçim kriterinden bahsetmek mümkündür. 

Fon perde tamamlayıcısı olduğu perde takımı ile uyumlu olmalıdır. Örneğin; eğer tül perde ile kullanılacaksa, tül dokusu ile uyumlu bir kumaştan yapılmış fon perde tercih edilebilir. 

Fon perde seçerken ölçüye özellikle dikkat edilmelidir. Fon perde, alttaki perde ile aynı boyda olmadığı takdirde göze hoş gelmeyecektir.

Mekanizmalı fon perde tercih edilecekse, yıkamasının daha zahmetli olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. 

Güneşli Saatler için Tül Perde Modelleri

Tül perde özellikle evlerde tercih edilen bir perde çeşididir. İnce, ışık geçirgenliğine sahip, gözenekli tül perdeler sadece tül değil pamuk, keten, polyester, viskon gibi malzemelerden de üretilebilmektedir. Tül perdeler düz veya desenli, pileli veya pilisiz, dokuma veya örme formunda olabilir. Burada tercih tamamen kişinin zevkine ve odanın diğer dekoratif özelliklerine en çok yakışacak stili belirmeye bağlıdır.

Tül perdeler, mekânların gündüz güneş ışığını alarak aydınlık ve parlak görünmesini sağlarken aynı zamanda mahremiyeti de korumaya yardımcı olur. Tül perdeler gelen güneş ışığını yumuşatarak mekanlarda hoş bir etki yaratır. Tül perdenin rengine ve dokusuna bağlı olarak ışık geçirgenliği de artıp azalabilmektedir. 

Tül perde modelleri arasında seçim yaparken; malzemeden ürünün tasarım özelliğine, renginden ölçüsüne kadar farklı kriterler göz önünde tutulmalıdır. Odanın büyüklüğü, güneşi ne kadar yoğun aldığı tül perde seçiminde değerlendirmeye alınması gereken unsurlar arasındadır. Bunun yanı sıra tül perde ile birlikte kullanılacak kalın, kruvaze perdenin de dikkate alınması önemlidir. Tüm bunlara ek olarak ürünün fiyat-kalite performansı da göz önüne alınarak en doğru tercih gerçekleştirilebilir.

Tül Perdeler ile Dekorasyonu Zenginleştirin

Tül perde denilince akla ilk olarak klasik ev dekorasyonu geliyor olabilir ancak günümüzde çok farklı tarzlarla uyumlu tül perdeler de üretiliyor. Minimal dekorasyondan rüstik tasarımlara, endüstriyel mekanlardan modern yaşam alanlarına kadar hemen her stili harika bir şekilde tamamlayacak farklı kumaş ve dokularda tül perdeler bulunuyor. Tarzınız ister klasik olsun ister modern, yaşam alanınızın tasarımına uygun tül perdeyi Vivense’nin zengin seçenekleri arasında bulabilirsiniz. 

Son yıllarda, modern, pratik ve şık perde denildiğinde akla ilk gelen modeller stor perdelerdir. Farklı desen, renk ve malzemelerden üretilen stor perdeler hem estetik açıdan göze hoş gelir hem de kullanım kolaylığına sahiptir. Stor perde modellerinin çalışma mekanizması son derece basittir; bir boruya kumaşın sarılması prensibine dayanır. Yanda bulunan zincir yardımıyla yukarı kaldırılarak stor perde açılır ve aşağı indirilerek kapatılır.  

Stor perdeler tek veya çift renk, düz veya desenli olabilmektedir. Stor perdelerde polyester ve mikro polyester malzemeleri kullanılabilir. Stor perde çeşitleri üç temel kategoride incelenebilir: Zebra stor perde, stor perde ve kalın stor perde. 

Stor perdeler ışığı geçirmeyecek şekilde tasarlanır. Bu özelliği ile güneşlik perde olarak da adlandırılmaktadır. Genellikle kalın, mat kumaşlar kullanılır. Zebra stor perde modelleri ise hem tül hem normal perde olarak kullanabilecek şekilde dizayn edilir ve ışığı geçirecek şekilde ayarlanabilir. 

Zebra stor perde, hem ince hem de kalın perde etkisi yaratarak çift kullanım imkânı sunar. Zincirinden ayarlanarak ışığı geçiren daha açık renkli kısmı kolayca açılabildiği gibi, daha koyu veya desenli bölümü kullanıldığında da tam olarak mahremiyeti sağlar. Dolayısıyla hem gündüz hem akşam kullanım için uygun bir alternatiftir.

Kalın stor perdeler, stor perde çeşitleri arasından seçim yaparken ortamı maksimum ölçüde karartmak isteyenlere hitap ediyor. Kalın dokuya sahip oldukları için hem gündüzleri ışığın engellenmesi için hem de geceleri tercih edilebiliyor. Mutfaklarda, salonlarda ve yatak odalarında sahip oldukları işlevler nedeniyle sıklıkla öne çıkan kalın stor perdeler farklı renklerde üretilebiliyor.

Stor perdeler gerek güzel ve şık tasarımlarıyla gerekse pratik bir kullanım sundukları için giderek daha çok tercih edilmektedir. Farklı türleri ile elde edilen etki değişebileceğinden kaliteli ve şık ürünlerin önceliklendirilmesi uzun süreli bir konfor anlamına gelir.

Kaliteli malzemeden yapılmış stor perdeler uzun yıllar boyu güvenle kullanılabilir. Stor perdelerin tercih edilmesinde son olarak temizlik ve bakım kolaylığı da rol oynamaktadır. Sabunlu veya köpüklü suya batırılıp iyice sıkılmış nemli bir bez ile silinerek kolayca temizlenir. Ancak ağartıcı veya çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Zira bu maddeler stor perdenin malzemesine, desen ve rengine zarar verebilir. 

Karanlık İstediğiniz Anlar için Blackout Perdeler

Yaşam, çalışma ve uyku alanında tam bir karanlık yaratmak isteyenlerin ilk tercihi blackout perde modelleri oluyor. Blackout yani diğer adıyla karartma perdeler 3 katmandan oluşuyor ve kalın, %100 ışığı geçirmeyen malzemeden üretiliyor. Günün her saatinde mahremiyetinin sağlanmasına özen gösterenler, tam karanlıkta film keyfi yapmak isteyenler ve yatak odasında kaliteli bir uyku için ışık geçirgenliği olmayan bir perde arayanlar blackout perde kullanıyor. 

Blackout perdeler sadece evlerde değil ofis alanlarında da sıkça tercih ediliyor. Projeksiyon kullanılan sunum odalarında karanlık bir ortam oluşturmak, özel toplantıların dışardan görüntülenmesini engellemek blackout fon perde ile mümkün oluyor.

Blackout Perde Temizliği

Karartma yani blackout perdelerin kullanımında özen gösterilmesi gereken en önemli unsur temizlik konusudur. Aslında bu tip perdelerin temizliği son derece kolaydır ancak yıkama derecesine dikkat edilmelidir. Blackout perdeler yüksek ısıda asla yıkanmamalıdır. İdeal yıkama sıcaklığı 30 derecedir.

30 derecenin üzerindeki ısılarda yıkama yapmak blackout perdelerin renginde solmaya, kumaşının zarar görmesine ve hatta perdenin kısalmasına yol açabilmektedir. Tüketiciler yıkama konusuna özen gösterdikleri takdirde ise perdelerini uzun yıllar boyunca güvenle kullanabilir.

Birbirinden Sevimli Çocuk Odası Perdeleri

Perde sadece büyüklerin yaşam alanlarının değil çocuk odalarının da vazgeçilmez tamamlayıcılarındandır. Çocuk odalarına renk katan, tasarımını pekiştiren, miniklerin hayal gücünü zenginleştiren ve aynı zamanda mahremiyeti sağlayan ve çocukların uyku kalitesine katkıda bulunan perdelerin seçimi de titizlikle yapılmalıdır. Çocuk odası perdesi seçiminde birden fazla kritere dikkat etmek gereklidir.

Çocuğunuzun özenle döşediğiniz; en kaliteli ve güzel mobilyalarla, en şirin aksesuarlarla, birbirinden eğlenceli ve eğitici oyuncaklarla donattığınız odasının sihirli dokunuşunu perde ile yaparsınız. Bir anlamda çocuk odası perde seçiminiz ile tamamlanmış olur. 

Çocuk odası perdesi modelleri arasından seçim yaparken çocuğun yaş aralığı ve cinsiyeti belirleyici bir unsurdur. 0-3 yaş arası için parlak ve desenleri renkli perdeler tercih edilirken, çocuğun yaşı büyüdükçe perdenin rengi ve üzerindeki desenler ilgi alanlarına göre çeşitlenebilir. 

Perde seçiminde özellikle çocuk küçükse güvenlik kriteri göz önünde bulundurulmalıdır. Yürümeyi yeni yeni öğrenen küçük çocukların perdeye asılabileceği düşünülerek hem hafif hem de sağlam ve asma aparatları güvenilir bir perdenin seçilmesi gereklidir. Ayrıca küçük çocuklar ellerine geçen malzemeleri ağızlarına sokma eğilimdedir. Perdelerin üzerinde çocuğun erişip koparabileceği küçük ek süslemeler bulunmamalıdır.

Çocuk odası perdesi seçerken, çocuğun beğenisinin ve ilgisinin de göz önünde tutulması önem taşır. Parlak tonlar, ilgi çekici desenler, küçük çocukların yaratıcılığını destekleyecek renkler, mobilya ve diğer aksesuarlar ile uyumlu tasarımlar elde edilen etkiyi güçlendirecektir. Bebek odalarında ise korkutucu olmayacak türden desenler ve soft renkler seçilmelidir. Küçük çocuklarda da parlak renkler ve çok karmaşık olmayacak türden motifler tercih etmek daha doğru olacaktır.

Kumaşı ve Dokusu Değişen Çocuk Odası Perdeleri 

Çocuk odası perdesi deyip geçmemek gerek. Çocuk odalarında kullanılacak perdelerin malzemesi, kumaşı, dokusu da en az evlerin diğer odalarındaki perdeler kadar önemlidir. Çocuk odalarının olduğundan daha ferah görünmesini sağlayan unsurlardan biri de perdenin dokusudur. Akıcı ve pürüzsüz bir dokuya sahip kumaşlar hem çocuk odaları için daha uygundur hem de mekânda ferahlık yaratır. 

Çocuk odası perdelerinin ışık geçirgenliği de önemli bir konudur. Bu bakımdan çocukların sağlıklı uyku deneyimi yaşayabilmeleri için kalın perdelerin ışığı engelleyici malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Gün içinde ise odanın yeterli miktarda güneş ışığı alması isteneceği için tül perde kullanılmalıdır. 

Çocuk odalarında gerek fon perdelerin gerekse tül perdelerin yaygın olarak kullanıldığı biliniyor. Son yıllarda ise çocuk odasına uygun stor perdeler de ebeveynlerin tercihleri arasında yer almaya başladı. Vivense, kaliteli ve sevimli tasarımlara sahip çocuk odası perde modellerinde de zengin seçenekleriyle sizi bekliyor. 

Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Perde ölçüsünde standart olarak santimetre kullanılır. En ve boy cm olarak ölçüldükten sonra, önce en sonra da boy olmak üzere araya x işareti konularak yazılır. Örneğin; perdenin eni 180 cm, boyu 200 cm olarak ölçüldüyse 180x200 cm şeklinde sipariş edilir. Tül perde ölçüsü alırken enini uzun tutmakta fayda vardır; boy ölçüsünün de yerden yaklaşık 4 cm kadar kısa tutulması idealdir.

Fon perde ölçüsü nasıl alınır, sorusunun ise kullanım şekline göre yanıtı değişmektedir. Pencere yüksekliğinden 3 cm daha kısa ölçüm yaparak sipariş verebileceğiniz gibi eğer yere kadar uzanacak bir fon perde tercih edecekseniz, yere kadar ölçüp çıkan rakama 15 cm kadar ekleyerek sipariş verebilirsiniz. dekoratif bir görünüm için kullanılacak fon perdelerin en 70-90 cm aralığında tutulması tavsiye edilir.

Perde Nasıl Yıkanmalı?

Perdelerin uzun ömürlü olması için perde nasıl yıkanır sorusunun doğru cevaplanması önemlidir. Perde yıkanırken tül perdeler ve perdeler ayrı tutulmalıdır. Tül perdeler ince ve hassas kumaştan olduğu için çamaşır makinesinde 30 derecede yıkanmalı; sıkma ve kurutma programları kullanılmamalıdır. Üzerinde korniş olan hiçbir perde kurutma programına alınmamalıdır. Çünkü kurutma sırasındaki ısı kornişlerin erimesine yol açabilir. Perdeler yıkanırken kumaş türü ve etikette önerilen yıkama programına dikkat edilmelidir. 

Stor perde nasıl temizlenir konusu ise ayrı bir bilgi gerektirir. Stor perde şekli ve yapıldığı materyal nedeniyle makinede yıkamaya uygun değildir. Stor perdeyi temizlemek için bir bez veya süngeri ılık sabunlu suya batırıp sıkın. Nemli bezle nazikçe birkaç kez perdeyi silmeniz yeterli olacaktır. 

Sararmış Tül Perdeler Nasıl Beyazlatılır?

Konu perde temizliği olunca tül perde nasıl beyazlatılır sorusu da en çok merak edilen başlıklar arasında yerini alıyor. Tül perdeler zamanla, çeşitli nedenlerle sararabilir ancak bu problemin çözümü oldukça basittir. Tül perdeleri beyazlatmak için üretilen özel çamaşır deterjanlarının yanı sıra deneyebileceğiniz alternatif yöntemler de mevcuttur. 

Bunlardan ilki bulaşık makinesi tabletidir. Çamaşır makinenizin deterjan gözüne bulaşık makinesi tableti koyup yıkama yaparak tül perdenizi beyazlatabilirsiniz. Aynı şekilde makinenizin deterjan bölümüne karbonat koyarak da tül perdelerinizi eski beyazlığına kavuşturabilirsiniz. Son olarak çamaşır deterjanının üzerine bir miktar beyaz sirke döküp bu şekilde yıkama yaparsanız tül perdeleriniz beyazlayacaktır. 

Stor Perde Nasıl Takılır?

Stor perdeler son dönemde evlerin ve iş yerlerinin gözdesi haline geldi ve stor perde nasıl takılır sorusu da internette sıkça aranmaya başlandı. Stor perdeler, kullanım için gereken tüm aparatları ile birlikte satılır. Klemensler küçük bir matkap yardımıyla ya kornişe ya da tavana monte edilir. Stor perdeyi klemenslere yerleştirirken ortalamayı düzgün bir şekilde yapmak önemlidir. Perde klemenslerin tam arasına oturtulmalı ve tık sesi gelmelidir.

Stor perdeler farklı şekil ve dizaynlara sahip olsa da aslında hepsinin genel çalışma prensibi ortaktır. Bu nedenle zebra perde nasıl takılır sorusunun cevabı stor perde ile aynıdır.

Stor Perde Nasıl Çıkartılır?

Taşınma veya perde değişimi yapmanız gerekiyor ve stor perde nasıl çıkarılır sorusuna cevap mı arıyorsunuz? Merak etmeyin, stor perdeyi çıkartmak son derece basittir. Stor perdenin üzerine takıldığı klemens aparatını hafifçe dışa doğru açıp bir boşluk oluşturduğunuzda önce perdenin bir tarafını daha sonra da diğer tarafını buradan kolayca çıkarabilirsiniz. Merdiven üzerinde yapacağınız bu işlemde dikkat etmeniz gereken nokta stor perdeyi düzgün ve sağlam bir şekilde tutmaktır. 

Beğendiğin ürünleri showroomda iç mimarlarımızla paylaşmak ister misin? Hemen üye ol, favori listeni oluştur! ÜYE OL
10 TL indirim kuponu için hemen üye ol! ÜYE OL

Kampanyalardan Haberdar Ol!

Hemen E-posta listemize kayıt ol, en güncel kampanyalar, yenilikler ve duyuruları ilk öğrenen sen ol.

Kampanyalardan haberdar olmak için Ticari Elektronik İleti almayı onaylıyor olacaksın.

Ayrıntılı bilgi için Müşteri Aydınlatma Metnini inceleyebilirsin.