FİLTRELE Filtreleri Temizle
 • Renk
 • Malzeme
 • Ürün Özelliği
 • Yatak Ölçüsü
 • Ebatlar
 • Ölçü Aralığı
 • Fiyat Aralığı
Vivense Collection Karyola Serisi
 • Genişlik
  cm
 • Yükseklik
  cm
 • Derinlik
  cm
 • TL
46 Ürün
+2
Ürün Özelliği Seçenekleri
+2
Ürün Özelliği Seçenekleri
+2
Ürün Özelliği Seçenekleri
+2
Yatak Ölçüsü Seçenekleri
+2
Yatak Ölçüsü Seçenekleri

Vivense Tek & Çift Kişilik Karyolalar

Karyola, yatağı destekleyen bir yatak çerçevesi olarak tanımlanabilir. Ahşap, metal ve MDF gibi malzemelerden üretilen karyola iskeleti farklı zevklere hitap eden seçeneklerle veya deri ya da kumaş kaplama ile sunulabilir. 

Yatak odasında odak noktası karyola üzerindedir. Çoğu karyola modelinde bir başlık bulunur. Karyola modelleri temel olarak, yatağın içine oturması için tasarlanırlar. Bu nedenle yataktan daha geniş boyutlara sahip olmaları doğaldır. Bazı karyola modelleri özellikle bazalı karyola çift kişilik ya da tek kişilik olmasından bağımsız olarak yatak ile birebir aynı ölçülere sahip olabilir.

Karyola sadece dekorasyonun odak noktası değildir aynı zamanda yatağın mukavemetini sağladığı için de oldukça önemli bir mobilyadır. Tasarımında kullanılan materyaller ve yatak kısmında tercih edilen destek tipleri yatağın sunduğu konforu doğrudan etkilerken aynı zamanda yatağın uzun ömürlü olmasına da katkı sağlar. 

Her Yatağa Uygun Ölçüde Karyola

Piyasada her zevk ve beğeni için uygun olacak şekilde geniş ölçü seçenekleri ile sunulan karyola modelleri bulmak mümkün. Farklı tarzlara sahip olan karyola modelleri hem kullanım alanlarına hem de dekorasyon beklentilerine göre tercih edilirken bir yandan da yatak boyutlarına bağlı ortaya çıkan ihtiyaçları karşılıyor. 

Bebek, çocuk ve yetişkin yatakları söz konusu olduğunda farklı boyut seçenekleri zorunluluk haline gelir. Tek kişilik karyola ve çift kişilik karyola seçiminde tercih edilen yatak boyu da önemlidir. 140 cm genişliğe sahip yataklar standart kabul edilen çift kişilik yataklardır. Ancak çift kişilik yatak modelleri 240 cm genişliğe kadar çıkabilir. 

Tek kişilik yataklarda standart 90 cm kabul edilse de 70 cm genişlikte tek kişilik yataklar olması sebebiyle bu genişliğe uygun tek kişilik karyola bulunabilir. Karyola seçerken oluşturulmak istenen tarz, yatak odasındaki kullanılabilir alan, odada kullanılan gardırop ve dolap ya da ihtiyaç duyulan gardırop ölçüsü gibi farklı belirleyici kriterler vardır. 

Karyola Yüksekliğinin Belirlenmesi 

Bir karyola seçerken en önemli unsurlardan birisi de tercih edilecek karyolanın hangi yükseklik profilinde olacağının belirlenmesidir. 

Standart Profil: En yaygın karyola iskelet stilidir. Yaygın olarak yükseklikleri 33 - 40 cm aralığında değişir. 

Düşük Profil: Karyola tasarımı zemine daha yakındır, küçük odalar ve minimal bir dekorasyon için tercih edilirler. 33 cm’den daha alçak olarak tasarlanırlar. 

Yüksek Profil: 40 cm ve üzerinde yüksekliğe sahip olan karyola tasarımı yüksek profil olarak adlandırılır. Geniş odalar, depolama ihtiyacı olan alanlar ve yüksek yataklar için uygundur. 

Kişisel kullanımda ideal karyola yüksekliğinin belirlenmesi için evde yapılabilecek basit bir test bulunur. Ayakların rahatça yere bastığı bir sandalyede oturup, sandalyenin oturma kısmının yerden yüksekliğine bakılır. Eğer tercih edilen karyola ve yatak bir araya geldiğinde daha yüksek oluyorsa bu durum yatağa girip çıkarken zorlayıcı olabilir. Yapılan basit hesaplamanın sonuçları özellikle dizlerinde ya da bacaklarında sağlık sorunu olan kişiler tarafından dikkate alınmalıdır.

Yatak Odası Alanına Göre Boyut Seçimi

Karyola seçerken karyolanın yerleştirileceği yatak odasının alanı da göz önünde bulundurulmalıdır. Rahat hareket etmenin mümkün olmadığı bir yatak odasına sahip olmayı kimse istemez. Yatak odası aynı zamanda gardırop gibi mobilyaların da konumlanacağı bir alansa daha dikkatli seçim yapmak gerekir. 

Karyola yatak odasında, yatak başı duvara gelecek ve yanları boş kalacak şekilde konumlandırılması önerilen bir mobilyadır. Karyolanın yanlarındaki boşluk yaklaşık 60 cm olduğu zaman yeterince hareket alanı elde edilmiş olur. Karyola yanlarındaki boşluklar yatağa girip çıkarken küçük kazaların önlenmesini sağlar ve temizlik süreçlerinin konforunu artırır.

Küçük odalarda karyolanın bir yanının duvara dayanması gerekebilir. Bu durumda yatağın uç kısmının yataktan çıkışı zorlaştıracak bir yükseklikte olmaması önerilir. Karyolanın ayak ucundan itibaren 60 cm mesafe olması konforlu hareket etmeye yardımcı olacaktır. 

Kullanım İhtiyacına Göre Karyola Seçimi 

Özelikle tek kişilik karyola seçiminde kullanım ihtiyaçlarının belirlenmesi önerilir. Çocuklar için bir karyola seçimi yapılacağı zaman boyu ayarlanabilen modeller uzun yıllar boyunca kullanım imkânı sunmaları sebebiyle öne çıkar. 

Bebek karyolaları 6 yaşa kadar kullanım için büyütülebilir. Bir diğer alternatif ise 6 yaş civarında yeni bir tek kişilik karyola tercih etmek ve bu tercihin de boyu uzayabilir modeller arasından olmasına dikkat etmektir. Bu sayede genç odasında kullanıma uygun bir mobilya tercih edilmiş olur. 

Çift kişilik karyola modellerinde de kişilerin doğru yatak tercihini destekleyecek bir karyola tercih etmesi önerilir. Yatağın ne seviyede destekleneceği, kullanılacak ek yatak matı gibi ürünler olup olmadığı gibi faktörlere bağlı olarak çift kişilik karyola seçimi etkilenebilir. 

Yatağa Uygun Karyola Seçimi

Mevcut bir yatak için karyola alınacağı zaman yatak ölçülerine uygun modellerin değerlendirilmesi gerekir. Var olan bir yatak için karyola modelleri arasından seçim yaparken, yatağın karyolanın içerisine girmesi gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu da yatak ölçülerine 4 - 10 cm aralığında bir ekleme yapılması anlamına gelir. Karyola seçiminde minimum ölçüleri bu şekilde belirleyerek ne tarz bir ürüne ihtiyaç duyulduğunu belirlemek daha doğru olur. 

Yatağa uygun karyola seçerken, yataktan çok büyük bir karyolanın yorgan seçimini zorlaştırabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Yorganın yatak odasında şık bir şekilde görünebilmesi için karyolanın iki yanından ideal oranda sarkması gerekir. 

Karyola Başlığına Karar Vermek 

İdeal karyola boyutunu belirlerken başlık mutlaka değerlendirilmesi gereken bir parçadır. En minimal ve sade başlık bile karyola ile duvar arasında en az 5 cm’lik bir yer kaplayacağı için küçük odalarda başlıksız bir tasarım tercih edilmesi gerekebilir. 

Oda genişse sandık olarak kullanılabilen başlıklar, evde yaşayanların depolama ihtiyaçlarına göre gündeme gelebilir. Karyola modellerinde başlık sökülebilir ve tekrar takılabilir bir aparat olarak kullanıldığı için başlıksız tercih edilen bir karyolaya sonradan başlık eklenebileceği unutulmamalıdır.  

Her Renkte ve Malzemeden Karyola Modelleri

Farklı dekorasyon türlerine uyum sağlayabilecek mobilya modellerinin tasarımı son yıllarda artan bir hızla devam ediyor. Benzersiz alanlar yaratmak için farklı renk ve tasarım kombinasyonlarının bir araya gelmesi ile dekorasyonda sonsuz olasılık sağlanabiliyor, bu da yaşam alanlarının eşsiz olmasında büyük bir katkı sunuyor. 

Deri Karyola Modelleri

Şık ve sofistike bir görünüm elde etmek için deri karyola modelleri arasından seçim yapılabilir. Deri doğal izleri ve kusurları kolay gösteren bir malzeme olduğu için yetişkin yatak odalarındaki karyolalarda deriyi tercih etmek daha iyi bir seçimdir. Görünüşünü ve verdiği hissi ön plana çıkarırken aynı zamanda kalitesini de ilk bakışa gösteren deri karyola modelleri tasarlanırken tasarıma yaygın olarak bir yatak başlığı eklenir. 

Yatak başlığında deri göz alıcı bir şekilde ön plana çıktığı için sadece çerçevesi deri olan modeller yerine başlıklı modellerin tercih edilmesi önerilir. Tercih sırasında eve özgü koşulların değerlendirilmesi faydalı olacaktır. Evcil hayvanların yaşadığı evlerde deri yatak başlıkları tırmalanmaya bağlı olarak deforme olabilir.

Deri Karyolalar İçin Dekorasyon Önerileri 

Zarif ve sofistike bir görünüm elde etmek istendiği zaman deri ile kadife kullanımı en yaygın seçimler arasında yer alır. Bu iki materyalin birlikteliği aynı zamanda lüks ve ihtişamlıdır. Deri kullanımında biraz daha yumuşak geçişler elde etmek isteyenler için şönil kumaştan yatak örtüleri ve şallar ortama daha samimi bir hava kazandırmaya yardımcı olur. 

Derinin iddialı görünümüne çok yakışan bir diğer doku da saten ve ipektir. Karyolada kullanılan derinin rengine göre seçilmiş saten bir nevresim takımı tek başına tüm dekorasyonu tamamlamaya yardımcı olur. 

Metal Karyola Modelleri

Romantik ve zarif bir ortam yaratmak isteyenlerin tercihi olan metal karyola modelleri demir, pirinç, alüminyum gibi dayanıklı malzemelerden üretilirler. Yaygın olarak siyah ve beyaz renkleri tercih edilse de pembe gibi romantik renklere sahip olan tasarımlar da mevcuttur. Ferforje yatak olarak da adlandırılan bu mobilyalarda karyola kasası çok fazla yer kaplamaz. Yatak boyutu ile hemen hemen aynı alanı kaplayacağı için küçük odalarda tercih edilebilir. 

Metal Karyolalar İçin Dekorasyon Önerileri 

Metal ya da ferforje bir yatak çerçevesi ile pek çok farklı tarzı bir arada deneyimlemek mümkündür. Ferforje yatak tek kişilik karyola modellerinde de özellikle genç kız odaları için ön plana çıkan tasarımlar arasında yer alır. Metal karyola modellerinin sahip olduğu özgün detayların bir cibinlik ile buluşması oldukça şık bir görünüm elde etmeye yardımcı olur. 

Endüstriyel bir dekorasyon elde edilmek isteniyorsa koyu renkli yatak örtüleri ve nevresim takımları tercih edilebilir. Aydınlatma seçimlerinde de abajur kısmında gri ve siyah yine ön planda olacak şekilde kullanılabilir. 

Daha yumuşak geçişlerin olduğu, sade ama konforlu bir alana sahip olmak için metal karyola dekorasyonunda bol miktarda kırlente yer vermek, karyolanın altında uzun tüylü bir halı tercih etmek ya da yatağın yanlarına iki küçük halı kullanmak tercih edilebilir. Siyah metalle birlikte turuncular, beyaz metalle ise mavi ve lacivert daha yumuşak ve sıcak bir görünüm elde etmeye yardımcı olur.  

Ahşap Karyola Modelleri

Yatak odasında sıcak bir etki yaratmak isteyenlerin tercihi ahşap karyola modelleridir. Meşe, çam, dişbudak ve ceviz gibi farklı renklere sahip olan ağaçlardan yapılan karyola modelleri her dekorasyona uyacak stillerde sunulurlar. 

Ayaklı ya da ayaksız tasarımları olabilir. Çıtalardan oluşan bir başlıkları olabildiği gibi kumaş kaplama, sandıklı, kitaplıklı başlık seçenekleri de bulunabilir. Oldukça güçlü ve dayanıklı bir malzeme olan ahşap, kolay temizlenebilir olduğu için de tercih edilir. 

Ahşap Karyolalar İçin Dekorasyon Önerileri 

Sıcak ve doğal renkleri sevenlerin tercihi ahşap karyola modelleri ile pek çok farklı tarzda dekorasyon denenebilir. En çok tercih edilen fikirler krem rengi ve kahverengi tonlarının ön planda olduğu bir dekorasyondur. Rustik bir dekorasyon için ahşabın ön plana çıkarılması istendiği zaman yatak odasına kahverengi bir ayak ucu sandığı ve yatak üstüne kahverengi örgü bir şal atmak iyi bir seçimdir. 

Ahşabın türüne bağlı olarak yatak odasında kullanılabilecek renk aralıkları değişir. Huş ağacı gibi açık renkli ahşap söz konusu olduğunda açık mavi, pembe, yeşil gibi yumuşak renklerden kırmızı ya da lacivert gibi iddialı renklere kadar oldukça geniş bir yelpazede seçim yapmak mümkündür. 

Ceviz ya da kayın gibi daha koyu renklerin hâkim olduğu karyolalarda ise krem rengi, kese kâğıdı rengi gibi ton sür ton etkinin ön planda olması tercih edilebilir. Alternatif olarak pastel tonların tercih edilmesi ile koyu renk etkisi dengelenebilir.

Kumaş Karyola Modelleri

Metal ya da ahşap karyola çerçevesinin sünger ile desteklenmesi ve kumaş kaplanması ile elde edilen tasarımlardır. Dekoratif bir görünüm için yatak odası dekorasyonunda kullanılan halı ya da perde tercihleri ile eşleşen kumaşlar seçilebilir. 

Kumaş Karyolalar İçin Dekorasyon Önerileri 

Kumaş karyola modelleri keten nevresim takımları ile oldukça uyumlu olabilir. Kumaşın katmanlı dekorasyona sağladığı katkı sayesinde yatak örtüsüne ek olarak bir yatak şalı ve birkaç fazladan kırlent kullanmak; dekorasyonda yatak tekstil ürünlerinin gücünden faydalanmak iyi bir seçimdir. 

Lacivert bir kumaş karyola beyaz ve hardal sarısı renkleri ile iddialı ve dikkat çekici bir görünüme kavuşur. Pembe ve krem rengi tonları dekorasyona dahil olduğunda ise daha romantik ve sakin bir dekorasyon elde edilir. 

Kumaş karyolada dekorasyon, kumaş rengi sebebi ile biraz sınırlayıcı olabilir. Bu nedenle farklı renk kombinasyonlarına eşlik edebilecek krem rengi, lacivert, siyah gibi renklere odaklanmak dekorasyonda daha kolay değişimlerin yapılmasını sağlayabilir. 

İster Bazalı İster Bazasız

Bir karyola seçiminde dekorasyonun yanı sıra kullanım ihtiyaçlarının da göz önünde bulundurulması gerekir. Yer yatağı kullanmak ve ek bir mobilya almamak iyi bir fikir gibi gözükse de yer yataklarının bile bir sırt desteğine ihtiyacı olduğunun unutulmaması gerekir. Bir karyola kullanmanın sunduğu dört avantaj vardır. 

Depolama Alanı 

Karyola modelleri, çoğu zaman yatakların yerden daha yüksekte durmasını sağlamak amacıyla tasarlanır. Bu da yatak ile yer arasında değerlendirilmesi fayda sağlayan bir alan ortaya çıkmasına neden olur. Bu alan depolama alanı olarak kullanılabilir. Modellerine göre bazalı karyola ya bazasız karyola olarak sunulan mobilyalarda depolama alanı tercihi dekorasyon beklentilerine göre şekillenebilir. Bu seçimin yapılabilmesi depolama alanı ihtiyacının istenilen şekilde giderilmesine yardımcı olur. 

Bazalı karyola tasarımları oldukça geniş hacimli, en az yatak ölçülerinde ve yataktan daha yüksek olan bir alanda depolama imkânı sunar. Bazasız modeller yatak odasındaki alana ve ihtiyaca göre yatak altı boş olarak tercih edilebilir. Ancak çekmecelerin yer aldığı bir karyola altı tasarımı hem eşyaların bölümlere ayrılmasını kolaylaştırır hem de her ihtiyaç duyulduğunda tek bir çekmece açmanın konforunu yaşatır. 

Altı boş bir karyola modeli seçen ve depolama gereksinimi artan kişiler yatak altına konabilen tekerlekli kutulardan ya da hurçlardan faydalanarak depolama gereksinimlerini karşılayabilirler. 

Yatak Desteği 

Karyolalar yatakların durması için tasarlanmış bir zemin görevine sahiptir. Yatağın sağlam bir şekilde yerinde durmasını sağlamak, kaymasını önlemek, vücudu taşımasına yardımcı olmak için karyola kullanımı önemlidir. Bir karyola vücut ağırlığının yatak üzerinde eşit şekilde dağılmasına yardımcı olur. Bu sırt ve boyun rahatsızlığına neden olan ve uyumayı zorlaştıran yatak sarkmasını önlemenin en iyi yöntemidir. 

Estetik 

Karyolasız yatak kullanımı tercih edilmez. Tüm yatak işlevlerini yerine getirebilir ama kesinlikle iyi bir görünüm sunmaz. Yatak, yatak odasında mobilyaların merkezi olma özelliğine sahipti, diğer bir deyişle odanın odak noktasıdır. Bu odak noktasının eksikliği dekorasyonun tamamlanmama nedeni olacaktır. Klasik, modern, ahşap ya da metal fark etmeksizin bir karyola odanın görünümünü tamamen değişecektir. Yer yatağı deneyimi için yere yakın karyola modelleri arasından seçim yapılabilir. 

Ek Yatak İhtiyacı 

İçerisinde başka bir yatağın yer aldığı karyola tasarımlarıdır. Yüksek profilde tasarlanırlar. Üstte tek kişilik ya da çift kişilik bir yatak bulunur. Yatağın alt kısmında baza olarak kullanılan alanda tek kişilik yatak gizlenmiştir. Tekerlekleri olan bir yatak, çekilerek kullanıma hazır hale gelir. Bu yataklar çocuklar için de güvenlik sunarlar. Çocuğun yataktan düşme ihtimaline karşı bir önlem olarak tercih edilebilir. 

Dar alanlarda, yatılı misafirin geldiği evlerde ek bir yatak alanını yer tasarrufu ile sundukları için tercih edilirler. Yavrulu karyolanın alt kısmındaki yatak çok alçak olduğu için küçük çocukların yaşadığı odalarda güvenlik endişelerini azaltır.

Beğendiğin ürünleri showroomda iç mimarlarımızla paylaşmak ister misin? Hemen üye ol, favori listeni oluştur! ÜYE OL
10 TL indirim kuponu için hemen üye ol! ÜYE OL

Kampanyalardan Haberdar Ol!

Hemen E-posta listemize kayıt ol, en güncel kampanyalar, yenilikler ve duyuruları ilk öğrenen sen ol.

Kampanyalardan haberdar olmak için Ticari Elektronik İleti almayı onaylıyor olacaksın.

Ayrıntılı bilgi için Müşteri Aydınlatma Metnini inceleyebilirsin.