FİLTRELE Filtreleri Temizle
  • Kaç Kişilik
  • Parça Sayısı
  • Ürün Tipleri
  • Malzeme
  • Fiyat Aralığı
ÇATAL KAŞIK BIÇAK
  • TL
41 Ürün
+1
Ürün Tipleri Seçenekleri

Sofraların tamamlayıcısı çatal kaşık bıçak takımları pek çok sofra kültürünün temel parçaları arasında yer alır. Hem sofra dekorasyonuna katkı sunan hem de yemek yemeyi konforlu hâle getiren çatal kaşık bıçak takımları arasından seçim yaparken pek çok farklı unsuru bir arada değerlendirmek gerekir. 

Yemek, tatlı, meyve tüketimi için farklı çeşitleri bulunan çatal, kaşık ve bıçak modelleri Vivense’de sizi bekliyor. Vivense’nin, mutfak ve sofra düzeni için ihtiyacınız olan tüm ürünlere tek bir tıklama ile ulaşabileceğiniz internet sitesinde siz de lezzetli yemekler hazırlamanıza yardım edecek bıçak setlerini hemen keşfedebilir, sofralarınıza uygun olan çatal kaşık takımını kolayca bulabilirsiniz.

Çatal Kaşık ve Bıçak Modelleri!

4, 6 ya da 12 kişilik seçeneklerle sunulan hazır çatal kaşık bıçak takımı tercih edilmeyecekse ve takım parçaları ayrı ayrı alınacaksa bir takımda olması gerekenlerin belirlenmesi için ihtiyaçlara bakılması gerekir.

Yemek İçin Kullanılan Çatal Kaşık Bıçak Takımı İçerisinde Neler Vardır?

Öğle ya da akşam yemeğinde kullanılacak bir takımda yemek çatalı, tatlı çatalı, yemek bıçağı, et bıçağı, balık bıçağı, çorba kaşığı ve tatlı kaşığı bulunması gerekir. Bu liste tereyağı bıçağı, kahve kaşığı, salata çatalı gibi farklı seçeneklerle uzatılabilir. Yemekler için kullanılacak kaşık çatal bıçak seti oluşturulurken genellikle tüketilen yiyeceklere ve yemeklerdeki çeşitliliğe göre karar vermek gerekir.

Tatlı ve Meyve İçin Kullanılan Çatal Kaşık Bıçak Takımı İçerisinde Neler Vardır?

Kahvaltı sofraları, tatlı ve meyve servisleri ya da ana yemek olmadan ağırlanan misafirlere sunulacak ikramlar için oluşturulacak bir takımda tatlı çatalı, tatlı kaşığı, meyve bıçağı ve meyve çatalı bulunması önerilir. Karmaşık bir takım yapmak istemeyenler için tatlı kaşığı, çatalı ve bıçağı hem kahvaltıda hem de tatlı ve meyve servisinde kullanılabilir. 

Çatal Kaşık Bıçak Setleri!

Parçaları ayrı ayrı almak istemeyenler farklı kişi sayıları için hazırlanmış çatal kaşık bıçak setleri arasından seçim yapabilirler. Temel ihtiyaçları kapsayan çatal kaşık takımları sofraların, birkaç türde kesme bıçağı içeren bir bıçak setiyse mutfakların olmazsa olmazlarından kabul edilir.

Çatal Kaşık Takımı Nasıl Seçilir?

Çatal kaşık bıçak takımı 12 kişilik olabileceği gibi temel gereksinimlere cevap verecek şekilde daha az kişi sayısı için de sunulabilir. Bu noktada maksimum kaç kişilik sofralar kurulacağının değerlendirilmesi, doğru tercih yapmaya yardımcı olacaktır. 6 kişilik çatal kaşık bıçak takımı çok kalabalık olmayan aileler için günlük kullanımda yeterlidir. Kalabalık ya da çok misafiri olan evler için 12 kişilik çatal kaşık bıçak takımı tercih edilebilir.

Çatal kaşık bıçak takımı içeriğinde yer alan parça sayısı her zaman kişi sayısı ile eş değer değildir. Bazı takımlarda servis çatalı, salata kaşığı, servis kaşığı, çorba kepçesi gibi ek parçalar da bulunabilir. Eğer servis gereçlerinin de sofra takımı ile uyumlu olması isteniyorsa takımın kapsamına dikkat edilmelidir. 

Bıçak Seti Nasıl Seçilir?

Bıçak seti seçerken kullanım amacına göre farklı bıçaklar içeren setleri incelemek gerekir. Şef bıçağı, sıyırma bıçağı, soyma bıçağı ve fileto bıçağı yemek hazırlığında en yaygın kullanılan bıçaklar arasında yer alır. Temel bıçakların yanı sıra satır, pizza ya da pide kesici, yüzme bıçağı, sosis bıçağı ya da ekmek bıçağı gibi farklı bıçak tipleri içeren setler de bulunur. 

Bıçak seti seçerken bıçakların kabzasının tutuşuna dikkat edilmeli, bıçağın boyunun yemekleri hazırlayan kişi veya kişilerin ellerine uygun olmasına özen gösterilmelidir. 

Çatal Kaşık ve Bıçak Düzeni Nasıl Olmalı?

Yemek masalarında çatal kaşık bıçak düzeni, sofranın düzeninde oldukça önemli bir yere sahiptir. Yemeklerin servis edilme sırasına uygun yapılan düzenlemeler şık ve doğru bir görünümün yanı sıra yemek keyfinin de artmasına yardımcı olur. 

  • Çatal: Sofra düzeninde çatallar çoğunlukla tabağın sol tarafında yer alır. Birden fazla çatal kullanılacaksa çatalların yemeklerin servis sırasına göre dıştan içe doğru sıralanması önerilir. Çatallar solda yer alsa da tatlı çatalı, yemek sonrasındaki tatlı servisi için tabağın üst kısmında yer alabilir. 
  • Bıçak: Sofra düzeninde bıçaklar tabağın solunda yer alır. Bıçaklar da kullanım sırasına göre yerleştirilir. Kaşığın hemen sağındaki bıçak yan yemekler ve aperitifler içindir. Tabağın kenarına en yakın olan bıçak ise ana yemek bıçağıdır.
  • Kaşık: Kaşık tabağın sağında, aynı zamanda bıçakların da sağında yer alır. Yemeklerde çorba ile başlangıç yapıldığı zaman çorba kaşığının en dışta olması gerekir. Tatlı kaşığı da tıpkı tatlı çatalı gibi tabağın üstünde yer alabilir. 

Çatal kaşık bıçak düzeni bununla sınırlı değildir. Eğer yemek öncesinde ekmek ve yağ servisi olacaksa çatalların üst kısmına, küçük bir tabak içerisine bıçak yerleştirilir. Özel yemekler için kullanılacak ıstakoz makası, istiridye çatalı gibi gereçlerin de uygun şekilde konumlanması gerekir. İstiridye çatalı kaşıkların soluna yerleştirilir, bu çatal tabağın sağına yerleştirilen tek çataldır.

Çatal Kaşık Bıçak Modelleri Vivense.com'da!

Sofra dekorasyonunuza, sunum ve servis için kullandığınız araç ve gereçlere uygun çatal bıçak kaşık takımlarını Vivense’nin kaliteli ve uygun fiyatlı seçenekleri buluşturan geniş ürün yelpazesinde bulabilirsiniz. Yemek odaları ve mutfaklar için A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarınızı Vivense’nin internet sitesini ziyaret ederek karşılayabilir, kaliteyi uygun fiyata ev konforunda satın almanın tadını çıkarabilirsiniz.

Beğendiğin ürünleri showroomda iç mimarlarımızla paylaşmak ister misin? Hemen üye ol, favori listeni oluştur! ÜYE OL
10 TL indirim kuponu için hemen üye ol! ÜYE OL

Kampanyalardan Haberdar Ol!

Hemen E-posta listemize kayıt ol, en güncel kampanyalar, yenilikler ve duyuruları ilk öğrenen sen ol.

Kampanyalardan haberdar olmak için Ticari Elektronik İleti almayı onaylıyor olacaksın.

Ayrıntılı bilgi için Müşteri Aydınlatma Metnini inceleyebilirsin.